Yksinasuville vähävaraisille ohjeita sähkönkilpailuttamiseen

Anonyymi-ap

Selkokielellä mikä energiayhtiö tarjoaa edullisimman sähkösopimuksen ja millä nimellä se on.

Olkaa hyvät ja kirjoittakaa selkeästi. Olemme käyneet energiaviraston sivuilla, sieltä ei selviä mikä on edullisin ja mikä pitäisi ottaa ?

10

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entinen sähköyhtiö taisi olla Lumo ja sitten tuli ilmoitus, että sopimus siirtyy GNP-Energylle, eli mikä on tilanne ?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tarkoitatko että määräaikainen sopimus olisi edullisin ?

    • Anonyymi

      Voisiko ihan nimillä sanoa, mitkä ovat nyt aidosti edullisimpia sopimuksia sähkölle, kun yksinasuvien pientalouksista puhutaan ?

    • Anonyymi

      Mikä tilanne GNP-energy-nimisen yhtiön kohdalla, jolle Lumon sopimukset siirtyivät, kun sieltä ilmoittivat, että on kk aikaa, vaihtaa sopimusta, jos aikoo ?

    • Anonyymi

      www.sahkonhinta.fi
      Energiaviraston vertailusivu.

      Siihen pistät edellisen vuoden kulutus ja se näyttää mikä olisi tällä hetkellä halvin saatavilla ja kuinka paljon se maksaisi vuodessa.

      Se halvin mahdollinen on 36kk määräaikainen, jos sen ostaa kesällä vuonna 2020. Veivaa aikakone käyntiin vaan ja menoksi.

    • Anonyymi

      Jos ei pysty itse omaa tilannettaan arvioimaan, niin kannattaa kysyä neuvoa lapsilta tai lapsenlapsilta. Tai ystäväliseltä naapurilta.

      Minulla loppuu määräaikainen sopimus vuodenvaihteessa, ja olen harkitsemassa toistaiseksi pörssisähköä. Monellakaan sähkön toimittajalla ei edes ole muuta tarjottavaa, tai jos on, niin ne on varmuuden vuoksi ylihinnoiteltu. Kahden vuoden kiinteähintaista sopimusta ei mielestäni kannata lähteä telemään jollain yli 30 sentin kWh-hinnalla. Jos hinta tippuu, niin eihän sitä sopimusta voi purkaa vaan on maksettava korkeaa hintaa koko sopimuksen ajan.

      Pörssisähkö vaatii kyllä aika paljon taitoa ja aktiivisuutta seurata, milloin sähkö on halvempaa ja ajoittaa paljon energiaa vaativat toiminnot niihin kellonaikoihin. Toisaalta, eihän siinä nyt ole mitään tolkkua, että lämmittäisi saunaa yöllä.

      • Anonyymi

        Ainahan voi kysyä baikkaöidiltä mikä sopari äidillä tai kokoomusken urpolat


    • Anonyymi

      Ei taida halvalla saada sähköä enää mistään.
      Ostakaa pattereilla toimivia lamppuja vaikka ei sähkövalo kallista ole.
      Sähkösauna on kallis lämmittää, samoin auton lämmittäminen sähköllä. Astianpesukone ja pyykinpesukone vievät enemmän sähköä. Hienopyykit voi pestä käsin jos ei huuhtele monilla vesillä.
      Toivottavasti teillä ei ole sähkölämmitystä. Se tulee kalliiksi.
      Hellan käyttäminen on myös kalliimpaa kuin ruuan lämmittäminen mikrossa. Mikrossa voi leipoa myös pieniä kuppikakkuja nopeasti. Netissä on ohjeita ja mikron käyttöohjeissa on varmaan perunankypsentämiset ym.
      Samassa veneessä ollaan kaikki.
      Itse lämmitän rantamökillä takkaa jos kaupungissa tulee kylmää ;). Samoin saunon siellä puukiukaalla. Takassa voi valmistaa myös ruokaa kun alkaa olla hiillos. Siihen tarvitaan vain tulenkestävä pata kannella.
      Tsemppiä kaikille!

    • Anonyymi

      Käykää kilpailuta sähkösi sivustoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4924
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1685
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1073
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe