Pitkä matematiikka on turha

Anonyymi-ap

Pitkä matematiikka lukiossa on painostavaa, stressaavaa ja kaiken lisäksi erittäin turhaa. Kyllä se kannustaa ihmistä ajattelemaan matemaattisesti, mutta eikös sen takia ole myös lyhyt matematiikka.
Eikä se ole vain niin, että voi jättää sen huolitta kirjoittamatta, koska mene mihin tahansa sivustolle katsomaan, mikä antaa eniten pisteitä kirjoituksissa - voit olla satavarma pitkän matematiikan olevan listan kärjessä. MIKSI?!
Mihin esimerkiksi taideopiskelija tarvitsee logaritmifunktion laskemista? Mihin?
Ihmisen varsinkin nuoren aivot toimivat sillä tavalla, että on pakko ottaa se mihin kannustetaan. Seurataan ohjeita ja kun ylä-asteelleni saapui opinto-ohjaajat saarnaamaan ainevalinnoista he miltei pakottivat kaikkia ottamaan pitkän matematiikan. Tämä on pahemman tason totalitarismia, eikä sitä voi paeta.
Kommentoi jos olet samaa mieltä

T: huolestunut kansalainen

PS: jos olet käynyt lukion ja olet työelämässä, kerro minulle mihin käytät eksponentaalisia funktioita.

12

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      siis insinöörinä. Aika yleistä. Koneinsinöörin hommissa (suunnittelija) tarvitsee.
      En tiedä tarvitseeko taiteen tekijä tai taidemaalari. Tai on heitäkin jotka saavat taiteellisen inspiraationsa matematiikan kautta. Fraktaalit jne. Melkein missä vaan ammatissa on hyötyä matematiikan hyvästä osaamisesta. Se on toinen asia onko itsellä siihen motivaatiota ja kykyjä ja ymmärrystä. Ihminen on mukavuudenhaluinen olento ja menee helposti siitä misssä aita on matalin. Nykymaailma vain menee tekniikan ja tieteen alalla vain eteenpäin. Matematiikka on silloin suuri mahdollistaja. Aina on oleva pehmeitä ammatteja joissa matematiikkaa tarvitsee aika vähän.

      • Anonyymi

        Ole kuitenkin rehellinen ja sano oletko käyttänyt logaritmiä opiskelun jälkeen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kuitenkin rehellinen ja sano oletko käyttänyt logaritmiä opiskelun jälkeen

        Plus tekstisi ei anna todistetta tarpeelle muistaa satoja erilaisia kaavoja. Puolustin vain matemaattista ajattelua, kuten minäkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Plus tekstisi ei anna todistetta tarpeelle muistaa satoja erilaisia kaavoja. Puolustin vain matemaattista ajattelua, kuten minäkin.

        Ei kaavoja tarvitse muistaa nykyään.


    • Anonyymi

      Eksponentiaalisia funktioita en ole käyttänyt enkä käytä missään. Suurin osa lukion matematiikasta, sekä lyhyestä että varsinkin pitkästä, on sellaista, jolla suurin osa ihmisistä ei tee mitään, ei työssä eikä yksityiselämässä.

      Olen filosofian maisteri. Opiskeluaikana ja työelämässä tarvitsemani vähäisen tilastomatematiikan olen kussakin tapauksessa opetellut puolessa tunnissa. Ymmärrän silti, että on aloja, joilla korkeatasoinen matematiikan osaaminen on tarpeen, jopa välttämätöntä. Itselläni on muuta erittäin korkeatasoista osaamista, jota taas löytyy aniharvalta matemaatikolta, vielä vähemmän insinööriltä.

      Eiköhän ole parasta, että on erilaisia osaajia. Kaikkien ei tarvitse olla matemaatikoita. Useimmille riittää, kun osaa laskea omat tulonsa ja menonsa. Siihen ei lukion pitkää matematiikkaa tarvita!

      • Anonyymi

        Mutta ymmärrät siis mitä hain sillä että ihminen hakeutuu samanlaiseen ja kuinka pitkää matematiikkaa painostetaan


    • Anonyymi

      Tarkoitus on ensi sijassa ajattelun ja päättelyn kehittäminen, ei niinkään itse matematiikan oppiminen.

      • Anonyymi

        Tämä on pointtini. Joten ymmärrät varmaan kuinka turhaa kaikki laskeminen on


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä on pointtini. Joten ymmärrät varmaan kuinka turhaa kaikki laskeminen on

        Taidat olla budjettia laativia ministereitä? Silloin riittävä matematiikka on vähennyslasku: "Tulot suuremmat kuin menot. ei voi ottaa. Pitää lainata!"


    • Anonyymi

      Kaikki vaikea on turhaa. Haluan päästä helpolla. Eikö yo-todistusta voisi vaan tilata postimyynnistä? Se ei olisi liian rankkaa.

      • Anonyymi

        Olisiko sinulle liian rankkaa piirtää itse se ylioppilastodistus? Lakkeja saa kaupasta ostaa kuka haluaa, vaikka viisi kappaletta.


    • Anonyymi

      Paljonko on 12 ponaiin 52?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5250
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3716
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      67
      3613
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      21
      3551
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2360
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2356
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2204
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2140
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2079
    Aihe