Ukrainalla ei ole ollenkaan tällä hetkellä mitään terästeollisuutta vaan kaikki on romutettu täysin. Tätä maata kun aletaan jälleenrrakentamaan sodan loputtua, nousee valmiiksi teräksen hinta reippaasti kysynnän kasvaessa ylöspäin. Nyt jo on alettu kyselemään kapasitetteja ja siihen ei edes neljän maan tuotanto riitä 10-15v. urakoihin. On laskettu, että Ukrainan jälleenrakentaminen tulisi maksamaan varoivaisesti arvioiden 4-5 biljoonaa euroa. Pelkästään teräksen osuus saattaisi olla 500 miljardia nykymarkkinahinnalla.
Vastaukset 6
Siis tarkotatko SSAB:n ja Outokummun suhteen... no joo, eipä niillä tuoteta vielä kuin pohjoismaihin. Teräksen hinta tulee nousemaan vain kun kulut nousee. Ukrainaan ei roiitä mikään koko Euroopan tuotantokaan. Se on iso rojekti... pitää varmaan alkaa ostaan sitte lappua sisään hyvissä ajoin.
- Anonyymi
Ssab tulee nousemaan lujasti.
Teräksen hinta tosi vahva eikä enää markkinahäirikkö Ukraina ole pelissä.
Samoin Venäjä on poissa...
Hinnat tulevat vahvistumaan viimeisellä ja ekalla kvartaalilla.. - Anonyymi
Nyt viimeistään on alettava satsaamaan reilusti lisää Pohjoismaiseen teräksentuotantoon ja varmistettava saatavuus kun Venäjä julisti osittaisen liikekannallepanon.
- Anonyymi
nyt kannattaa kerätä rahaa ukrainalaisille ja pistää rahat omaan taskuun 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kiinan terästähän sinne tarvitaan. Myös muita materiaaleja, mutta mikä maa ja yritys saa sitten kaupat aikanaan. Tiedäppä tuo sitten. Toki jos ostaa kaikkea niin joku varmasti lyö voitolle.
- Anonyymi
Minä en usko, että Kiina myy terästä Ukrainaan, kyllä se jälleenrrakennus jää eurooppalaisten kontolle. Tässä käy niin, että Ukraina otetaan pikapikaa EU:hun, kun sota päättyy miten päättyy hyvänsä, sillalailla EU varmistaa yhtenäisyyden, hintojen vakaan nousun ja Ukraina pelastuu. Muuten siitä tulee Euroopassa suurin hylkiömaa koskaan, joka joutuu orjan töihin kansalaistensa kera ja pian sillä ois sisällisota, koska oligarkit ostaisi maat jne. Historian ei kannattaisi tässä maassa antaa toistaa itseään... vahva vakaa nousu ja turvallisuustilanne paranee. Koska nyt jos on hyökkääjä pystytty osoittamaan, niin nyt on suurin kaipuu Venäjän rajan luomiseksi johonkin kohtaan.. mikä se ikinään tulee olemaan, niin se aiotaan pitää. EU rajat kun luodaan ne pitää.
Itse osallistuin sijoittajapuolella keskusteluihin, joissa oli mukana lukuisia poliitikoita ja kaikki oli yhtä mieltä Ukrainan jatkosta. Muuten meillä on Euroopassa helvetin suuri katastrofi edessä.
T. vinkkivinkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811204
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29875Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19735- 46619
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13587Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180572Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123540Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13540On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460- 27457