Leivänpaahdin, Clas Ohlson T367SS avaus ja korjaus

Anonyymi-ap

Aika pitkään hyvin toiminut Clasulta ostettu leivänmpaahdin malliltaan T367SS lakkasi toimimasta. Painettava liukusäädin ei enää pysy pohjassa. Kun pitää käsin pohjassa, leipä paahtuu normaalisti.
https://manuall.fi/clas-ohlson-t367ss-paahdin/

Joku muoviosa tai metallikontatori ehkä kulunut hiukan. Vika olisi varmasti helppoa korjata, kunhan saisi paahtimen auki.
Pohjassa on 4 ruuvia ja muovinen lukituskynsi. Ne avaamalla paahtimen kuoriosa ei kuitenkaan tule liukumalla eikä nostamalla pois. Youtube viodeoista ei ole apua.

Sattuisiko joku joskus ehkä purkanut vastaavan?

Koventelen tässä pikku hiljaa omia otteita. Jollakin keinoin kuori lopulta avautuu, mutta ejkä pahasti vääntyneenä. Jos jollakin olisi sopivat loitsut, niin auttaisi kummasti.

1

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Homma valmis! Clas Ohlsonilta aikanaan ostettu T367SS –mallinen leivänpaahdin saatu onnistuneesti korjattua.

      Leivänpaahtimen pohjassa on 4 kpl ruuveja, joissa ruuvikantana on 5-sakarainen tähtikuvio. Onneksi pieni torx-avain otti siihen sen verran kiinni, että sai kierrettyä ruuvit auki. Pohjaa pitää kiinni lisäksi kaksi muovisalpaa, jotka painetaan ruuvarin kärjellä auki.

      Nyt laitekotelon molempia sivulevyjä voi kääntää ruuvimeisselillä raosta kampeamalla auki, jolloin molemmilta puolilta avautuu pari muovisalpaa lisää. Kotelon sivulevyjä levitetään parin senttimetrin verran.

      Nyt leivänpaahtimen pohjasta tulee näkyville 4 kpl lisäruuveja, joissa tällä kerta onkin ristipäällä oleva kanta. Kun ristipääruuvit avaa, koko laitteen pohjaosan kaikkine sisällä olevine sähköisine osineen voi nostaa pois leivänpaahtimen kuoren sisältä.

      Leivänpaahdin painetaan päälle painovivusta, ja tämän painovivun päässä oleva muovinen painikeosa pitää poistaa ennen pohjan ja sisäosien ulos ottamista. Muovinen painike on lukittu metallivarteensa muoviosan päässä olevalla lukituskielellä. Tuota muoviosan päässä olevaa lukituskieltä pitää nostaa millin verran, niin muoviosan voi vetää pois.

      Syy miksi leivänpaahtimen painovipu ei pysy ala-asennossaan, eikä paahda leipää löytyy helposti näkyvistä kuparisista kontaktoreista. Kontaktorien pinta pitää raaputtaa puhtaaksi. Toista kuparista kontaktoria kannattaa myös taivuttaa millin verran lisää, niin että sähköinen kontakti tulee kireämmäksi.

      Nyt kontaktorien läpi kulkee taas kunnolla sähkö. Kelamagneetti saa virtaa, ja magneetti pitää alas painettua paahtokelkkaa pohjassa leivän paahdon ajan. Toimintoa voi testailla paahtimen kuoren ollessa auki. Testin ajaksi pitää kuitenkin liittää johto kiinni paahtimen kuoriosassa olevaan piirilevyyn, että testailu onnistuu.

      Laite kootaan samassa järjestyksessä kuin purettiinkin. Toimii taas useamman vuoden eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      248
      6409
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      196
      5956
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      17
      5499
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      101
      4247
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      143
      3523
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      23
      3046
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2502
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      263
      2459
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      133
      2306
    Aihe