Löytyykö minulle mitään työtä mistä saisin edes vähän rahaa ja joka sopii pyörätuolissa istuvalle olisi todella hyvä jos saisi edes 50 euroa viikossa jostakin työstä tai 100 Euroa kuukaudessa kun nyt on niin että kaikki menee kädestä suuhun kun ruoka ym on todella kallista
Auttaisitteko
9
1171
Vastaukset
- Anonyymi
Ota yhteyttä johonkin vammaispalvelu juttuun. On jotain työkeskuksia olemassa.
- Anonyymi
Ei liikuntaesteiset missään työkeskuksissa työskentele, ne on kehareiden paikkoja.
Normaaleille työmarkkinoille vaan kun kerran on päänuppi normi kunnossa.
Mene vaikka markkinatutkimukseen töihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei liikuntaesteiset missään työkeskuksissa työskentele, ne on kehareiden paikkoja.
Normaaleille työmarkkinoille vaan kun kerran on päänuppi normi kunnossa.
Mene vaikka markkinatutkimukseen töihin.kaksi asiaa. Jos vammaisella on eläke, niin hän ei saa eläkkeen aikana kuntouttavaa työtoimintaa.
Mutta jos vammainen on työtön, niin hän voi joutua kuntouttavaan yhdeksän euron työhön. Nuo työkeskukset on oma juttunsa enkä tiedä onko niitä enää.
- Anonyymi
Ihan kokemukseta. Olen nyt pikkasen päälle 50v liikuntavammainen mies jolla meni kaikki pieleen jo poi että ventuna niinkuin voi mennä pieleen! Kun 22v iässä sain vaikeuksien kautta kauppiksen tehtyä tipuin pois 16v iässä saamastani työkyvyttömyyseläkkeestä työtttömäksi. On iollut muutama 6kk mittainen tukijakso ja nyt reilut viisi vuotta tehnyt yhdeksän euron rahalla työmarkkinatuella asioita.
Nyt on vielä hyvän matkaa "eläkeikään"
Oman kuntani työvoimaihminen sanoi että ansioluettelo on ollut hyvä viimeisen vajaat kymmenen vuotta ja puhui taa ammatillisista koulutuksista jne.
Teille joilla lapsuudesta saakka on ollut asiat kunnossa ja olette mahdollisesti saaneet työkyvyttömyyseläkkeen, niin pitäkää siitä kiinni! Älkää munatko itseänne liialla koulutuksella! Oma koulutukseni on ihan koulutasoinen. Maailma tulee olemaan entistäkin hankalampi vammaisille ja jos asiat menee pieleen lapsuudesta saakka, niin ne menee! Vapaa-ajalla ihmiset käyttävät minua hyväkseen kun teettävät osaamiseeni liittyviä asioita kahvipalkalla!- Anonyymi
Lisäys omaan kommenttiini! En ole mitenkään korkeasti koulutettu mutta osaan asioita joiden vuoksi olen kusessa työaseman suhteen. Jollakin tapaa pitäisi jaksaa vielä reilu kymmenen vuotta ellei asiat muutoin mutkistu entisestään tai löydy muuta omaa ratkaisua.
Minulla on jotenkin mielikuva ettei kaikille haluta elämisen arvoista elämää! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäys omaan kommenttiini! En ole mitenkään korkeasti koulutettu mutta osaan asioita joiden vuoksi olen kusessa työaseman suhteen. Jollakin tapaa pitäisi jaksaa vielä reilu kymmenen vuotta ellei asiat muutoin mutkistu entisestään tai löydy muuta omaa ratkaisua.
Minulla on jotenkin mielikuva ettei kaikille haluta elämisen arvoista elämää!En ymmärrä, ei koulutus vie eläkettä. Hae sitä uudelleen! Jos kunto on sama kuin silloin kun sait eläkettä saat sen varmasti taas.
Voi olla vaikka tohtori ja työkyvyttömyyseläkkeellä, ja eläkkeellä voi tehdä myös työtä ja tienata tietyn määrän ilman että eläke muuttuu, ihan laillisesti siis tietysti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ymmärrä, ei koulutus vie eläkettä. Hae sitä uudelleen! Jos kunto on sama kuin silloin kun sait eläkettä saat sen varmasti taas.
Voi olla vaikka tohtori ja työkyvyttömyyseläkkeellä, ja eläkkeellä voi tehdä myös työtä ja tienata tietyn määrän ilman että eläke muuttuu, ihan laillisesti siis tietysti.En tiedä miten homma nykyään on, mutta aiemmin hylätystä päätöksestä sai tehdä valituksen ja vaakutuspiiirin hylätystä vastauksesta yhden valituksen yllemmälle taholle.
Nyt oli MOT ohjelmassa aiheena työttömien eläkkeet ja nyt 2020 luvulla 80% hakemuksista hylätään. Kyllä ihmisen siirtyminen pois järjestelmästä on tultava KELASTA ja työvoimasta.
Toinen tapa miten asia ratkeaa on osatyökykyisten ikääntyminen. Maks ikä taitaa olla päälle 63v jolloin voi tehdä hakemuksen.
On olemassa myös kolmas tapa jota en ala tässä ääneen sanomaan.
Mutta aloittajalle vielä toisen kerran. Jos on eläkepäätös niin siitä kannattaa pitää kiinni vaikka eläkkeen voikin laittaa lepoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä miten homma nykyään on, mutta aiemmin hylätystä päätöksestä sai tehdä valituksen ja vaakutuspiiirin hylätystä vastauksesta yhden valituksen yllemmälle taholle.
Nyt oli MOT ohjelmassa aiheena työttömien eläkkeet ja nyt 2020 luvulla 80% hakemuksista hylätään. Kyllä ihmisen siirtyminen pois järjestelmästä on tultava KELASTA ja työvoimasta.
Toinen tapa miten asia ratkeaa on osatyökykyisten ikääntyminen. Maks ikä taitaa olla päälle 63v jolloin voi tehdä hakemuksen.
On olemassa myös kolmas tapa jota en ala tässä ääneen sanomaan.
Mutta aloittajalle vielä toisen kerran. Jos on eläkepäätös niin siitä kannattaa pitää kiinni vaikka eläkkeen voikin laittaa lepoon.Niin mutta käsittääkseni aina voi silti tehdä jonkin verran töitä ja tienata työkyvyttömyyseläkkeen ohella.
Ennen töiden aloittamista soita kelaan ja ota selvää paljonko voit tienata vuodessa ilman että se vaikuttaa eläkkeeseen. Sen verran ainakin kannattaa tehdä töitä.
Naispuolisille suosittelen esim puhelinseksityötä jos hermot kestää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin mutta käsittääkseni aina voi silti tehdä jonkin verran töitä ja tienata työkyvyttömyyseläkkeen ohella.
Ennen töiden aloittamista soita kelaan ja ota selvää paljonko voit tienata vuodessa ilman että se vaikuttaa eläkkeeseen. Sen verran ainakin kannattaa tehdä töitä.
Naispuolisille suosittelen esim puhelinseksityötä jos hermot kestää."Vapaa-ajalla ihmiset käyttävät minua hyväkseen kun teettävät osaamiseeni liittyviä asioita kahvipalkalla!"
Sinä olet hyväntahtoinen ja avulias ihminen.
Mutta älä suostu siihen, että sinua käytetään ilmaiseksi hyväksi!
Sano ihan suoraan, että et auta ilmaiseksi, kerro että tuntipalkka on .... euroa, sorry vaan.
Moni voi lopettaa "ystävyyden" siihen. Entäs sitten? Tarvitsetko sinä sellaista "ystävää"?
Et.
Älä lannistu!
Uskon että sinussa on tarmoa!
Kaikkea hyvää sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486038Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki643769Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t162887- 1892817
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132369- 362345
- 222271
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/192200- 1491438
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2981396