Jäteveden käsittely kesämökissä?

Mökki myyntiin(kö?)

Koskeeko uusi asetus jätevesien käsittelystä myös kesämökkejä, joihin ei tule vesi sisälle? Jos koskee niin mitä tämä käytännössä tarkoittaa (ja maksaa) kesämökissä, jossa on ulkokäymälä (likavedet menevät suoraan maahan, muut jätteet kompostoidaan) ja puulla lämmitettävä ulkosauna (jätevesi menee ojaan)? Talousvesi kannetaan ulkona olevasta kunnan vesijohdosta sisälle mökkiin ja vastaavasti heitetään likaisena ulos milloin minnekin. Kiitos vastauksista

25

18978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teme

      Jos ei tule vesi sisälle. Vain jos vesi (vaikka järvivesi) tulee pumpulla saunaan tai sisälle niin silloin vaaditaan jätevesille käsittelyjärjestelmä.

    • vesistä

      Muuten kaikki on hyvin, mutta saunan vesiä ei ole luvallista laskea suoraan ojaan, vaan ne pitäisi imeyttää maaperään, esim kivipesään tms

    • helppo ratkaisu

      Meidän saunan kivipesä oli aina tukossa, kunnes 2004 keväällä tilalle asennettiin propipen saunakaivo. Tänä keväänä tyhjensin saunakaivon löylykauhalla...paljon oli koivunlehtiä sinne tiensä löytänyt. Kivipesää ei pystynyt koskaan tyhjentään. Uskoisin saunakaivon olevan hyyyvin pitkäaikainen ratkaisu.

      Saunakaivoja oli myytävänä monenlaisia. Omassa saunakaivossamme oli kuitenkin maanpäälle ulottuva kansi, joten ei tarvinnut muuta hankkia.

      Älä ihmeessä myy mökkiäsi !

    • Mökki myyntiin(kö?)

      Kiitos vastauksista. Lähetin Suomen ympäristökeskukselle sähköpostia asiasta, ja sain tällaisen vastauksen.

      "Terve!
      Nyrkkisääntönä on pidetty että jos on vesijohto, niin tarvitaan myös jätevedenkäsittely. Jos ei ole vesijohtoa ja jätevesien määrä ei ole erityisen suuri (esim. suuren asukasmäärän takia), niin ei tarvita mitään käsittelyä. Suoraan vesistöön ei vähäisiäkään jätevesiä saa käsittelemättä johtaa missään tilanteessa.

      Saunanne jätevedet saattavat tarvita jonkinlaisen käsittelyn jos sen ojan vesi, jonne saunan jätevedet johdetaan, virtaa johonkin lähistöllä olevaan vesistöön. Tämän tarkempaa vastausta on vaikea antaa näkemättä tilannetta. Jos epäilette että saunanne jätevesille olisi em. perusteluin syytä tehdä jotain voitte tietysti muuttaa purkupaikan pois ojasta tai sitten hankkia purkuputkeen ennen ojaa saunavesille tarkoitetun suodattimen. Niiden jälleenmyjiä voi kysellä laitteita valmistavilta yrityksiltä joiden yhteystietoja ja www-sivujen osoitteita on tässä: http://www.ymparisto.fi/default.asp?node=10761&lan=fi

      Terveisin,

      Lauri Etelämäki
      Suomen ympäristökeskus"




      Eli eivät oikein itsekään tunnu tietävän milloin jäteveden käsittely on tarpeen ja milloin ei. Aika tulkinnanvaraista juttua muutenkin. Ja mitä ihmettä meidän tapauksessanne mahtaa tarkoittaa tuo että "jos on vesijohto". Meillähän on kaivon paikalla ulkona vesijohto, joka on vedetty tontille kunnan vesijohdosta. Sisältä ulos vievää (jäte)vesijohtoa ei kuitenkaan ole. Asetuksen mukaan pitäisi kai tehdä jokin selvityskin neljässä vuodessa asetuksen voimaantulosta. Mitä tämä käytännössä mahtaa tarkoittaa ja miten sen voi tehdä jos ei edes voi olla varma kuuluuko asetuksen sovellusalaan? Kuka ja miten näitä asioita muuten edes valvoo? Mitä jos tuo valvontaviranomainen omaakin oman tulkintansa säännöksestä eikä pidä esim. pelkän suodattimen asettamista saunan viemäriin riittävänä?

      • myy

        Vaan laita jokin pieni imeytysjuttu saunavesillesi. Mökin vedet eivät vaadi mitään, koska nimenomaan sisälle ei tule paineellista vettä. Tuossa menee raja.


      • pnieminen

        1. vesijohto kunnan vedestä, silloin harmaille saostus pakollinen. lisätietoa kuntasi rakennustarkastajalta, ympäristökeskusta ei kiinnosta rakennusvalvonta.
        2. saostuskaivo maksaa muutaman satasen, kannattaa tehdä itse betonirenkaista, kestää kymmeniä vuosia ellei jopa satoja. kun sakka nousee 4 renkaisessa kaivossa imeytysputken korkeuteen joskus 10vuoden päästä niin on aika tilata imuri.


    • tahvo

      likaämpäriä milloin minnekin vaan ainaskin nurkan taakse tai jonkun pensaan juureen!

      • Mökki myyntiin(kö?)

        siis tuolla "milloin minnekin" tarkoitin nimenomaan eri pensaitten juurelle, ojaan yms. riippuen vähän mitä ämpäri sisältää mutta kuitenkin niin että vesi imeytyy maahan eikä kulkeudu mihinkään.


      • JOS
        Mökki myyntiin(kö?) kirjoitti:

        siis tuolla "milloin minnekin" tarkoitin nimenomaan eri pensaitten juurelle, ojaan yms. riippuen vähän mitä ämpäri sisältää mutta kuitenkin niin että vesi imeytyy maahan eikä kulkeudu mihinkään.

        Olet noin idiootti. Mikä tuossa nyt ei mee jakeluun?


      • Mökki myyntiin(kö?)
        JOS kirjoitti:

        Olet noin idiootti. Mikä tuossa nyt ei mee jakeluun?

        Anteeksi mitä? Eikö täällä enää saa ihmiset kysellä asioista rauhassa ilman että tuollaiset idioootit näsäviisaat tulevat väliin huutelemaan? Kaikki eivät ole rakentamisen ammattilaisia tai edes harrastajia. Mökkini myyn jos siltä tuntuu mutta kyllä siinä muut asiat enemmän painavat kuin tuo viemäröinti. Kysyvä ei kuitenkaan tieltä eksy eikä sinullekaan tekisi haittaa opetella vähän käytöstapoja.


      • Mökki myyntiin(kö?)
        JOS kirjoitti:

        Olet noin idiootti. Mikä tuossa nyt ei mee jakeluun?

        Eipä näy ympäristökeskuksen edustajatkaan olevan varmoja valvovan viranomaisen tulkinnasta asiasta. Tässä osa viestistä jonka tänään sain jatkovastauksena kysymykseeni.

        "...mitä jos valvontaviranomainen ei olekaan samaa mieltä. Se on mahdollista ja sen takia, jos on epävarma asiastaan kannattaa valvovalta viranomaiselta kysyä. Valvova viranomainen on kunnan ympäristötakastaja. Ottakaa häneen yhteyttä, hän tietää mikä on teidän kuntanne linja jätevedenkäsittelyssä. Kunnat voivat antaa erityismääräyksiä omilla alueillaan."

        Mutta sinullehan tämä asia tietysti näkyy menevän paljon paremmin "jakeluun" kuin heille. Olethan niin fiksu ja me muut puolestamme olemme tällaisia mistään mitään ymmärtämättömiä "idiootteja" :) Tsemppiä vaan asenteellesi ja ihmisille jotka joutuvat sen kanssa elämään.


    • Mökki myyntiin(kö?)

      Kiitos kaikille jotka jaksoivat asiallisesti vastata. Taidanpa vielä ottaa ainakin kunnan ympäristötarkastajaan yhteyttä ja kysellä mitä mieltä hän on asiasta. Itse kun en todellakaan näistä asioista paljon mitään ymmärrä.

      • kasvata mökkisi mukavuuksia...

        Mukavaa, kun olet suhtautunut niin rauhallisesti kaikenlaisiin vastauksiin.

        Jos olisin sinä, asentaisin mökilleni saunapallon.
        Ainakin meillä Propipen saunapallon asennus oli helppo juttu varmaan 5 vuotta sitten. En tiedä oliko paljonkin kalliimpi, kuin betonirenkaat, mutta varmasti kevyempi asentaa.

        Kivipesät sun muut on hankalia puhdistaa, joten en paljon määräyksistä perustaisi vaan ajattelisin omaa hyvinvointiani ja asentamisen helppoutta.

        Minulle saunapallo maksoi aikoinaan 999 mummon markkaa, eikä siihen tarvinnut ostaa erillistä tarkistus-/huoltoputkea, joten rahasta se ei oo kiinni.


    • oooppp

      "Tikulla silmään..." Monta käännettä/käsittelyä on tässä asiassa käyty kuudessa vuodessa. Ja yhä lähempänä taitaa olla päätösten teko. Vuosiluku vähän on kyllä kasvanut, ja lähellä lienee "viimeinen" vuosi.
      Asiaan. Kun on rakentamassa tontilla jotain uutta rakennusta, kunnat antavat vanhallekin saunalle uudet vaatimukset... kyselemättä kannetaanko vesi vaiko vain avataan kraana.
      Ja taitanee jo lähes kaikille saunoille vedetyn pumppuvesi, vaikka vain järvestä. Oletettavasti kaikki joutuvat jotain parannusta systeemeilleen tekemään!

    • jh

      Mökin saunavesien suodatukseen köytyy sako-jussi ja mökin kaikkien harmaiden vesien suodatukseen sako-jussi sauna-seppo katso www.termosuoja.fi

    • Clewer fanittaja

      Asenna Clewer ja johda siihen kaikki jätevedet, niin ongelmasi ovat lopullisesti ohi. Ainoa käyttökatkoksen testattu puhdistamo markkinoilla.
      www.clewer.com

    • Miten se oikein on?

      Kusetteko ja paskotteko te yleensä saunassa vai käytättekö kilo ja litratolkulla shamppoota ja saippuaa? vai valuuko teidän iholtanne tolkuttomasti jotain kuonaa ja jätettä? Jos kesämökin saunavedet tarvitsevat jonkun suodattamon vai onko jollain esittää joku oikea laskelma vai onko asiaa edes tutkittu. Ainakin minun mökillä on aina syksysin kotiin viety sen saman palasaippuan ja shamppoon jämät minkä keväällä olen tuonut. Asioita pitäisi ajatella oikeassa mittasuhteessa

      • Opastaja2

        Jätevesien niinsanotulla "puhdistuksella"pyritään vähentämään typpi ja fosvori
        päästöjä vesistoihin.Nämä kyseiset aineet ovat alkuaineita. Sellaista bakteeria
        tai pieneliötä ei maailmassa ole,joka ne puhtaaksi vedeksi muuttaisi. Niiden ve-
        sistöön valumista ei muutama muovipönttö ja 50 neliömetrin sepelikenttä estä.
        Bakteerit ja pieneliöt eivät mahda näille alkuaineille mitään, siihen tarvitaan erit-
        täin spesialisoitunut laboratorio ja rutkasti aikaa.Kummasta valuu vesistöihin
        typpeä ja fosvoria perinteisestä likakaivosta vai 5 metriä pitkästä sepelikentästä
        (UPON reiittämistä valumisputkista riitti keittiön pesualtaasta laskettuna vettä
        n.4,5 metrin matkalle, ei 15 metrille, joka on kentän mitta). Vastaus on aivan sa-
        man verran. 4000€ maksava sepelikenttä x haja-asutusalueiden lukumäärä on
        vastikkeettoman rahan heittoa joppareille ja harakoille. Likakaivon paikan mää-
        rittäminen vähentää ja hidastaa kyseisten alkuaineiden vesistöihin valumista.
        Orgaaniset aineet ovat hajonneet jo vuosimiljoonia luonnon omassa kierrossa.
        Niiden pääasialliset alkuaineet ovat orgaaninen hiili sekä vedyn ja hapen muo-
        dostama vesimolekyyli. Näitä orgaanisia aineita on pesuvesissä erittäin vähän,
        mahtuvat likakaivoon hajoamisen ajaksi. Tätä hajoamisprosessia tapahtuu lu-
        onnossa jatkuvasti vähintään miljardikertaisena ihmisten ruuantähteisiin ver-
        rattuna. Taajamissa asia on toinen.Kemikaalien kohdalla asia on toinen. Pesu-
        aineet , desifiointiaineet , lääkkeet (ihmisen tai eläimen läpi kulkeutuneenakin)
        kosmetiikka-aineet ja muut myrkyt ovat- ei hallittavissa.Desifiointiaine purkin
        kyljessä lukee: "TAPPAA KAIKKI BAKTEERIT YM: YM ". Mitenkä käy sepelikasan
        ötököiden?. Jatkuuko bakteeritoiminta ja koska?. Muutaman kuution tiivis mus-
        tavesisäiliö on pitkin hampain hyväksyttävissä , naisten ehkäisymyrkkyjen vie-
        miseksi muiden murheeksi. Harmaa vesi läpäisee muutaman kymmenen sen-
        tin sepelikerroksen parissa sekunnissa, siinä ei bakteerit ehdi kyytiin, etenkin
        kun ensimmäinen liraus kostuttaa sepelin. Varsinainen vesimäärä valahtaa
        ohi bakteerien alla olevaan hiekkaan.Mikäli hikkamaassa on näitä bakteereja
        niin miksi tarvitaan kallis sepelikasa muovi rojuineen?


      • ihankäytännössä
        Opastaja2 kirjoitti:

        Jätevesien niinsanotulla "puhdistuksella"pyritään vähentämään typpi ja fosvori
        päästöjä vesistoihin.Nämä kyseiset aineet ovat alkuaineita. Sellaista bakteeria
        tai pieneliötä ei maailmassa ole,joka ne puhtaaksi vedeksi muuttaisi. Niiden ve-
        sistöön valumista ei muutama muovipönttö ja 50 neliömetrin sepelikenttä estä.
        Bakteerit ja pieneliöt eivät mahda näille alkuaineille mitään, siihen tarvitaan erit-
        täin spesialisoitunut laboratorio ja rutkasti aikaa.Kummasta valuu vesistöihin
        typpeä ja fosvoria perinteisestä likakaivosta vai 5 metriä pitkästä sepelikentästä
        (UPON reiittämistä valumisputkista riitti keittiön pesualtaasta laskettuna vettä
        n.4,5 metrin matkalle, ei 15 metrille, joka on kentän mitta). Vastaus on aivan sa-
        man verran. 4000€ maksava sepelikenttä x haja-asutusalueiden lukumäärä on
        vastikkeettoman rahan heittoa joppareille ja harakoille. Likakaivon paikan mää-
        rittäminen vähentää ja hidastaa kyseisten alkuaineiden vesistöihin valumista.
        Orgaaniset aineet ovat hajonneet jo vuosimiljoonia luonnon omassa kierrossa.
        Niiden pääasialliset alkuaineet ovat orgaaninen hiili sekä vedyn ja hapen muo-
        dostama vesimolekyyli. Näitä orgaanisia aineita on pesuvesissä erittäin vähän,
        mahtuvat likakaivoon hajoamisen ajaksi. Tätä hajoamisprosessia tapahtuu lu-
        onnossa jatkuvasti vähintään miljardikertaisena ihmisten ruuantähteisiin ver-
        rattuna. Taajamissa asia on toinen.Kemikaalien kohdalla asia on toinen. Pesu-
        aineet , desifiointiaineet , lääkkeet (ihmisen tai eläimen läpi kulkeutuneenakin)
        kosmetiikka-aineet ja muut myrkyt ovat- ei hallittavissa.Desifiointiaine purkin
        kyljessä lukee: "TAPPAA KAIKKI BAKTEERIT YM: YM ". Mitenkä käy sepelikasan
        ötököiden?. Jatkuuko bakteeritoiminta ja koska?. Muutaman kuution tiivis mus-
        tavesisäiliö on pitkin hampain hyväksyttävissä , naisten ehkäisymyrkkyjen vie-
        miseksi muiden murheeksi. Harmaa vesi läpäisee muutaman kymmenen sen-
        tin sepelikerroksen parissa sekunnissa, siinä ei bakteerit ehdi kyytiin, etenkin
        kun ensimmäinen liraus kostuttaa sepelin. Varsinainen vesimäärä valahtaa
        ohi bakteerien alla olevaan hiekkaan.Mikäli hikkamaassa on näitä bakteereja
        niin miksi tarvitaan kallis sepelikasa muovi rojuineen?

