Tuulivoimaa vaan Ristijärvellekin

Anonyymi-ap

20.9. kunnanhallituksessa myönnetään valtuutus metsänhoitoyhdistykselle neuvotella alueista sopimuksia.
Tuliko ranta-asukkaillekin valtakirjalomakkeita allekirjoitettavaksi keväällä. Kuinka isolle alueelle ne niitä loppupeleissä suunnittelevat.
Jos ihmisillä on omia suunnitelmia maillensa ja kiinteistöilleen mm. peruskorjauksia ja uudisrakennuksia niin kyllä kunnan täytyy avoimesti kertoa missä mennään, missä raja varmasti on nyt ja pitkälle tulevaisuuteen.
Nyt jopa hallituksen taholta kannustetaan joutomaita valjastamaan aurinkokennoille. Eiköhän tämä tuulivoimajuttu ole vähän vanhanaikainen juttu. Kannattaisi nyt vetää hetki henkeä ja poltella metsäyhtiöille kelpaamatonta puuainesta uuneissa. Ja tutkia kumpi on helpompi, edullisempi, ihmisystävällisempi, luonnolle parempi ratkaisu. Eikä mennä samassa putkessa kuin moni muu kunta. On muutama kunta jossa paikallisasukkaat vihelsi pelin poikki viimemetreillä.

4

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuulivoima on tulevaisuutta. En tiedä vastusteettinko perinteisiä tuulimyllyjä aikanaan vai otettiinko mahtavina ja edistyksellisinä keksintöinä vastaan? Ehkä jäärät vastusti silloinkin.

    • Anonyymi

      Eikä tuulimyllyt olleet viljan jauhamista jauhoiksi.
      Siellä taas joku olevinaan kunnan napamies laittaa suun tukkoon jos kysellään päätösten perään.

      • Anonyymi

        Kyllä, ne olivat viljan jauhamista jauhoiksi varten.

        Nyt ne ovat sähkön tuottamista varten. Onko se huonompi syy?


    • Anonyymi

      Ei kannattaisi maalaisluottamusmiesten nyökytellä joka suuntaan jos saavat firmalta jonkun saunapyyhkeen, olla linkkuveitsenä kiiltäväpukuisten ulkomaankieltä puhuvien edestä, aina voi ajatella itsenäisesti ja vertailla.
      Hienoja olisivat kun pyörisivät keskellä järveä. Siinä olisi sitä matkailuvalttia jota joka ikinen kunta peräänkuuluttaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7377
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2852
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      186
      1829
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe