Ukrainan jälleenrakennus ja terästeollisuus

Anonyymi-ap

Ukrainalla ei ole ollenkaan tällä hetkellä mitään terästeollisuutta vaan kaikki on romutettu täysin. Tätä maata kun aletaan jälleenrrakentamaan sodan loputtua, nousee valmiiksi teräksen hinta reippaasti kysynnän kasvaessa ylöspäin. Nyt jo on alettu kyselemään kapasitetteja ja siihen ei edes neljän maan tuotanto riitä 10-15v. urakoihin. On laskettu, että Ukrainan jälleenrakentaminen tulisi maksamaan varoivaisesti arvioiden 4-5 biljoonaa euroa. Pelkästään teräksen osuus saattaisi olla 500 miljardia nykymarkkinahinnalla.

6

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis tarkotatko SSAB:n ja Outokummun suhteen... no joo, eipä niillä tuoteta vielä kuin pohjoismaihin. Teräksen hinta tulee nousemaan vain kun kulut nousee. Ukrainaan ei roiitä mikään koko Euroopan tuotantokaan. Se on iso rojekti... pitää varmaan alkaa ostaan sitte lappua sisään hyvissä ajoin.

    • Anonyymi

      Ssab tulee nousemaan lujasti.
      Teräksen hinta tosi vahva eikä enää markkinahäirikkö Ukraina ole pelissä.
      Samoin Venäjä on poissa...
      Hinnat tulevat vahvistumaan viimeisellä ja ekalla kvartaalilla..

    • Anonyymi

      Nyt viimeistään on alettava satsaamaan reilusti lisää Pohjoismaiseen teräksentuotantoon ja varmistettava saatavuus kun Venäjä julisti osittaisen liikekannallepanon.

    • Anonyymi

      nyt kannattaa kerätä rahaa ukrainalaisille ja pistää rahat omaan taskuun 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Kiinan terästähän sinne tarvitaan. Myös muita materiaaleja, mutta mikä maa ja yritys saa sitten kaupat aikanaan. Tiedäppä tuo sitten. Toki jos ostaa kaikkea niin joku varmasti lyö voitolle.

      • Anonyymi

        Minä en usko, että Kiina myy terästä Ukrainaan, kyllä se jälleenrrakennus jää eurooppalaisten kontolle. Tässä käy niin, että Ukraina otetaan pikapikaa EU:hun, kun sota päättyy miten päättyy hyvänsä, sillalailla EU varmistaa yhtenäisyyden, hintojen vakaan nousun ja Ukraina pelastuu. Muuten siitä tulee Euroopassa suurin hylkiömaa koskaan, joka joutuu orjan töihin kansalaistensa kera ja pian sillä ois sisällisota, koska oligarkit ostaisi maat jne. Historian ei kannattaisi tässä maassa antaa toistaa itseään... vahva vakaa nousu ja turvallisuustilanne paranee. Koska nyt jos on hyökkääjä pystytty osoittamaan, niin nyt on suurin kaipuu Venäjän rajan luomiseksi johonkin kohtaan.. mikä se ikinään tulee olemaan, niin se aiotaan pitää. EU rajat kun luodaan ne pitää.

        Itse osallistuin sijoittajapuolella keskusteluihin, joissa oli mukana lukuisia poliitikoita ja kaikki oli yhtä mieltä Ukrainan jatkosta. Muuten meillä on Euroopassa helvetin suuri katastrofi edessä.

        T. vinkkivinkki


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1538
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1441
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1180
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      986
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      924
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe