Fortum on varmaan vuosien saatossa takonut sijoittajilleen sievoiset tulot . Nyt eikun uutta kohti.Kaadetaan velat veronmaksajain syliin. Toimivalle johdolle kultaiset kädenpuristukset ja heipat seuraavaan pörssiyrityksen johtoon. Unohtamatta erorahaa ja vuodensiirtymäajan palkkaa.
Fortum sijoitukset maaliin
Anonyymi-ap
3129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi ei koskaan käy niin että kun tulosta ei tule niin toimiva johtokin jäisi palkatta ?
Onhan myös kovista osingoista nauttinut omistajat joosta isoimpana valtio eli veronmaksajat.
Nehän oli kauan aikaa vakaa osingon maksaja, hunajata tippui omistajille pitkään.
Oli sähkönmyyntibisnestä, kaukolämpöä sun muuta - vakaasti kohtuu hyvää tuottoa takovaa toimintoa plakkarissa. Eikä nykyisiin hintatasoihin verrattuna perityt hinnat olleet lähelläkään tätä mitä nyt.
Vaan sitten koitti taas jauhopäiden aikakausi, entisen soneran Relanderin malliin kun saksasta 4 miljardilla ilmatilaa ostivat. Pieleen meni silloinkin.
Piti sitten myydä monet hyvät osat pois ja ostaa tilalle uniipperia - vielä ihan uniikki hintaankin, tai ainakin silloin hokema oli että pitäähän tuota nyt ostaa kun halvalla saa.
Sen Lilliuksen ajan venäjä seikkailun hinnan ne ehkä olis kyenneet vielä kohtuudella hanskaamaan, mitä nyt tulee takkiin - sekin oli toki jo aivan liikaa ja typerä liikku kun näin jälkikäteen katsotaan koko kuvaa.
Kaikenlainen varautuminen mahdollisiin huonompiin tuleviin aikoihin ja tilanteisiin, ne jouti mennä jauhopäiden mielestä romukoppaan. Kaikki munat vaan yhteen koriin ja velkarahalla vielä lisääkin.
Kiva ottaa yltiöpäisesti riskejä kun ei itse kuitenkaan joudu minkäänlaisiin vastuisiin aiheuttamistaan sotkuista, päinvastoin vieläpä ylenpalttisesti palkitaan mitä suuremman luokan kuprua on ollut mukana aiheuttamassa.
Vaan mites nyt ku putlerin kans kaveeraus on aivan out - ei suotavaa pitkiin aikoihin enää ja kaikki munat yhteen koriin laitto liittyi nimen omaan tähän, politiikan mädännäisyyksiä myöten. Toki nämä nykyisetkin aktivistit on monet samoissa suhmuroinneissa mukana, sitä eripuraa kun kylvää mitä erinäisimmillä tavoilla niin mannaa on tiedossa putlerismisidonnaisuuksista.
Lähes jokaisen puolueen ratkaisevista paikoista löytyisi kytköksiä edelleenkin, niitä ei vaan julki tuoda.