Tori.fi päästää läpi vain virolaisten kissanmyynti-ilmoitukset

Anonyymi-ap

Yritin pitkään jättää ilmoitusta tori fi:hin. Aina tuli ilmoitus, että ilmoitus ei ole sääntöjen mukainen, vaikka kaikki oli kunnossa (pentuni olivat yli 14vk, rokotetut, ell.tarkastamat).

Otin Torin tukeen yhteyttä ja kertoivat että ovat huolissaan eläinten hyvinvoinnista ja hylkäävät ilmoituksen! Samaan aikaan päästivät sukkana läpi virolaisten ja venäläisten huonolla suomella kirjoittamat puutteelliset pentuilmoitukset.

Katsokaapa; lähes kaikki Uudenmaan kissanpentuilmot ovat ulkomaalaisten kirjoittamia. Torin omistaa tietääkseni norjalainen firma, ylläpidossa on virolaisia ja johto suomalaisia. Toisin sanoen, kissan myynti on virolaisen kartellin käsissä. Kokeilin rekisteröityä Toriin virolaisella nimellä ja ilmoitus meni heti läpi! Vasta kun maksoin, sain todelliset ilmoitukseni läpi, vaikka ilmoittamisen piti olla ilmaista!

4

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos tästä tiedosta. Meillä kävi samalla lailla ja selityksenä lista muka "epäkohtia" laittamassani ilmoituksessa, kuten että "rescue-eläin" . Aivan naurettavaa tukkia terveiltä suomalaisilta kissoilta myyntiväylät ja arvostaa pelkkää sairasta rotukissaa tai sitten näiden yhdistysten punapäisten kissatätien leikkelemiä huostaanotettuja tai orpokissoja. Noh, populaatiot räjähtää käsiin, kun myyntiväylät tukitaan. Syyttäköön itseään "suojelijat".

      • Anonyymi

        Kissat voi aina leikata


    • Anonyymi

      Kuka kaheli maksaisi kissasta, kun se useimmiten ajetaan asunnosta parin kuukauden jälkeen ulos luontoon.

    • Anonyymi

      Siinä sitten syy siihen kun aikoja sitten selailin palstaa ja venäläisiä/virolaisia kissoja oli vain myytävänä, samoilta naisilta vähän väliä. Mietin mitä lie pentutehtailua..
      Toivottavasti viranpmaiset alkavat seurata eläinten myynti-ilmoittelua siellä, vähentyisi eri eläinten tehtailu, ei vain kissojen.
      On jo nyt liikaa kaneja, kissoja ja muita lemmikkejä vailla hyviä koteja. Enempää ei pidä teetätyttää niitä, niin ihania kun lemmikit ovatkin. Kuka takaa ettei rutsauksia tapahdu?

    • Anonyymi

      Joo ei onnistu mitenkään saada kissanpennuista ilmoitusta toriin. Just ammuin pennut, en niitä voi talveksi tähän jättää.

      • Anonyymi

        On myös muita useampi muu paikka laittaa ilmoitus kissoista, jos eivät ole rokotettuja


    • Anonyymi

      Tori päästää läpi myös ne kissat joita ei ole rokotettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3308
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1728
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      128
      1431
    4. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      124
      1359
    5. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1204
    7. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      76
      1011
    8. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      999
    9. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      306
      985
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe