Ukrainalla ei ole ollenkaan tällä hetkellä mitään terästeollisuutta vaan kaikki on romutettu täysin. Tätä maata kun aletaan jälleenrrakentamaan sodan loputtua, nousee valmiiksi teräksen hinta reippaasti kysynnän kasvaessa ylöspäin. Nyt jo on alettu kyselemään kapasitetteja ja siihen ei edes neljän maan tuotanto riitä 10-15v. urakoihin. On laskettu, että Ukrainan jälleenrakentaminen tulisi maksamaan varoivaisesti arvioiden 4-5 biljoonaa euroa. Pelkästään teräksen osuus saattaisi olla 500 miljardia nykymarkkinahinnalla.
Ukrainan jälleenrakennus ja terästeollisuus
6
818
Vastaukset
Siis tarkotatko SSAB:n ja Outokummun suhteen... no joo, eipä niillä tuoteta vielä kuin pohjoismaihin. Teräksen hinta tulee nousemaan vain kun kulut nousee. Ukrainaan ei roiitä mikään koko Euroopan tuotantokaan. Se on iso rojekti... pitää varmaan alkaa ostaan sitte lappua sisään hyvissä ajoin.
- Anonyymi
Ssab tulee nousemaan lujasti.
Teräksen hinta tosi vahva eikä enää markkinahäirikkö Ukraina ole pelissä.
Samoin Venäjä on poissa...
Hinnat tulevat vahvistumaan viimeisellä ja ekalla kvartaalilla.. - Anonyymi
Nyt viimeistään on alettava satsaamaan reilusti lisää Pohjoismaiseen teräksentuotantoon ja varmistettava saatavuus kun Venäjä julisti osittaisen liikekannallepanon.
- Anonyymi
nyt kannattaa kerätä rahaa ukrainalaisille ja pistää rahat omaan taskuun 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kiinan terästähän sinne tarvitaan. Myös muita materiaaleja, mutta mikä maa ja yritys saa sitten kaupat aikanaan. Tiedäppä tuo sitten. Toki jos ostaa kaikkea niin joku varmasti lyö voitolle.
- Anonyymi
Minä en usko, että Kiina myy terästä Ukrainaan, kyllä se jälleenrrakennus jää eurooppalaisten kontolle. Tässä käy niin, että Ukraina otetaan pikapikaa EU:hun, kun sota päättyy miten päättyy hyvänsä, sillalailla EU varmistaa yhtenäisyyden, hintojen vakaan nousun ja Ukraina pelastuu. Muuten siitä tulee Euroopassa suurin hylkiömaa koskaan, joka joutuu orjan töihin kansalaistensa kera ja pian sillä ois sisällisota, koska oligarkit ostaisi maat jne. Historian ei kannattaisi tässä maassa antaa toistaa itseään... vahva vakaa nousu ja turvallisuustilanne paranee. Koska nyt jos on hyökkääjä pystytty osoittamaan, niin nyt on suurin kaipuu Venäjän rajan luomiseksi johonkin kohtaan.. mikä se ikinään tulee olemaan, niin se aiotaan pitää. EU rajat kun luodaan ne pitää.
Itse osallistuin sijoittajapuolella keskusteluihin, joissa oli mukana lukuisia poliitikoita ja kaikki oli yhtä mieltä Ukrainan jatkosta. Muuten meillä on Euroopassa helvetin suuri katastrofi edessä.
T. vinkkivinkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1272392Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from411975Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276521913Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301907- 1021897
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581199- 1171095
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20953- 54900
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857