        Sen takia että se toimii useita vuosia.

        Aika oleellista.......................


    • aktiibi

      Asentaisin mökilleni saunapallo kaivon.
      Asennus oli helppo juttu.
      En tiedä oliko paljonkin kalliimpi, kuin betonirenkaat, mutta varmasti kevyempi asentaa.

      Toimii varmasti aina

    • realisti2

      Jätevesilain ovat jopparien lopparit muotoilleet. Systeemin hinta on noin 5000€.
      Kun tämä summa kerrotaan hajaasutus asuntojen lukumäärällä on summa val-
      tava. Jopparien lopparit ovat onnistuneet hyvin.
      Vesistöihin valuvista jätevesistä pyritään poistamaan vesistöjä rehevöittävät al-
      kuaineet, jotka ovat: typpi, fosvori ja orgaaninen hiili. Tätä poistoa varten tulee ra-
      kentaa 15m x 4m sepelikenttä, jonka sisälle em. alkuaineita sisältävät jätevedet
      johdetaan. Tämän sepelikentän bakteerit muka tuhoaisi edellä mainitut alkuai-
      neet. Se on täyttä potaskaa. Vuonna 1919 on kyetty ensimmäisen kerran muutta-
      maan typpi hapeksi kemian laboratoriossa huippu kemistien toimesta. Eli sepe-
      likentän bakteerit eivät näitä alkuaineita miksikään muuta , eikä ole tarpeenkaan.
      Jos muuttaisi niin luonto järkkyisi. Ne ovat kasvuston ja eläimistön rakennus-
      aineita. On vain huolehdittava siitä, ettei niitä merkittävissä määrin valu vesis-
      töihin. Riittävän kaukana vesistöistä oleva likakaivo on paras ja halvin ratkaisu,
      johon jopparien loppareiden mielenkiinto ei riitä. Verrataan vaihtoehtoja: jos
      kyseiset alkuaineet levitetään n.aarin kokoisen sepelikentän alle maaperään
      tai jos ne johdetaan n. neliömetri alueelle likakaivon alla olevaan maaperään,
      molemmat riittävän kaukana vesistöstä, niin kummasta valuu vesistöön enem-
      män näitä kasviston ravinteita? . Toiseksi kummasta joppari hyötyy enemmän.
      Kolmanneksi kummasta kansa maksaa vähemmän?. Lääke ja pesuaine kemi-
      kaalit ovat asia, johon ei kumpikaan menetelmä anna vastausta.

    • töpö

      Kyllä on tehty kysyjän tikusta isoa asiaa. Minun mökillä on painevesi järvestä saunalle ja mökille. Saunan jätevedet johdetaan betonirenkaiseen imetyskaivoon ja mökin jätevedet kahteen betonirenkaiseen kaivoon - saostus- ja imeytyskaivoihin. Kaivojen kustannus vanhoista betonirenkaista on muutaman satasen. Tietysti kaivuuhomma maksaa jotain, kun ei ainakaan mulla ollut lapiohomma.

    • harmaa vesi

      Pesu ja tiskivedet saa johtaa suoraan kaivon kautta imeytyskenttään. Se kaivo ei nyt lähinnä puhdista mitään mutta varmistaa että imeytys toimii ilman suurimpia roskia. Vesi wc vedet kaivon kautta imeytyskenttään ja/tai sitten joku käy tyhjentämässä säiliön ja levittää sen luontoon.
      Jos mökissä on ns "kantovesi" eli vesihana on rakennuksen ulopuolella niin se on ihan sama mihin harmaat vedet johdetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1126
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe