Nyt eikun kielimään poliisille palkkion toivossa pororosvot...
Porovarkaat kiinni
Anonyymi-ap
262566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kuka niitä varastaisi... Hyi helvata koko elukka.
Parasta lihhaa
Ilmiannosta tienaa 2000€.
Niinhän tuo luki että hyvät rahat tienaa..
Paljonko sitä sais rahaa poromiehiltä kun kymmeniä poroja syö heinää pelloilta joka vuosi?eikä oo poromiesten peltoja..ei oo reilua tuokaan homma..
...jos söisivätkin vain pelloilta mutta kun paskovat rappusile... ja ovikranssin jäkälät repivät ...siinä tippuivat muutkin ainekset portaille , kukkapenkki riivittiin ja poljettiin...ja näille poroisännille soittaessa saa vastaukseksi suomeksi sanottuna pelkkää vittuilua..
Koko kesän on pyörineet pihan tuntumassa ja pihassa. Poromiehillä pitää aidata pihat ja pellot jos eivät saa poroja muuten pois. Voihan niitä vähän säikytellä?
Minusta siinä lukee että varasta poro kun jäät kiinni paliskunta maksaa 2000e
Siinä on ongelma, koska poromiehille kelpaa naapurin poron liha.
Mikä tämä juttu on?
Ei kun siinähän luki, että syytteeseen johtaneesta porovarkaudesta saa 2000€ eli jos teet porovarkauden, joka johtaa syytteeseen, niin sinulle maksetaan 2000€. Siitä vaan poroja varastamaan ja vaikka itse ilmoittaudut poliisille.
Ei ole poro miehet järjen jättiläisiä ja äidinkielikin taitaa olla hakusessa. Tuosta ilmoituksesta voisi saada syytteen rikokseen yllyttämisestä.
Ketkä tai kuka näitä paliskuntia johtaa...🤔🤔🤔😱
Tulipa mieleen tämä kansantalous näin tuontipolttoaineiden aikaan tuossa Viitostiellä kun koko letka , pari puuautoa ja puolenkymmentä pienempää pirssiä hiljenteli risupäätokan takia ja taas kiihdytti matkavauhtiin...paljonko enemmän sai öljynpumppaaja pumpata tätä uusiumatonta päivänvaloon noiden vahtimattomien takia ? Ja jos se poronhoito...hoito , tosiaan, on alkuperäiskansalle eli saamelaisille aivan lain voimalla sallittu ja osoitettu , miksi tämä "parlamentin" väki omistaa poromerkin joka turjake , kysyn vain ?
Eiköhän tuo tarkottanu sitä että jos tiiät porovarkaudesta ja teet siitä rikosilmotuksen ja se jos johtaa käräjille saakka niin silloin saa sen 2000e... kai tuon jokainen älyää.. tosin ei voi kauhalla vaatia jos on lusikalla annettu...
Taitaa olla Kainuun paliskuntien 🙈 johto portaan henkilöt olla vähän aaseja 🦓🦓
Kenelle on kauhalla annettu ja mitä?
Mielenkiintoista
Niin mikä homma?
Kuka niitä poroja varastelee?? Jos noin paljon häviää että ilmoitus lehdessä sen täytyy olla ammatti-hommaa
Poronkäristys pierettää valtavasti pilaten maapallon ilmaston.
Taitaa olla karhut ja sudet jotka varastavat poroja, marjassa ajaessa metsäautotiellä tämän tästä karhuja pyörähtelee tien laidassa, samoin susia.
Oho, onpa paljon karhuja ja susia. Itse en ole koskaan nähnyt karhua tai sutta metsäautotien laidassa. Tosin en ole liikuskellut siellä aamu- tai iltahämärissä.
Korvaako paliskunnat pronomistajiile, jos kaksi omistajaa on tappaneet toistensa poroja ja tekevät toisistaan rikosilmoituksen. Molemmat saavat tuomion käräjillä. Niin maksaako paliskunta kummallekin 2000 € syytteeseen johtaneesta ilmoituksesta?
Onkohan jotain erityistä aluetta missä niitä häviää??. Kuinka suurista määristä puhutaan vuositasolla???..
Suuret määrät häviää, enämpi kuin on päälukua.
Taitaa olla monellakin tiedossa missä päin porot häviää..