e-pillerien jälkeen -oireett

Moi!

millaisia oireita teillä on ollut e-pillerien lopettamisen jälkeen? onko iho reagoinut, entä menkka kivut? onko kivut tai muut pms-oireet pahentuneet?
7970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mulla jo kuukauden parin tauon jälkeen alkoi finnejä nousta kuin sieniä sateella! muuten en oikeastaan eroa huomannut...menkkojen aikana tuntui että olo ehkä vähän turvonneenpi...

Äänestä

Mä söin 3 vuotta diane novaa, sen aikaa sai kasvot olla erittäin hyvässä kunnossa. Lopetin pillerit vähän yli kk sitten ja kuinkas kävikään, heti alkoi tulla finnejä leukaan (ei onneksi muualle kavoihin). Kuvittelin, että edes pari kk olisi saanut vielä nauttia sileästä ihosta, mutta toisin kävi... nyt sit taistelen näitä finnejä vastaan ja toivon, että aurinko vähän edes helpottaa ongelmaa... pillereitä en enää uudestaan aloita, vauva suunnitelmissa...
Mitään muita oireita mulle ei ole (vielä) ilmaantunut, esim. menkat oli hyvin kivuliaat ennen pillereitä, mutta nyt oli yhtä kivuttomat kuin pillereilläkin ja kestikin saman aikaa. Mutta jokaisellahan reagoi keho eritavalla, joten oman reaktion näet vasta kun jätät pillerit pois...

Äänestä

Mä jätin pillerit pois pari kiertoo sitten kun alettiin yrittää vauvaa. Pari viikkoo sitten, viikko ennen menkkoja, oli aivan järkyttävän heikko olo ja maha aivan turvoksissa. Ajattelin jo, että oisko tärpänny nopeesti perheenlisäyksen suhteen mutta eipä tärpännyt. Ilkeitä oireita kuitenkin oli. Tai sitten ne saattoi olla niitä psykosomaattisia raskausoireita.. Täytyy yrittää mahdollisimman rennosti tuon vauvahaaveen suhteen niin eiköhän nuo oireetkin seuraavassa kierrossa ainakin lievene :) Juu ja menkkakivuista, ne on kasvaneet hemmetisti eli jo senkin vuoksi olisi kiva jos pian tärppäis ;)

Äänestä

Naama kukkii koko ajan... Ei kivaa mutta vuoden sisällä olen jo alkanut tottua että aina kun edellinen "jättipaise" katoaa tulee uusi... ;( Toivottavasti tärppäisi jo pian...
Menkkojen aikana tuntuu että ei ole enää niin kiukkuinen kuin ennen mutta tiedä sitä sitten...

Äänestä

Mulla vasta toinen luomukierto menossa, mutta iho ja hiukset tuntuu rasvaisemmilta, kuukautiset kesti yhden päivän (???????), vatsaa nippailu vähän sillon sun tällön...

Äänestä

Juu, finnejä mullekin ilmestyi, tosin vain otsaan. Koskaan aikaisemmin ei ole finnejä juurikaan ollut, niin se kyllä vähän harmittaa. Mutta toisaalta ne saa aika hyvin meikeillä peitettyä.

Menkat tuli paljon runsaammiksi, mutta kestää pari päivää vähemmän kuin pillerien kanssa.

Ja seksihalut kasvoi myös jonkin verran! :o)

Äänestä
  • Ainiin, ja kiloja on lähtenyt muutama pois!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tURVONNUT kirjoitti:

Moi!

millaisia oireita teillä on ollut e-pillerien lopettamisen jälkeen? onko iho reagoinut, entä menkka kivut? onko kivut tai muut pms-oireet pahentuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu