Olen käyttänyt LibreOfficea Ubuntun kanssa vuosikausia, aluksi se oli vaikeaa, mutta helpottui, kun alkoi tulla käyttöohjeita suomeksi, Tämä muuttui yhä kattavammaksi, ja oletan, että kehitys jatkuu.
Mutta, mutta
Kun päivitin 22.04.1. LTS:ään hiljattain, niin aluksi tulikin ohjeet vain enkglanniksi.
Tämä osoittautui ohimeneväksi ilmiöksi, kun 2-3 ohjelmistopäivityksen jälkeen ilmaantui suomenkielinen ohje ENTISTÄ EHOMPANA.
Mutta sitten tämäkin osoittautui ohimieneväksi, eräänä kauniina päivänä (yönä) lakkasi ohje tykkänään tulemasta, millään kielellä :(
Valitettavasti toiveeni, että asia korjaantuisi seuraavissa päivityksissä, ei toteutunut, ja tätä on jatkunut nyt toista kuukautta.
Mitä tässä olisi tehtävissä?
Herja, joka tulee ohjeiden sijasta, on tällainen:
Tiedostoa ei löytynyt sijainnista /usr/share/libreoffice/help/index.html?Target=swriter/.uno:HelpIndex&Language=fi&System=UNIX&Version=7.3.
Tarkista, että tiedostonimi on kirjoitettu virheettömästi ja oikealla kirjainkoolla.
Tarkista, ettei tiedostoa ole poistettu, siirretty tai nimetty uudelleen.
Uusin LTS ja LibreOffice
16
696
Vastaukset 16
- Anonyymi
Täällä arvellaan että ongelma voisi johtua siitä jos olet asentanut nettiselaimen snap-pakettina:
https://askubuntu.com/questions/1424163/libreoffice-help-fails-to-open
(En tiedä ratkaisua koska en todellakaan käytä snap-paketteja, enkä edes Ubuntua.) - Anonyymi
$ apt list libreoffice-help-fi -a
Listataan... Valmis
libreoffice-help-fi/focal-backports,focal-backports 1:7.3.6-0ubuntu0.22.04.1~bpo20.04.1 all
libreoffice-help-fi/focal-updates,focal-updates,focal-security,focal-security,now 1:6.4.7-0ubuntu0.20.04.4 all [asennettu]
libreoffice-help-fi/focal,focal 1:6.4.2-0ubuntu3 all
Tarkista nyt ainakin, että em. lokalisaatio-paketti on asennettuna. Voi olla myös, että em. paketti on päivittynyt uudempaan, jolloin voit yrittää asentaa vanhempaa versiota - jos se toimi - tämän saa tehtyä antamalla asennettavan version '='-komennolla:
$ apt install libreoffice-help-fi=6.4.2-0ubuntu3
-voi kannattaa poistaa alta uudempi versio ensin
-kun on varmistuttu siitä, että em. paketti on se toimiva, voi olla järkevää merkata se pidettäväksi vähäksi aikaa:
$ apt-mark hold libreoffice-help-fi
-tämän jälkeen järjestelmä ei yritä päivittää sitä uudempaan itse vaan homma jää omalle vastuulle - Anonyymi
Kyllä käyttöhje löytyy netistä.'
Ei se seuraavassa versiossa mahdottomasti koskaan muutu. - Anonyymi
Firefoxin Deb versiossa ainakin toimii.
Asenna ja kokeile. Ohita kohta 1. Siis älä poista snap versiota.
https://www.omgubuntu.co.uk/2022/04/how-to-install-firefox-deb-apt-ubuntu-22-04
Avaa Asetukset>Oletussovellukset>Verkkoselain ja valitse toinen Firefox-selain.Kiitoksia oikein per...
Tuo oli toimiva ohje ja asia on korjattu ja käyttöohjeet toimii taas ja ma olen tyytyväinen :)- Anonyymi
Jos haluaa säilyttää snapinki ja haluaa erottaa selaimet toisistaan, niin kopioi ff-käynnistimen kotikansioon ja muokkaa nimeä:
cp '/usr/share/applications/firefox.desktop' -r '.local/share/applications/' && gedit '.local/share/applications/firefox.desktop' 14
"Firefox-selain" -nimeä kun muokkaa (rivi 14) esim. "Firefox-selain (Deb)", niin nimi näkyy käynnistimessä ja oletussovelluksissakin. - Anonyymi
Ubuntussa toimii kaikki, eikä paketin paketointi muoto vaikuta mitenkään lopputuoteeseen asentuneeseen ohjelmaan.
- Anonyymi
Eiköhän olisi parempi opetella hieman lontoota. Ohjelmissa olevat asiat ei ole atomifysiikkaa. Riittää, kun tekee listan niista asioista joita aina tarvitsee.
Itse suosin "lontoolaisia" ohjelmia, koska suomalaiset käännökset on usein älyttömiä ja asioita puuttuu.- Anonyymi
Sama virhe tulisi lontoonkin kielellä, tuo ongelmallinen tiedosto ladataan oli kyseessä mikä tahansa kieliversio ohjeesta.
- Anonyymi
On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita.
- Anonyymi
Meinaat että olisi pitänyt jo oppia ulkoa kaikki toiminnot, tai siis ohjeen koko sisällön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaat että olisi pitänyt jo oppia ulkoa kaikki toiminnot, tai siis ohjeen koko sisällön.
En tietenkään taukki. Oma käyttöjärjestelmä pitää osata noin pääpiirteittäin jotta saa siitä irti jotain hyötyä. Jos sinulla olisi edes vähän älyä, etsisit joko "libreoffice" tai jopa "/libreoffice/help/" kansiota, ja yrittäisit edes ajatella jotain ihan itse.
Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tietenkään taukki. Oma käyttöjärjestelmä pitää osata noin pääpiirteittäin jotta saa siitä irti jotain hyötyä. Jos sinulla olisi edes vähän älyä, etsisit joko "libreoffice" tai jopa "/libreoffice/help/" kansiota, ja yrittäisit edes ajatella jotain ihan itse.
Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku."On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita."
Kyllä sinä olet se taukki, koska tuollaista kirjoitat.
Et itse varmasti osaa mitään ulkoa:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
sbasic scalc schart sdatabase sdraw shared simpress smath swriter
firefox swriter/main0000.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita."
Kyllä sinä olet se taukki, koska tuollaista kirjoitat.
Et itse varmasti osaa mitään ulkoa:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
sbasic scalc schart sdatabase sdraw shared simpress smath swriter
firefox swriter/main0000.htmlSinä et huku lahopää, tiedostolistaus ei toimi jos kaverilla ei ole suomenkielinen versio ohjeita asennettuna:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
Juuri siksi laitoin haun vain koskemaan kansiota joka on kielestä riippumaton, ja pyysin paikallisesti ihan omin päin ajattelemaan eteen päin mutta kuten nyt saimme huomata pahimmat lahopäät eivät tietenkään asiaa käsittäneet oikein.
Hönö, lue ja tavaa tämä muutaman kerran hitaasti, ettei rautalangasta tarvitse mallia vääntää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et huku lahopää, tiedostolistaus ei toimi jos kaverilla ei ole suomenkielinen versio ohjeita asennettuna:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
Juuri siksi laitoin haun vain koskemaan kansiota joka on kielestä riippumaton, ja pyysin paikallisesti ihan omin päin ajattelemaan eteen päin mutta kuten nyt saimme huomata pahimmat lahopäät eivät tietenkään asiaa käsittäneet oikein.
Hönö, lue ja tavaa tämä muutaman kerran hitaasti, ettei rautalangasta tarvitse mallia vääntää.No asentaa sen:
sudo apt install libreoffice-help-fi
- Anonyymi
Viralliset LibreOfficen verkko-ohjeet. Näiden sisältö on sama kuin LibreOfficeen asennettavassa ohjepaketissa, mutta ohjeita voi selata ja tulostaa kätevästi verkosta.
https://help.libreoffice.org/Main_Page/fi
Järjetöntä tuollaista paskaa olis koneelle säilöä tilaa viemään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052290Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as411564Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1381114Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321058- 1031058
- 82876
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain51865- 81791
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53787Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215774- 54761
- 93749
- 40686
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79658Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.30583- 55527
- 39525
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14500Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast29487Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S25473