Miten sitä räpsymistä saa hillittyä? Onko helpompaa konstia saada linssi silmään, kuin molempien käsien sormilla luomien venuttelu? Mulla on pienet silmät ja todella herkkä refleksi räpyttelylle. Lauantaina pitäisi taas kerran mennä optikolle opettelemaan.
Piilolinssien laitto/räpsyttely
8
194
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tarkoitat pienillä silmillä?Kuinka paljon pienemmät kuin keskiverto ihmisellä.Onko sulla antaa jotain johon verrata niin käsitän mitkä on pienet silmät.
- Anonyymi
No jollain nyt on silmät isot kuin lehmällä. Jäätävän kokoinen möllö, mihin osuu vaikka sokea reetta. Ei paljon tarvi venuttaa kun on jo pinta-alaa, mihin osua.
Räpyttely on se ongelma, koon ilmoitin vaan siitä syystä, että ei oo kyseessä mikään golfpallo.
- Anonyymi
Joo mullakin on jotenkin erikoiset silmät, että joudun laittaan piilarit vähän kuin heittämällä. Kannattaa valita sellanen mukava optikko, joka on vähän pitkäjänteisempi. Mullakin meni vähän aikaa että ne saatiin ekalla kerralla silmiin. Mutta ainakin jos on miinusmerkkinen linssi, niin kannattaa käyttä piilareita ennemmin kuin jotain laser leikkausta. Koska silmä on eräänlaisessa vikatilassa ja niitä pitää lepuuttaa välillä ja lepuutus tehdään ottamalla linssit pois. Laserilla tehtyä kun ei voi ottaa pois. Laserihan ei korjaa sitä vikaa, vaan se on ihan samanlainen optinen korjaus kuin silmälasikin.
- Anonyymi
Linssileikkaus mieluummin kuin laser. Mutta se peruuttamattomuus mietityttää, jos tuleekin jotain.
Tämä optikko on pitkäpinnainen, tai ainakin näyttelee hyvin. Töissä ja esim. koiran kanssa, kun on lenkiteltävä säässä kuin säässä, ni lasit sateella on ikävät. Plussaa ovat, eikä kovin vahvatkaan. Hajataittoa toisessa silmässä.
- Anonyymi
okei.Mullakin on sitten pienet silmät.Ite kävin optikolla kokeilee ja en ollut lähelläkään saada piilolinssiä silmään.Onneks oon likinäköinen niin näkee mennä ulkona ilman silmälaseja.Kahden vuoden aikana olen käyttänyt silmälaseja ulkona 2-3 kertaa.Mutta jos on todella huono näkö niin sitten tsemppiä piilolinssien kokeiluun.Niitä ei muuten saa ostaa jos ei saa niitä kokeilukerralla silmään.Näin ainakin Lahdessa yhdessä optikkoliikkeessä.
- Anonyymi
Ai, mä jo suunnittelin, että jos ei onnistu ni ostan paketin ja treenaan kotona. Monitehot käytössä ja suttuseksi menee ilman laseja. Näen toki kävellä, mutta tuntuuhan se ikävältä kun ei kunnolla näe.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai, mä jo suunnittelin, että jos ei onnistu ni ostan paketin ja treenaan kotona. Monitehot käytössä ja suttuseksi menee ilman laseja. Näen toki kävellä, mutta tuntuuhan se ikävältä kun ei kunnolla näe.
Voihan sun kaupungin optikkoliikeessä saada ostettua piilolinsiist vaikka niitä ei sais siellä kokeilussa silmään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan sun kaupungin optikkoliikeessä saada ostettua piilolinsiist vaikka niitä ei sais siellä kokeilussa silmään.
Niinpä. Ja ainakin netistä saa tilattua, kun vaan tietää mimmoset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084535Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1023284Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881787Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131397Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241243Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2551178- 521158
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551069