Marsu ei syö vihreää

Anonyymi-ap

Hei. Toinen urosmarsuni on nyt prantumaisillaan silsasta. Silsan syynä oli se että hän saa/syö liian vähän tuoreita. (Silsa lääke on) olen antanut lisää tuoreita. Toiselle marsulle maistuu mutta tälle ”silsa” marsulle ei. Se ei vain syö vihreitä. Mitä teen? Kyllä se heinää ja pellettiä syö ja välillä maistelee tuoreita, mutta niin vähän ettei ihmekkään jos hänellä on silsa.

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile erilaisia kasviksia. Paprikaa, omppua, tomaattia, porkkanaa, lanttua, kiinankaalia.. Hyvin pestynä jos ei luomua torjunta-aineiden vuoksi. Luulisi mieluisan maun löytyvän. Pikaista toipumista lemmikille!

    • Anonyymi

      Höpö höpö. Silsa on sieni-infektio, jota ei todellakaan saa sillä, ettei syö tuoreita. Et sinäkään saa vaikkapa kynsisientä siksi, ettet jotain syö, vaan kyllä sen sinulle pitää jostain tarttua.

      Ja koska silsa on tosiaan herkästi tarttuva eikä välttämättä oireile ollenkaan, niin kai toinenkin marsu saa silsahäädön nyt samaan aikaan? Jollei saa ja vain oireileva hoidetaan, niin kohta se on oireilevalla todennäköisesti uudestaan, sillä oireilemattomallakin on silsaa aivan satavarmasti. Samoin asumuksesta on desinfioitava kaikki useaan otteeseen erittäin hyvin ja kaikki mitä ei voi desinfioida (kankaat, puumateriaali jne.) täytyy heittää pois.

    • Anonyymi

      Olethan antanut c-vitamiinia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3402
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1347
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1339
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe