Vekka hakee siis Hämeenlinnan kaupungin elinkeinojohtajan paikkaa. Mietitäänpä nyt hieman kaverin taustoja työelämän osalta. Vekka valittiin ns. tiskin alta taannoin Tekmen johtoon, mutta sai monon kuvan persuulle, kun firma sulautettiin Palmiaan.
Vekka ei kerinnyt toimimaan Pohjantähden hallituksen puheenjohtajana kuin pari kuukautta, niin firma oli niin sekaisin, että Fifa otti sen valvontaansa, ja taas sai Vekka mennä.
Edes omaa bussifirmaansa ei Vekka saanut millään jaloilleen, kun EU:n vapaa kipailu astui myöskin Hämeenlinnass voimaan, ja joutui pakon edessä myymään firmansa. Näitä taustoja vasten, on sulaa hulluutta valita tällainen kaikessa asiansa tunaroinut henkilö kaupungin elinvoimaa vahvistamaan
Vekka ei kerinnyt toimimaan Pohjantähden hallituksen puheenjohtajana kuin pari kuukautta, niin firma oli niin sekaisin, että Fifa otti sen valvontaansa, ja taas sai Vekka mennä.
Edes omaa bussifirmaansa ei Vekka saanut millään jaloilleen, kun EU:n vapaa kipailu astui myöskin Hämeenlinnass voimaan, ja joutui pakon edessä myymään firmansa. Näitä taustoja vasten, on sulaa hulluutta valita tällainen kaikessa asiansa tunaroinut henkilö kaupungin elinvoimaa vahvistamaan
Vastaukset 57
Vanhimmat
Päinvastoin. Kaverilla on kokemusta kovista paikoista. Ei huono asia kovina aikoina. Tuntee lisäksi hyvin tämän kaupungin ja sen metkut.
Onko Pilkkalan Kari tyrkyllä?
Talousnero on perziikkien musta hevonen. bua-aaa-h-h
Luin saman lehdestä. Voisi siis sanoa, että Vekalle on järjestetty eläkevirka kaupungilta, johon täytyy kuitenkin järjestää näennäinen kilpailutus.
Sinusta ei ole laitapuolelta sanojaksi kun kannatat Pilkkalaa.
Pitäkääpä pienempää ääntä. Kaikki mitä Tapsu on kouraissut on muuttunut hopeiksi ja kulliksi.
Varma valinta
Mies joka on epäonnistunut kaikessa, ei voi olla oikea valinta
Juu, ei ole Karilla onnistunut oikein mikään.
Tämähän on vekan epätoivoinen yritys nostaa elintasoaan, koska pikkuisen majatalon tuloilla ei todellakaan juhlita. No eihän Vekalla mitään mahdollisuuksia ole
Persuilla on vahva hv-verkosto. Tuomittuja ei jätetä.
Veikkaan talousnero tuomittu Gary valitaan parhaana ja Persu kun olen olen aina oikeassa
Koskahan sinut valitaan osastohoitoon.
Täälä meitä jo paljo on peruja.
Veikkaan Gary talousnero häviää tämänkin hakemisen.
Ei kai ole kaupungin edun mukaista että kaikessa epäonnistunut henkilö valitaan näin tärkeään virkaan
Sunny Car Center 2.0 siis tulossa?
Sitä olen ihmetellyt, miten Vekka onnistui ryssimään oman firmansa, koska alueella toimii monia menestyviä firmoja ja niitä on syntynyt jopa sen jälkeen kun Vekka menetti omansa
Case Pilkkala oli käsittämätön jopa persujen omalla mittarilla mitattuna. Raastupaanhan Kari sitten joutui ja tuomio tuli.
Mä peukutan ainakin vekkulia facessa.
On oikeastaan ihme, miten kaksi ihmistä voi tulla taloudellisesti toimeen kuuden huoneen majatalolla ja pikku baarilla. Kai tässä onkin syy, miksi Vekka yrittää hakea tähän virkaan. Jos Rautio olisi vielä hallituksen puheenjohtajana, Vekalla olisikin hyvät mahdollisuudet, mutta nykyjohto varmasti ymmärtää, ettei Vekka ole kykeneväinen tehtävään.
Miksei ole?
Lueppa vastaus avauksesta, tyyppi joka epäonnistuu alinomaan tehtävissään ei ole sopiva näin tärkeään virkaan
Opettelepa sinä kirjoittamaan!
Frank ja Vekka liiketulos oli vuonna 2021 33000 euroa, juhlat on juhlittu
Missä Vekka, siellä ongelma. Tämä pätee edelleen.
Näin se on
Missä Pilkkala siellä oli ongelmia, hämeenlinnalaiset muistavat tämän.
