Olen käyttänyt LibreOfficea Ubuntun kanssa vuosikausia, aluksi se oli vaikeaa, mutta helpottui, kun alkoi tulla käyttöohjeita suomeksi, Tämä muuttui yhä kattavammaksi, ja oletan, että kehitys jatkuu.
Mutta, mutta
Kun päivitin 22.04.1. LTS:ään hiljattain, niin aluksi tulikin ohjeet vain enkglanniksi.
Tämä osoittautui ohimeneväksi ilmiöksi, kun 2-3 ohjelmistopäivityksen jälkeen ilmaantui suomenkielinen ohje ENTISTÄ EHOMPANA.
Mutta sitten tämäkin osoittautui ohimieneväksi, eräänä kauniina päivänä (yönä) lakkasi ohje tykkänään tulemasta, millään kielellä :(
Valitettavasti toiveeni, että asia korjaantuisi seuraavissa päivityksissä, ei toteutunut, ja tätä on jatkunut nyt toista kuukautta.
Mitä tässä olisi tehtävissä?
Herja, joka tulee ohjeiden sijasta, on tällainen:
Tiedostoa ei löytynyt sijainnista /usr/share/libreoffice/help/index.html?Target=swriter/.uno:HelpIndex&Language=fi&System=UNIX&Version=7.3.
Tarkista, että tiedostonimi on kirjoitettu virheettömästi ja oikealla kirjainkoolla.
Tarkista, ettei tiedostoa ole poistettu, siirretty tai nimetty uudelleen.
Uusin LTS ja LibreOffice
16
563
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä arvellaan että ongelma voisi johtua siitä jos olet asentanut nettiselaimen snap-pakettina:
https://askubuntu.com/questions/1424163/libreoffice-help-fails-to-open
(En tiedä ratkaisua koska en todellakaan käytä snap-paketteja, enkä edes Ubuntua.) - Anonyymi
$ apt list libreoffice-help-fi -a
Listataan... Valmis
libreoffice-help-fi/focal-backports,focal-backports 1:7.3.6-0ubuntu0.22.04.1~bpo20.04.1 all
libreoffice-help-fi/focal-updates,focal-updates,focal-security,focal-security,now 1:6.4.7-0ubuntu0.20.04.4 all [asennettu]
libreoffice-help-fi/focal,focal 1:6.4.2-0ubuntu3 all
Tarkista nyt ainakin, että em. lokalisaatio-paketti on asennettuna. Voi olla myös, että em. paketti on päivittynyt uudempaan, jolloin voit yrittää asentaa vanhempaa versiota - jos se toimi - tämän saa tehtyä antamalla asennettavan version '='-komennolla:
$ apt install libreoffice-help-fi=6.4.2-0ubuntu3
-voi kannattaa poistaa alta uudempi versio ensin
-kun on varmistuttu siitä, että em. paketti on se toimiva, voi olla järkevää merkata se pidettäväksi vähäksi aikaa:
$ apt-mark hold libreoffice-help-fi
-tämän jälkeen järjestelmä ei yritä päivittää sitä uudempaan itse vaan homma jää omalle vastuulle - Anonyymi
Kyllä käyttöhje löytyy netistä.'
Ei se seuraavassa versiossa mahdottomasti koskaan muutu. - Anonyymi
Firefoxin Deb versiossa ainakin toimii.
Asenna ja kokeile. Ohita kohta 1. Siis älä poista snap versiota.
https://www.omgubuntu.co.uk/2022/04/how-to-install-firefox-deb-apt-ubuntu-22-04
Avaa Asetukset>Oletussovellukset>Verkkoselain ja valitse toinen Firefox-selain.Kiitoksia oikein per...
Tuo oli toimiva ohje ja asia on korjattu ja käyttöohjeet toimii taas ja ma olen tyytyväinen :)- Anonyymi
Jos haluaa säilyttää snapinki ja haluaa erottaa selaimet toisistaan, niin kopioi ff-käynnistimen kotikansioon ja muokkaa nimeä:
cp '/usr/share/applications/firefox.desktop' -r '.local/share/applications/' && gedit '.local/share/applications/firefox.desktop' 14
"Firefox-selain" -nimeä kun muokkaa (rivi 14) esim. "Firefox-selain (Deb)", niin nimi näkyy käynnistimessä ja oletussovelluksissakin. - Anonyymi
Ubuntussa toimii kaikki, eikä paketin paketointi muoto vaikuta mitenkään lopputuoteeseen asentuneeseen ohjelmaan.
- Anonyymi
Eiköhän olisi parempi opetella hieman lontoota. Ohjelmissa olevat asiat ei ole atomifysiikkaa. Riittää, kun tekee listan niista asioista joita aina tarvitsee.
Itse suosin "lontoolaisia" ohjelmia, koska suomalaiset käännökset on usein älyttömiä ja asioita puuttuu.- Anonyymi
Sama virhe tulisi lontoonkin kielellä, tuo ongelmallinen tiedosto ladataan oli kyseessä mikä tahansa kieliversio ohjeesta.
- Anonyymi
On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita.
- Anonyymi
Meinaat että olisi pitänyt jo oppia ulkoa kaikki toiminnot, tai siis ohjeen koko sisällön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaat että olisi pitänyt jo oppia ulkoa kaikki toiminnot, tai siis ohjeen koko sisällön.
En tietenkään taukki. Oma käyttöjärjestelmä pitää osata noin pääpiirteittäin jotta saa siitä irti jotain hyötyä. Jos sinulla olisi edes vähän älyä, etsisit joko "libreoffice" tai jopa "/libreoffice/help/" kansiota, ja yrittäisit edes ajatella jotain ihan itse.
Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tietenkään taukki. Oma käyttöjärjestelmä pitää osata noin pääpiirteittäin jotta saa siitä irti jotain hyötyä. Jos sinulla olisi edes vähän älyä, etsisit joko "libreoffice" tai jopa "/libreoffice/help/" kansiota, ja yrittäisit edes ajatella jotain ihan itse.
Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku."On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita."
Kyllä sinä olet se taukki, koska tuollaista kirjoitat.
Et itse varmasti osaa mitään ulkoa:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
sbasic scalc schart sdatabase sdraw shared simpress smath swriter
firefox swriter/main0000.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"On tuo säälittävää jos jotain käyttää Vuosia ja kaipailee käyttöohjeita."
Kyllä sinä olet se taukki, koska tuollaista kirjoitat.
Et itse varmasti osaa mitään ulkoa:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
sbasic scalc schart sdatabase sdraw shared simpress smath swriter
firefox swriter/main0000.htmlSinä et huku lahopää, tiedostolistaus ei toimi jos kaverilla ei ole suomenkielinen versio ohjeita asennettuna:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
Juuri siksi laitoin haun vain koskemaan kansiota joka on kielestä riippumaton, ja pyysin paikallisesti ihan omin päin ajattelemaan eteen päin mutta kuten nyt saimme huomata pahimmat lahopäät eivät tietenkään asiaa käsittäneet oikein.
Hönö, lue ja tavaa tämä muutaman kerran hitaasti, ettei rautalangasta tarvitse mallia vääntää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et huku lahopää, tiedostolistaus ei toimi jos kaverilla ei ole suomenkielinen versio ohjeita asennettuna:
ls /usr/share/libreoffice/help/fi/text
Juuri siksi laitoin haun vain koskemaan kansiota joka on kielestä riippumaton, ja pyysin paikallisesti ihan omin päin ajattelemaan eteen päin mutta kuten nyt saimme huomata pahimmat lahopäät eivät tietenkään asiaa käsittäneet oikein.
Hönö, lue ja tavaa tämä muutaman kerran hitaasti, ettei rautalangasta tarvitse mallia vääntää.No asentaa sen:
sudo apt install libreoffice-help-fi
- Anonyymi
Viralliset LibreOfficen verkko-ohjeet. Näiden sisältö on sama kuin LibreOfficeen asennettavassa ohjepaketissa, mutta ohjeita voi selata ja tulostaa kätevästi verkosta.
https://help.libreoffice.org/Main_Page/fi
Järjetöntä tuollaista paskaa olis koneelle säilöä tilaa viemään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1323139Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki92985Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242724Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne482604Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv862486PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462432Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801942Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971796- 1341705