Mahtaakohan terveydenhuollon ammattilainen olla ilmoitusvelvollinen, kun kyseessä on lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, mutta uhri on jo täysi-ikäinen? Rikos ei ole vielä vanhentunut kyseisessä tapauksessa. Tarve avautua asiasta olisi suuri, mutta voimia oikeusprosessiin ei ole.
Lapsuusajan seksuaalinen hyväksikäyttö ja terveydenhuollon ammattilaisen ilmoitusvelvollisuus
12
2108
Vastaukset
- Anonyymi
Hohhoijaa. Sisälukutaito on arvokas asia. Tietysti se, että yleensä ottaen lukee lähteensä on lähtökohta.
Lainataan:
"Ilmoitusvelvollisuus ei siis koske tilannetta, jossa uhri on jo täyttänyt 18 vuotta, vaikka teko olisi tapahtunut uhrin ollessa alaikäinen". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hohhoijaa. Sisälukutaito on arvokas asia. Tietysti se, että yleensä ottaen lukee lähteensä on lähtökohta.
Lainataan:
"Ilmoitusvelvollisuus ei siis koske tilannetta, jossa uhri on jo täyttänyt 18 vuotta, vaikka teko olisi tapahtunut uhrin ollessa alaikäinen".Anonyymi
2022-09-21 18:01:06
"Ilmoitusvelvollisuus ei siis koske tilannetta, jossa uhri on jo täyttänyt 18 vuotta, vaikka teko olisi tapahtunut uhrin ollessa alaikäinen".
No HUH_HUIJAA : https://yle.fi/uutiset/3-12168709
Mistä tuo aloittajan "lainus" on peräisin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anonyymi
2022-09-21 18:01:06
"Ilmoitusvelvollisuus ei siis koske tilannetta, jossa uhri on jo täyttänyt 18 vuotta, vaikka teko olisi tapahtunut uhrin ollessa alaikäinen".
No HUH_HUIJAA : https://yle.fi/uutiset/3-12168709
Mistä tuo aloittajan "lainus" on peräisin?Miten syyteoikeuden vanheneminen liittyy mitenkään aloitukseen?
- Anonyymi
Tuo ilmoitusvelvollisuus varmaan johtuu siitä, että sillä halutaan saada se hyväksikäyttö loppumaan. Jos hyväksikäytöstä kerrotaan ammattilaiselle vasta vuosia myöhemmin, kun uhri on jo aikuinen, on jo myöhäistä suojella sitä lasta joka hän aikoinaan oli.
- Anonyymi
Näinpä.
Lisäksi ilmoitusvelvollisuuden takana on se tosiasia, että jos tapahtuneesta on kulunut jo vuosia, tapahtuneen rikoksen toteen näyttäminen oikeudessa on usein hyvin hankalaa tai jopa mahdotonta, mikäli tekijä ei tunnusta tekoaan. Todistajia kun noille teoille harvemmin löytyy.
- Anonyymi
Yläasteen terveystarkastukset teki mieslääkäri. Vilkaisi pikkuhousuun, näki
kasvamassa olevat hennot pillukarvat, rykäisi ja nosti housut.
Varmaan oli ukolla pitkä paksu kulli tanassa koko päivän ja himassa kyltymätön panohalu.. - Anonyymi
Ilmoitusvelvollisuus päättyy, kun uhri täyttää 18. Täysi-ikäinen päättää itse rikosilmoituksen tekemisestä tai tekemättä jättämisestä.
- Anonyymi
Tutkinta tarvitsee uusia näkökulmia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979