Valjaisiin totuttaminen

Hei!

Olen nyt totuttanut kohta parivuotiasta kissaneitiäni kaulapantaan. Kovasti hän kapsuttelee pantaa ja kaulaansa, ihmettelee kai, että mikä ihme siihen kaulaan on ilmestynyt... Kysynkin nyt kokemuksia, kuinka noin "vanhat" kissat ovat tottuneet pantaan ja valjaisiin. Tarkoitus olisi alkaa kohtapuoliin totuttamaan valjaisiin. Hyviä vinkkejä kaipailisin, kuinka totuttaa kissaa niihin!
Hyvää kesää kaikille eläinten ystäville!
4469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

omaa kissaani opetin valjaisiin neljän kuukauden iässä. eka oli vähän häiritsevää kun valjaat oli päällä, mutta leikitin kissaa sen aikaa. en kauaa pitänyt alussa valjaita kissalla, vain muutaman minuutin kerrallaan, niin ettei kissaa kerennyt ruveta valjaat häiritseen. aina pidensin aikoja. sitten päästin kissani hihnassa parvekkeelle ja siellä oli muita asioita mihin keskittyä niin valjaat unohtuivat ja sisälle tullessa pidin hetken vielä siellä valjaita päällä, mutta en kauaa, ettei kissaa ruvennut häiritseen. näin pikkuhiljaa opetin kissani valjaisiin ja nyt on jo täysin tottunut niihin.

siihn en osaa sanoa mitään että miten jo aikuinen kissa tottuu, mutta ehkä kertomastani on edes jotain apua. :) onnea totuttelemiseen.

Äänestä
  • Vanhempi kissa saattaa hävetä valjaita jolloin se kokee ne erittäin häiritsevinä. Koiralle oli ainakin sellainen kaulapantaan totuttamisniksi (toimisikohan kissalla valjaiden kanssa) että laittaa valjaat päälle ja jotain hyvää ruokaa eteen, näin kissalla on mielenkiinto ruuassa eikä valjaissa, eikä ne välttämättä häiritse syömisen lopetettuaan.

    Äänestä

meidän ex-kolli sai elämänsä ekat valjaat tallinnantulijaisia ja likka laittoi valjaat herralle illalla ja siihen ne jäivät. antoi olla useamman päivän eikä siitä sen kummempää.

talutushihnaa ei kuitenkaan vielä ole kokeiltu kuin sisällä. siinä poika tuppaa kyyristelemään eikä oikein liikuu, ei ainakaan taluttajan mielenmukaan.

Äänestä
  • Kyllä se varmaan siitä oppii vielä kun ahkerasti pidät niitä kissalla sisällä. Mä ainakin pidin niitä aika pitkäänkin välillä ja makupalojen kanssa käskin kulkemaan välillä johonkin suuntaan. Leikitin valjaat päällä ja ruokin. Toinen kissani kulkee tosi hyvin valjaissa, välillä kuin koira ja toinen ei tykkää yhtään jos vähänkin nykäisee ("laittaa ns. hanskat tiskiin ja makuulle"). Mutta juoksunarussa sekin viihtyy. Elikä luulenpa että kissan luonteesta paljonkin riippuu se minkälainen kissa on valjaissa. Mutta uskon että se itse valjaisiin (jota suosittelisin) tai kaulapantaan tottuu kyllä mut se on eriasia miten kissan saa liikkumaan ulkona. Yleensä mennään kissan ehdoilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissarakas kirjoitti:

Hei!

Olen nyt totuttanut kohta parivuotiasta kissaneitiäni kaulapantaan. Kovasti hän kapsuttelee pantaa ja kaulaansa, ihmettelee kai, että mikä ihme siihen kaulaan on ilmestynyt... Kysynkin nyt kokemuksia, kuinka noin "vanhat" kissat ovat tottuneet pantaan ja valjaisiin. Tarkoitus olisi alkaa kohtapuoliin totuttamaan valjaisiin. Hyviä vinkkejä kaipailisin, kuinka totuttaa kissaa niihin!
Hyvää kesää kaikille eläinten ystäville!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu