Oletteko ottaneet teidän maatiaiskissoille vakuutusta? Itselläni on kaksi pentua, joille en ajatellut ottaa. Olen kuitenkin miettinyt asiaa, joten onko kommennteja asian suhteen?
Kissalle vakuutus?
8
1270
Vastaukset
- Anonyymi
Valuutus on hyvä,jos eläin sairastaa paljon. Ne vakuutusehdot pitää lukea huolella. Kolmeen vuoteen itsellä on kissan el kulut rokotuksineen ollu alle 400 euroa.
Vähän riippuu onko kissa ns perusterve,ja kun kissa alkaa täyttää 7-8, kannattaa vakuutus viimeistään silloin ottaa.
Ei meillä ajankohtainen. Terve maatiainen.- Anonyymi
Ei täällä aleta enää vakuuttamaan niin vanhaa kissaa , sillä niillä alkaa silloin riski ikä terveyden kanssa . Joten jos on vakuutus ennestään niin se saa olla koko kissan elämän ajan mutta uutta vakuutusta ei saa vanhalle kissalle
- Anonyymi
Kadun syvästi etten ottanut kissoilleni vakuutusta, sillä eläinlääkäri-, lääke- ja erikoisruokakustannukset ovat olleet tähtitieteellisiä. Kissoille voi sattua mm. onnettomuuksia ja ne voivat sairastua jopa kroonisiin sairauksiin jne. ja kaikkihan me tiedämme kuinka jäätävän kallista eläinläärillä käyminen on.
- Anonyymi
Okei. Ikävää että mennyt noin :/ kuinka paljon olet itse joutunut kustantamaan? Tai tiedätkö olisiko vakuutus korvannut noita. Ne ehdot on kai vähän hämäriä ja kaikkia kroonisia sairauksia ei kuulemani mukaan korvata. Ja hieman epäilen että erikoisruokakustannuksiakaan korvaisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okei. Ikävää että mennyt noin :/ kuinka paljon olet itse joutunut kustantamaan? Tai tiedätkö olisiko vakuutus korvannut noita. Ne ehdot on kai vähän hämäriä ja kaikkia kroonisia sairauksia ei kuulemani mukaan korvata. Ja hieman epäilen että erikoisruokakustannuksiakaan korvaisi.
Suoraan sanottuna en tiedä mitä eri vakuutuslaitokset olisivat korvanneet ja mitä ei. Elin opiskelijabudjetilla ja vakuutusmaksut tuntuivat ylimääräiseltä menoerältä kun enhän tietenkään uskonut, että kissojen ell-kulut tulisivat niin suuriksi. Olisi kai pitänyt tajuta asia jo silloin kun jouduin myymään omaisuuttani jotta saisin koirani leikkauksen maksetuksi.
En ole laskenut paljon kissojen ell-kuluihin ja erikoisruokiin on vuosien saatossa mennyt rahaa, mutta se on paljon. Rokotuksiin, kastrointeihin ja vanhan kissan vuosittaisiin terveystarkastuksiin on toki osannut varautua, mutta yllärinä on kissoilla ollut mm. virtsakiviä, kilpirauhasen liikakasvua, maksa- ja munuaisvaivoja jotka ovat kroonisia jatkuvaa hoitoa ja tarkastuksia vaativia kroonisia tauteja. Lisäksi on ollut muutamia loukkaantumisia jotka ovat vaatineet kissojen paikkaamista. Eikä tässä vielä kaikki.
Vaikka ruokkisit ja hoitaisit lemmikkiäsi mahdollisimman hyvin sekä oikeaoppisesti, voi sairaus, onnettomuus tai muu iskeä, ja sitten ollaankin maksumiehenä. Vanhojen kissojen vaivat eivät tule yllätyksenä, mutta esim. se, että kaksi kissoista sai virtsakiviä oli järkytys, sillä niitä on ruokittu parhaalla mahdollisella tavalla. Jotain hyvääkin eli onneksi koirat ovat olleet perusterveitä eivätkä ole tarvinneet ylimääräistä eläinlääkärin hoitoa tuota yhtä leikkauspotilasta lukuunottamatta.
- Anonyymi
Ne on niin kalliita nuo vakuutuksetkin nykyisin. Itse mietin että kun ei ole rotukissa niin en ota, mutta otin kuitenkin. Ja hyvä oli että otin, kissa tuli sisälle yksi päivä häntä poikki
Joten menin sen kanssa eläin sairaalaan ja siellä hoitivat , ja kipsaaivat hännän , lasku oli hirveä mutta olipa vakuutus onneksi . Niin että suosittelen vakuutusta , niin ei haittaa jos hoito maksaa .
Niin että hyvähän aw vakuutus on olla jos jotain sattuu- Anonyymi
Olikohan omistajan huolimattomuutta kun häntä katkesi, vai näitkö, kuin tuo tapahtui.
- Anonyymi
Yritin ottaa IF:ltä, mutta sieltä alkoi tulla ihan älytöntä puhetta, ettei sitä korvata ja ettei sitä korvata ja ettei... joten lopetin kesken vakuutuksen hankkimista heidän kanssaan.👎☹️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212306
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4252170Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971186Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13975- 44804
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109776Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15774Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32699