Onko tämä todellakin "yleisesti tuttu käytäntö" ?
"Toistaiseksi voimassa olevissa sopimuksissa on yleisesti tuttu käytäntö, että vuokrasopimuksen ensimmäinen mahdollinen päättymispäivä on yleensä vuoden päästä. Mikäli vuokralainen irtisanoo sopimuksen ennen sitoutumisen päättymistä, hän maksaa sopimussakkona 1-2 kuukauden vuokraa vastaavan summan vuokranantajalle. Sitoutuminen sitoo myös molempia osapuolia – mikäli vuokranantaja irtisanoisi vuokralaisen vuokrasuhteen ensimmäisen vuoden aikana, hän maksaa saman sakon vuokralaiselle."
OVV ja toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus
Anonyymi-ap
1
85
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikissa vuokrasopimuksissa on nykään tuo älyvapaa "käytäntö", koska pölkkypäinen lainsäädäntö ja hullun valtion älyvapaa oikeuslaitos mahdollistaa sen. Tuon "käytännön" ja pähkähullun irtisanomisajan lainsäädännön (seuraavan kuun loppuun) ansiosta vuokranantaja voi vuokrata ongelmalääviä joista eroon pääseminen maksaa tuhansia euroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321