Aika pitkään hyvin toiminut Clasulta ostettu leivänmpaahdin malliltaan T367SS lakkasi toimimasta. Painettava liukusäädin ei enää pysy pohjassa. Kun pitää käsin pohjassa, leipä paahtuu normaalisti.
https://manuall.fi/clas-ohlson-t367ss-paahdin/
Joku muoviosa tai metallikontatori ehkä kulunut hiukan. Vika olisi varmasti helppoa korjata, kunhan saisi paahtimen auki.
Pohjassa on 4 ruuvia ja muovinen lukituskynsi. Ne avaamalla paahtimen kuoriosa ei kuitenkaan tule liukumalla eikä nostamalla pois. Youtube viodeoista ei ole apua.
Sattuisiko joku joskus ehkä purkanut vastaavan?
Koventelen tässä pikku hiljaa omia otteita. Jollakin keinoin kuori lopulta avautuu, mutta ejkä pahasti vääntyneenä. Jos jollakin olisi sopivat loitsut, niin auttaisi kummasti.
Leivänpaahdin, Clas Ohlson T367SS avaus ja korjaus
1
545
Vastaukset
- Anonyymi
Homma valmis! Clas Ohlsonilta aikanaan ostettu T367SS –mallinen leivänpaahdin saatu onnistuneesti korjattua.
Leivänpaahtimen pohjassa on 4 kpl ruuveja, joissa ruuvikantana on 5-sakarainen tähtikuvio. Onneksi pieni torx-avain otti siihen sen verran kiinni, että sai kierrettyä ruuvit auki. Pohjaa pitää kiinni lisäksi kaksi muovisalpaa, jotka painetaan ruuvarin kärjellä auki.
Nyt laitekotelon molempia sivulevyjä voi kääntää ruuvimeisselillä raosta kampeamalla auki, jolloin molemmilta puolilta avautuu pari muovisalpaa lisää. Kotelon sivulevyjä levitetään parin senttimetrin verran.
Nyt leivänpaahtimen pohjasta tulee näkyville 4 kpl lisäruuveja, joissa tällä kerta onkin ristipäällä oleva kanta. Kun ristipääruuvit avaa, koko laitteen pohjaosan kaikkine sisällä olevine sähköisine osineen voi nostaa pois leivänpaahtimen kuoren sisältä.
Leivänpaahdin painetaan päälle painovivusta, ja tämän painovivun päässä oleva muovinen painikeosa pitää poistaa ennen pohjan ja sisäosien ulos ottamista. Muovinen painike on lukittu metallivarteensa muoviosan päässä olevalla lukituskielellä. Tuota muoviosan päässä olevaa lukituskieltä pitää nostaa millin verran, niin muoviosan voi vetää pois.
Syy miksi leivänpaahtimen painovipu ei pysy ala-asennossaan, eikä paahda leipää löytyy helposti näkyvistä kuparisista kontaktoreista. Kontaktorien pinta pitää raaputtaa puhtaaksi. Toista kuparista kontaktoria kannattaa myös taivuttaa millin verran lisää, niin että sähköinen kontakti tulee kireämmäksi.
Nyt kontaktorien läpi kulkee taas kunnolla sähkö. Kelamagneetti saa virtaa, ja magneetti pitää alas painettua paahtokelkkaa pohjassa leivän paahdon ajan. Toimintoa voi testailla paahtimen kuoren ollessa auki. Testin ajaksi pitää kuitenkin liittää johto kiinni paahtimen kuoriosassa olevaan piirilevyyn, että testailu onnistuu.
Laite kootaan samassa järjestyksessä kuin purettiinkin. Toimii taas useamman vuoden eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po393369Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162615Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242584Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441826- 251556
- 1211321
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791278Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901239- 1081168
Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241156