Koulubussi oli täynnä lapsukaisii ja kuski ajoi 40 kympin alueella 70 kymppii, poliisit ratsaamaan koulukuytejä enneku vahinko tapahtuu, mistäkö tiedän nopeuden? Siitä että minulla on oma nopeustutka/ kalibroitu joka näyttää nopeuden oikein.
Koulubussi
Anonyymi-ap
23913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
....70 kymppiä on...aika haipakkaa , etten sanoisi...ja linjurilla , peijoona...
Sehän tekkee seitsemänsataa , hyvä jos Finnair pärjää , eivät taida myöhästyä koulusta ?
Pittää ajjaa kovvaa että kerkijjääpi ajoissa kouluun. Jos myöhästyy, niin voepi jeähä jäläki istuntoon.
Lapset vaarassa tollasen kaaharin kyyvissä
Eihän seihtemänkympin vaohti oo lujjaa loppujen lopuksi.
40 kympin nopeusrajotus alueella se on älytön vauhti
Eikä oo.
Varsinkaan 60:n alueella ja mittarivirhettä liikaa teinicorollassa yli 10km/h ,keppanatarkastettuna.
Ja millläe linjalle liene ollunna? Tämmösiä huhuja turha levittää jos ei tarkemmin uskalla kirjottaa.
Liekö ollut minkä verran muuta liikennettä. Totta se on ollut myöhässä ja ollut kiire. Ei sillä en puolustele ylinopeuden ajoa.
Olin yhtenä lauantaina hepakassa, kun nukuin liian pitkään. Oli pakko ajaa Oulusta Kajaaniin koko matka vähän no niin lujaa. Just kerkesin en myöhästynyt. Kyllä tuon kokemuksen jälkeen opin varomaan, että en myöhästele. Oli sen verran hikiset paikat. Keli oli hyvä jne mutta kun koko matka piti pelätä poliiseja. Oli tosi veemäistä.
Noppeusrajotukset ja lait on tehty sitävarte että niitä rikotaan. Eihän niistä muute mittää hyötyä ois.
Lumperi puolustaa kaahareita, tuuhan huomenna kylän pintaan nii annan sua turpaan.
Mitäpä minä turpaanilla teen?
Minkä värinen bussi. Alkaa olla semmosta hommaa että lupa kuskilta pois prkl. En lastani anna tuommoisen kyytiin.
Eihän vaan ollut tilataksi taas ylinopeutta !!
Vinkki poliisille annettu, tulevat seuraamaan ja puuttumaan kaahareihin koulun ympäristössä ja muuallakin suomussalmella, varsinkin koulukyydit ovat nyt syynissä ympäri suomussalmen.
Ei poliiseja ole niin paljon, että ne tänne tulisivat vahtimaan.
Jospa oisi sinunkin aikaan kiirehtinyt, oisit saattanut oppia kirjoittamaan.Vai jouduitko hiihtämään?
Kuski selville heti.....
Lymyileekö majatalossa??
Saisivat edes nämä nuoriso kaaharit ojennukseen!
...no jopas jotakin , tuommoinen rikos raskaimmasta päästä . nämähän ovat sen lajin roistouksia joita ylin valtiovaltamme on kehoittanut , käskenyt ja ohjeistanut järjestysvaltamme erityisesti valvomaan näin budjettivajeen aikana valtiontaloutemme tasapainottamisen tarkoituksella ,jopa siin määrin ettei muulla ole oikein väliä ollutkaan. Ja nyt , nyt on päässyt tällainen käymään että tämä Valveutunut Kansalainen , joka on oikein Oman Nopeustutkan hankkinut , joutuu näin Suomi24:n palstalla kertomaan huomioistaan ...on se mennyt mallilleen , eikös ?
Nyt äkkiä siitä vahtimaan autoja, etteivät mee liika lujjaa.