Ei liity Tapio Vekkaan.
Miten sinä liityt Tapio Vekkaan?
Olen äärimmilleen sille kateellinen.
Tapsussa ei ole juuri huonoja puolia. Moniammatillinen. Kuljettaja. Kunnallispoliitikko/ Kokoomus ja Hki Valtuuston ja Hallituksen jäsen/puheenjohtaja.
Vakuutusyhtiön Hallituksen jäsen. Tekme. Majataloisäntä, Kahvioyrittäjä. Upseeri ja Herrasmies. Osaava. Oppiva. Avarakatseinen. Luotettava. Minkä sanoo, sen pitää. Hetero. Suvaitseva. Kaikinpuolin tolkun mies!
Kannatan ehdokkuutta. Äänestän puolesta.
Yt. V. Tekka
Ei riitä nuo meriitit elinkeinoJOHTAJAKSI, vaikka elinkeinoista jotain tietäisikin ja vaikka olisi kuinka suvaitseva ja tolkun mies. Pitää olla myös tehtävään sopiva ja pätevöittävä koulutus!
Pilkkala oli hyvä mies.
Tämän täytyy olla ironiaa
Paras kaupunginjohtaja oli.aikoinaan Leo Kohtala
Huonoin oli Kohtala. Paras Hellstén!
Hiplasi aikoinaan sensuellisti minunkin karvaista kämmenselkääni.
En tiennytkään että kansainvälinen jalkapalloliitto olisi tutkinut hänen asioitaan.
No heh heh ymmärsit varmaan itsekin. Fifa= Fiva. Minulla olen halvaantunut kahdesti. Etusormi ei aina osu. Ei minua haittaa tälläiset saivareet tällä ikää.
Vekkuli ei tunnu edelleenkään käsittävän tai ymmärtävän, että hänen track record Hämeenlinnan asioiden hoidossa on tolkuttoman huono. Hämeenlinna asukkaineen ansaitsee paremman viranhoitajan kuin sarja-epäonnistuja Vekan.
Listasin Pilkkalan onnistumiset:
......
Hehe hee eipä montaa ole hehheh. Soittaako seuraavaksi Ruandaan? Uhhuhhuhuhahahaa!
Pilkkala hoiti kaupungin afrikkasuhteet ja sai tuomion.
Olisko muuten Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirissä jotain Vekalle sopivaa pestiä auki?
Vekka olisi varmasti kovin pätevä myös sairaalapuuhissa.
Esim. ihmisten bussikuljetukset Assi-sairaalan parkkitalolta sairaalan ettuovelle.
Jos vaikka tehtäs bussipysäkki siihen alkuperäisen Vekka & Kienunki Radanvarsisairaalan paikalle. Vekka vois ajaa bussia ja kuljetella hämeenlinnalaisia ja muitakin kauempaa junalla saapuvia potilaita vanhalle Sairaalamäelle. Radanvarsi kuljetukset vois alottaa jo nyt, ennen Assin valmistumista, niin ihmiset oppis tän uuden reitin etukäteen. Ja Vekka vois ylpeänä esitellä Radanvarsisairaalan pysäkkiä.
Voitaisko jo pikkuhiljaa luopua noista Vekoista ja Rautioista, ne on niin last season. Siis mokannut kaiken johon ovat koskeneet. Tais olla jotain sutinaakin jossain vaiheessa.
Vepio Takka on miesten mies! Sukumme Mersunmerkki!
En muista Garyn onnistuneen missään paitti tuomion hankkimisessa.
Ei se onnistunutkaan täällä missään. Muutto Tampereelle kuulemma onnistui ihan hyvin, otti tuomion raskaasti.
Erinomaisen kummallista on, että esim. Lohjalla kaupunkinjohtaja erosi välittömästi kun meni arvostelemaan luottamushenkilöiden äänestämisiä. Tavastehusissa sama ei johda mihinkään.
Pilkkala äänesti jaloillaan ja muutti Tampereelle. Tampereen persut kuulemma kannattavat oikorataa.
No en kyllä yhtään ihmettele.
Vepio Takka, parasta ennen päiväystä Hämptonille.
Vekan parasta ennen päiväys on umpeutunut jo aikoja sitten.
Vekan käsissä happanee niin omat businekset kuin muiden palveluksessa suoritetun työn *tulos*.
Surullista kun Vekan normitulos on, että mies heitetään toimestaan ulos.
Kari joutui muuttamaan Hämeenlinnasta. Kertovat, että tuntee edelleen syvää katkeruutta hämeenlinnalaisia kohtaan.
Gary esiintyy täälläkin katkerana tuomiostaan ja pakkomuutosta häpeän takia