Työtä olisi ollut tarjolla keikkatyönä, vaan Imatralaisyrityksiä ei kiinnostanut. Halusin hyvin pienen wc/suihkutilan saneerauksen, entinen laatta ja rojut pois, kuivatus ja uusi vesieriste, uusi laatta ja kalusteet sekä loppusilaus, mutta ei. Kalusteet ja laatat olisivat tulleet tilaajalta.
Imatralta pyydettiin alan 9 yritykseltä tarjous, "kylpyhuoneremontteja" oli ensimmäinen joka heti luopui remontista. Kohteeseen kun vaadittiin valvoja ja alv-rekisteröity yritys, se lähinnä kotitalousvähennyksen vuoksi. Kaikki kävivät paikalla, yksikään ei antanut tarjousta. Hanttihommaajilta olisi lisäksi tullut pari tarjousta, puhelimitse ilmoitettiin pelkkä hinta eikä muuta. Ei siis osattu antaa tarjousta. Eikä ollut pätevyyttä.
Ylimääräinen tarjoaja mietti puhelimitse "kiintopisteitään", joilla mittaa hintaa. Oikea osaaja ei höpötä tällaisia. hän kertoi sitten arvion joka oli 200% yläkanttiin. Taloyhtiön isännöitsijä vastasi kysyessä hinnaksi 15000€, eli ei tajua hommaansa.
Oikea hinta on n. 2500-3200€ hiukan yli neliön suuruisen kopin pikku rempasta., jossa kalusteetkin tulevat tilaajalta. Imatralla homma ei kiinnostanut ketään.
Ulkopaikkakuntalainen kiinnostui remontista ja laittoi kirjallisena oikeaoppisen tarjouksen työsuorituksineen, aikatauluineen, kaikkineen. Ja se oli jopa oikean hintainen! Helppoheikkiremppaajien aika on ohi, nykyisin valvonta ja säännöt määräävät miten remppa tehdään.
Imatralta pyydettiin alan 9 yritykseltä tarjous, "kylpyhuoneremontteja" oli ensimmäinen joka heti luopui remontista. Kohteeseen kun vaadittiin valvoja ja alv-rekisteröity yritys, se lähinnä kotitalousvähennyksen vuoksi. Kaikki kävivät paikalla, yksikään ei antanut tarjousta. Hanttihommaajilta olisi lisäksi tullut pari tarjousta, puhelimitse ilmoitettiin pelkkä hinta eikä muuta. Ei siis osattu antaa tarjousta. Eikä ollut pätevyyttä.
Ylimääräinen tarjoaja mietti puhelimitse "kiintopisteitään", joilla mittaa hintaa. Oikea osaaja ei höpötä tällaisia. hän kertoi sitten arvion joka oli 200% yläkanttiin. Taloyhtiön isännöitsijä vastasi kysyessä hinnaksi 15000€, eli ei tajua hommaansa.
Oikea hinta on n. 2500-3200€ hiukan yli neliön suuruisen kopin pikku rempasta., jossa kalusteetkin tulevat tilaajalta. Imatralla homma ei kiinnostanut ketään.
Ulkopaikkakuntalainen kiinnostui remontista ja laittoi kirjallisena oikeaoppisen tarjouksen työsuorituksineen, aikatauluineen, kaikkineen. Ja se oli jopa oikean hintainen! Helppoheikkiremppaajien aika on ohi, nykyisin valvonta ja säännöt määräävät miten remppa tehdään.
Vastaukset 32
Vanhimmat
"....nykyisin valvonta ja säännöt määräävät miten remppa tehdään."
Ja hyvä niin. Tuo karsii ne epämääräiset remppaukot huitsin nevadaan.
Jopas on ollut hinta-arvioita, luulivatko että tässä rikastutaan heti tietämättömän tilaajan kustannuksella. Tai osa tarjoajista huomasi, ettei tässä kannata tehdä niitä normaaleja ylilyöntejä, joita hinnoittelussa yleensä yrittävät tehdä. Ja sitten valitetaan ettei ole työkeikkoja. Aika outo tuo isännöitsijä, eiköhän hänen kannattaisi jatkaa muihin hommiin. Ojankaivuutakin varmasti on sillä suunnalla.
Jotkut isännöitsijät luulevat olevansa rakennusinssejä.
epäpätevä isännöitsijä.oliko isännöitsijä kännissä.yleensä tuppaa käymään.
Kuinkaan moni noista paikallisista edes ilmoitti, ettei osaa tai edes, ettei tee tarjousta. Kysynpä vaan......
Jos nyt ottaisit mitan käteen ja ilmoittaisit oikeat mitat.
Ei neliön koppiin mahdu WC ja suihku.
Luultavasti tuo tarjousten nihkeys on johtunut siintä että olet jo tarjousta pyytäessä ilmoittanut mitä työn pitäisi maksaa?
Ja itse en siinä tapauksessa ilmoittaisi kuin tunti hinnan ja kustannus arvion.
Ja jos sinä olet sanonut että maksaa 2500€ ni se ei tee kuin 50h*50€ joka on keskimääräinen tunti hinta tällä alueella.
Ja jos tohon kuuluu purut ja rojujen vienti ni oli kuinka pieni tahansa niin ei sitä kukaan ilmaiseksi tee.
Ja ne työt ei mene aina noin helposti kuin kuvailit.
Unohtuu äkkiä että pitää joskus oikasta ja tasoitella paikkoja.
Ja jos joku ilmoittaa että tekee remppoja niin ei varmaan kaadu työ siihen kotitalousvähennykseen ja valvojaan.
Ja koska asut osakehuoneistossa niin valvoja on pakollinen
Vaikkei ny venäläisistä saisi puhuakkaan niin parikymmentä vuotta sitten 2 venäläistä ammattimiestä suomalaisesta firmasta teki remontin 3 päivässä. Purku. Tasoitus. Laatoitus/muovimatto. Vieläkin hyvä.
Kovia oli jätkät.
Ei sitten kerenneet edes kuivattaa laasteja välissä???
Ei riitä 2500€, ehkä 4000€ alkaisi olemaan lähempänä totuutta.
"Imatralta pyydettiin alan 9 yritykseltä tarjous, "kylpyhuoneremontteja" oli ensimmäinen joka heti luopui remontista. Kohteeseen kun vaadittiin valvoja ja alv-rekisteröity yritys, se lähinnä kotitalousvähennyksen vuoksi. Kaikki kävivät paikalla, yksikään ei antanut tarjousta. Hanttihommaajilta olisi lisäksi tullut pari tarjousta, puhelimitse ilmoitettiin pelkkä hinta eikä muuta. Ei siis osattu antaa tarjousta. Eikä ollut pätevyyttä."
Onko Imatran tilanne oikeasti näin onneton? Ei edes tarjousta saada tehdyksi...
Hinnoissa on niin paljon ilmaa ollut jo vuosikymmeniä, niin firmoilla on varaa valita hommansa.
Sittenhän meillä on asiat hyvin jos töitä on niin paljon, että on varaa valita minkä homman ottaa.
Ryhdy itse tekemään jos se on niin kultakaivos.
Anonyymi 29.09.2022 klo 20.56 olettaa että tarjouksia pyydettäessä oli kerrottu mitä se saa maksaa. Oleta mitä tykkäät, tiedän tapauksen, vaikka tämä ei minua muuten koskekaan. Hän ei ole alussa vaatinut eikä ehdottanut hinnoista mitään, kaikki oli täysin tarjoajan pääteltävissä tarjouksessa, joita ei sitten osattu edes tehdä. Ja turha vonkua ko wc/suihkutilan koosta, näitä on jokunen kerrostalo Imatralla täynnä, lattiapinta-ala 1,2m2. Tarjous on saatu, mutta ei Imatralaisilta ja se oli oikeamuotoinen. Miksi kirjallinen tarjous? Siksi, että ongelmien ilmaantuessa se on todiste.
Olisit sitten tyytyväinen että sait tarjouksen.??Ja tekijän.
Jospa täällä on ammattimiehillä töitä ni ei tarvii lähtee muille kylille niin kuin sinun tekijäsi.
Ja jos homma meni hyvin niin kaikki tyytyväisiä?
Ja se on varma että 1,2m2 ei mahdu suihku ja WC pytty.
Noin pientä Wc/suihkua ei ole edes Imatralla .
Ohoh, huomasin tämän, eikö joku osaa lukea. "Kaikki kävivät paikalla, yksikään ei antanut tarjousta." Jokainen näki kohteen, ja varmasti osasivat myös tarkistusmitata sen tarvittaessa. Aiempana joku kuvittelee että muut eivät osaa mitata.
Onhan noita pikkuasuntoja, joissa wc-tilaan on tehty suihku, jos sitten istuu pytyllä kun suihkuttelee niin oma asiansa, ei kai se kuulu muille? Olen käynyt Imatralla tällaisessa asunnossa.
Se on katsos täällä nämä oman elämänsä ”rakennusmestarit” ovat vaan tietävinään asioita. Mitään omakohtaista kokemusta heillä ei useinkaan ole. Sitten on niitä sinun kaltaisia jotka ovat omin silmin todistaneet👍
Tuskin mitkään paskahuussi remontit kiinnostaa jos on töitä muutenkin. Pimeesti tollaset tehään.
Kuka edes yrittää teetättää pimeesti tuollaset hommat jossa on oltava pätevyydet/valvoja/mustaa valkoisella ongelmien varalta?
Taas joku tyypillinen vajaa kommentoimassa. Ehkä siun kotonas on kaikki pimeesti tehtyä, mutta kerrostaloissa on omat säännöt.
Tee sie autisti miten vaikeesti haluut, ilmankos siun hommista ei tuu hevonvittuakaan!
Te joilla on jonkinlainen vastaava remppa tulossa, olkaa ihmeessä varuillanne. Remppasopimus aina kirjallisena, ja tutkikaa tarjous tarkkaan jos edes sellaisen saatte.
Joo on se neliön paskahuussin pintaremontti niin raju projekti että kilpailuttaminen ja muutama komiteamietintö tarvitaan sekä lausunto Tukesilta.
Isännöijältä pitää myös ottaa poskeen säännöllisesti.
Yrittäjän pitää oikeasti miettiä mitä tarjoaa ja milloin.
Jos isompia hommia on tarjolla niin ei kannata sitoa resursseja pikkuhommiin.
9 yrittäjää käynyt paikalla ja jokaisella alkutiedoissa hyvin pienen projektin työ. Kovin on ollut työstä puute, kun kukaan ei jäänyt paikalta pois. Mitä tämä kertoo imatralaisista. Ketään ei kiinnosta pienempi työ kun ei pystykään huijaamaan ylimääräisillä muka- ja lisätyömaksuilla valveutuneen tilaajan kanssa. Sitten taas väitetään olevan niitä isoja remppoja, ettei ehdi pienempiin, (kun ei osattu edes tarjota hommaa muuten kuin suullisesti, eikä sitäkään.) Tuossa selvitettiin Imatran seudun isommat vastaavat työt..eihän köyhällä kaupungilla ole mitään. Paitsi remppahelppoheikkien isot ja suurelliset jutut.
Homma lienee ohi jo aikaa sitten, riidelkää keskenänne. Olen sivullinen enkä liity juttuun.
"Sitten taas väitetään olevan niitä isoja remppoja, ettei ehdi pienempiin, (kun ei osattu edes tarjota hommaa muuten kuin suullisesti, eikä sitäkään.) "
Komppaan. Herää kysymys, että kuinka ne isot rempat sitten on saatu jos ei edes tarjousta osata tehdä pienienkään kodalla?
Jos aloittaja haluu sopimukset ja tarjoukset siksi että on apua riitatilanteessa ni on kyllä aika väärässä.Jos olis lukenu vähän lehtiä ni ei se sopimus ole mikää tae et hommat tulee tehtyy kunnolla ja ei joudu lopuksi itse vastaa muitten tekemissistä. Ja jo kirjoituksesta käy ilmi että tilaaja epäilee et kaikki huijaa ja ku**ttaa.
Ja yleensäkkin jos pyytää 9 tarjousta tuollaisesta hommasta ni itse ainakin sanoisin että etköhän noilla jo pärjää ja jättäisin väliin.
Ja osaavalle ja luotettavalle tekijälle kyllä riittää hommia tekemättä yhtään tarjousta.
Aina ei kannata syyttää asioista tekijöitä vaan joskus kannattaa katsoo sinne peiliin oisko sielläkin asenteissa parantamisen varaa.
Ja jos tuntuu että yrittäminen rakennusalalla on helppoa rahaa ja asiakkaitten huijaamista ni tervetuloa kokeilemaan.
En tiedä aloittajan tilanteesta mutta noin yleisesti, jos on joskus tullut huijatuksi, niin katoaahan siinä luotto helposti.
Kilpailu-ja kuluttajavirasto suosittavat vahvasti asioiden kirjaamista ylös. Tuskin turhaan jos ei siitä kerran mitään apua ole.
https://www.kkv.fi/kuluttaja-asiat/asuminen/remontit/remontin-tarjouspyynto-ja-sopimus/