HMD global

Anonyymi-ap

Välttäkää kyseistä paskaa jos vain voitte.
Mukamas Suomalainen firma, mutta asiakaspalvelu ohjaa jollekin intialaiselle. Puhelimien laatu on aivan täyttä paskaa.

Kertokaas joku hyvä luuri alle 300€ Sellainen mikä ei syty tuleen, kuten Nokian paska.

18

1398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nokia-brändin luurit ovat teknisesti ihan ok laadultaan ... ja tarinan väitetystä palamisesta ei sitten ollut mitään yksilöityä tietoa.

      Mutta jos Nokia-brändiset kokee kerrassaan niin kelpaamattomamiksi, niin ei muuta kuin bloatware-luureja ostamaan ja linkatussa artikkelissa sen autuudesta lisää infoa.

      ps. Niin, ja jokainen normitiedon tasalla oleva tietää ettei edes Apllen tuotteet ole made in USA.

      *

      "MOT löysi Suomessa myytävistä Android-puhelimista muun muassa verkkokauppojen ohjelmia ja tietoa keräävän yhteystietopalvelun."

      "Asiantuntijoiden mukaan esiasennetut ohjelmat voivat vaarantaa käyttäjän turvallisuuden."

      - https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/10/29/mot-testasi-uuden-android-puhelimen-mukana-voi-tulla-piilotettu-ohjelma-jolla

    • Anonyymi

      Löytyyhän noita. Kahdella sadalla vaikkapa OnePlus Nord CE 2 Lite 5G tai Motorola Moto G71 5G, kahdella ja puolella Xiaomi 11 Lite 5G NE ja kolmella Samsung Galaxy A52s 5G tai OnePlus Nord 2 5G...

    • Anonyymi

      Aloittaja haukkuu Nokiaa vaan lämpimikseen.

      • Anonyymi

        Saattaa olla jonkin kiinaromppeen nakkikioskikaupustelija ... viisaat eivät kiinaluureihin kajoa ja verkkopuolellahan kiinavermeet ovat aikas lailla bannattu länsimaissa ja korvattu Nokian, Ericssonin ja Samsunginkin verkoilla.


    • Anonyymi

      Kiinalainen paska tämäkin oli. Lukekees huvikseen Verkkokauppa. com arvostelut ko. puhelimesta.

      • Anonyymi

        Jos nyt jokin on pa*kaa, niin sitä ovat nuo suorastaan aivan aivottomat jaarittelusi ilman minkään asian ykislöintiä ja perustelua.

        Älyllisyys tai sen rajoittuneisuus ei riitä edes hahmottamaan mitä eroa on kiinalaisella tuotteella ja siellä alihankintana valmistetulla.

        Nokia-brändin puhelmia valmistaa mm. Foxconn Kiinassa, joka on myös Applen alihankkija.


      • Anonyymi

        Jospa olet itse kirjoittanut sinne sen negatiivisen arvostelun. Et edes pysty sanomaan puhelimen mallimerkintää.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      No HMD Globalin pääkonttori on kyllä Espoossa aivan Nokian pääkonttorin vieressä. Espoon Karaportissa siis. Ovat saman kadun varrrella ihan lähekkäin.
      T. miksuh

    • Anonyymi

      Googletin pikaisesti, löytyykö uutisia Nokian puhelimien syttymisestä palamaan. Ei löytynyt kuin ikivanhoja juttuja esim. 3310, jolloin ei siis ollut olemasskaan vielä HMD:tä. Sensijaan Tsamtsungin kärvähtämisistä löytyi monta hakutulosta.

      • Anonyymi

        Jokaisen merkin puhelin on joskus syttynyt palamaan. Ei siis mitään ihmeellistä tässä.,.


      • Anonyymi

        iphone se on mikä palaa ja polttaa farkut


    • Anonyymi

      Nokia ei ole koskaan tehnyt hyvää laatua.
      Periaate on aina ollut: raha käytetään osingonmaksuun osakkaille ja johtajien bonuksiin.

      Rivityöntekijöitä kohdellaan huonosti, ja asiakkaalle menevä tuote tehdään halvimmalla mahdollisella tavalla, jolloin laatuongelmilta ei voi välttyä.

      Ja jos asiakas valittaa viasta, niin monen vian kohdalla vastaus on: "ei tuo ole vika, vaan ominaisuus".

      Kun tuo selvisi minulle, en ole enää sen jälkeen ostanut mitään Nokia -merkkisiä tuotteita.
      Tuo tuotemerkki on omalta osaltani pysyvästi boikotissa.

      Eli kannattaako suosia suomalaista - ainakaan tässä tapauksessa: ei kannata.

      • Anonyymi

        On tehnyt mutta vain ne mallit ovat laadukkaita missä lukee Made in Finland


      • Anonyymi

        Herää pahvi. Nokia ei tee puhelimia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Herää pahvi. Nokia ei tee puhelimia.

        Tekee puhelimia


      • Anonyymi

        "Nokia ei ole koskaan tehnyt hyvää laatua.
        Periaate on aina ollut: raha käytetään osingonmaksuun osakkaille ja johtajien bonuksiin."

        Tuollaisiin äärimmäisyyksiin ja älylliseenkin epärehellisyyteen se punaisuus tuppaa johtamaan.

        Milloin Nokia on viimeksi maksanut vakaata ja asianmukaista osinkoa, eli palkkaa riskiä ottaville ko. yritykseen sijoittaneille?

        Pitkästä aikaa tänä vuonna "peräti" 4 x 0,02 centtiä, eli 0,08 centtiä per osake miinus verot, osake jonka arvostustaso on ollut vuosien ajan vuoristorataa ja siitä viimeksikin suli 6% yhdessä päivässä, joka hieman merkittävämmin sijoittaneille edustaa xx xxx - xxx xxx euroa arvon alennusta salkussa.

        Punavasuri-duunarit valittavat osingoista, mutta eivät itse ole valmiita ottamaan taloudellista riskiä niitä saadakseen, vaikka yrityksiin sijoittaminen on teknisesti hyvin helppoa ja kaikkien ulottuvilla.

        - https://www.kauppalehti.fi/porssi/porssikurssit/osake/NOKIA

        Entä HMD Global, milloinkohan se maksaa ensimmäiset centit osinkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      6345
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5440
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4131
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2890
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2832
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2083
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe