Eenokin kirjassa on että ne laskeutui hermonin vuorelle. Ne oli näitä langenneet enkeleitä.
Muukalaiset
6
237
Vastaukset
- Anonyymi
Niin no "jumalan pojat" siis aikoinaan tulivat maan päälle ja saivat lapsia "ihmisten tyttärien" kanssa. Lapset olivat sellaisia "puolijumalia" joista on kaikuja joissain vanhoissa myyteissä kuten kreikkalaisissa sellaisissa. Ne olivat myös niitä "jättiläisiä" joiden maailma tuhoutui kuten joissain toisissa vanhoissa traditioissa kerrotaan.
- Anonyymi
Sen että enkelit voivat ruumiillistua näkyi esim. Abrahamin tapauksessa, 1. Mooseksen kirjan 18. luvussa. Luvun 8. jae sanoo että ne 3 enkeliä söivät Abrahamin luona:
"Sen jälkeen hän otti voita ja maitoa sekä valmistamansa nuoren sonnin ja pani ruoan heidän eteensä. Itse hän seisoi puun alla heidän vierellään, kun he söivät."
Koska nämä enkelit pystyivät syömään, heillä oli varmaankin muutkin ihmisruumiin osat. Siis esimerkiksi kikkeli.
1. Mooseksen kirjan 19. luvun mukaan kaksi niistä kolmesta jatkoivat matkaa Sodoman kaupunkiin jossa he olivat yötä Lootin talossa.
Heprealaiskirjeen 13:2 sanoo muuten:
"Älkää unohtako vieraanvaraisuutta, sillä sitä osoittaessaan jotkut ovat tietämättään pitäneet vierainaan enkeleitä"
Tuo Heprealaiskirjeen 13:2 varmaankin viittaa juuri Lootin tapaukseen koska Loot ei näyttänyt tietävän että hänen vieraansa eivät olleet tavallisia ihmisiä:
Kuitenkin ne enkelit jotka ruumiillistuivat ennen vedenpaisumusta eivät luultavasti enää pysty ottamaan liharuumista.
2. Pietarin kirjeen 2 luvun jakeet 4 ja 5 sanoo:
Jumala ei jättänyt rankaisematta enkeleitä, jotka tekivät syntiä, vaan heitti heidät tartarokseen ja pani heidät sakean pimeyden kahleisiin odottamaan tuomion toimeenpanoa. Hän ei myöskään jättänyt rankaisematta muinaista maailmaa mutta varjeli Nooan, joka saarnasi sitä, mikä on oikein, sekä seitsemän muuta aiheuttaessaan vedenpaisumuksen jumalattomien ihmisten maailmalle.- Anonyymi
Ufomiehet, aaveet, kummitukset, räyhähenget, kuolleiden sielut, ja millä nimellä näitä nyt kutsutaankin, ne ovat kaikki samoja demoneja. He näyttäytyvät (tai voisi sanoa "näyttelevät") ihmisille välillä ja antavat kuvan että ovat jotain muuta kuin mitä oikeastaan ovat.
Demonit ovat siis henkiolentoja jotka olivat kuten muutkin enkelit, kerubit, ja sen sellaiset aikoinaan osa Jumalan taivaallista järjestöä mutta jättivät oman "asuinpaikkansa". Vedenpaisumuksen jälkeen eivät enää päässeet osaksi Jumalan järjestöä vaan heistä tuli osa Saatanan järjestöä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ufomiehet, aaveet, kummitukset, räyhähenget, kuolleiden sielut, ja millä nimellä näitä nyt kutsutaankin, ne ovat kaikki samoja demoneja. He näyttäytyvät (tai voisi sanoa "näyttelevät") ihmisille välillä ja antavat kuvan että ovat jotain muuta kuin mitä oikeastaan ovat.
Demonit ovat siis henkiolentoja jotka olivat kuten muutkin enkelit, kerubit, ja sen sellaiset aikoinaan osa Jumalan taivaallista järjestöä mutta jättivät oman "asuinpaikkansa". Vedenpaisumuksen jälkeen eivät enää päässeet osaksi Jumalan järjestöä vaan heistä tuli osa Saatanan järjestöä.Onko teillä kokemuksia näiden demonien tai langenneiden enkelien yhteydenotosta. Minua ne kehotti tappamaan itseni se oli 90-luvulla suomessa tehtiin silloin paljon itsemurhia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko teillä kokemuksia näiden demonien tai langenneiden enkelien yhteydenotosta. Minua ne kehotti tappamaan itseni se oli 90-luvulla suomessa tehtiin silloin paljon itsemurhia.
Tämä vielä jouduin lähtemään mielisairaalaan että sain jonkinlaista apua itselleni mutta se häpeä ja pilkka joka siihen liittyi sai varmaan monet valitsemaan itsemurhan.
- Anonyymi
Taisi olla niitä leikatuita rajoja sitten ne kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881814255Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1223659Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2593117Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä91781Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1791467- 761315
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.331218Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.671055- 1001048
- 90894