Tapio Vekka tyrkyllä

Vekka hakee siis Hämeenlinnan kaupungin elinkeinojohtajan paikkaa. Mietitäänpä nyt hieman kaverin taustoja työelämän osalta. Vekka valittiin ns. tiskin alta taannoin Tekmen johtoon, mutta sai monon kuvan persuulle, kun firma sulautettiin Palmiaan.

Vekka ei kerinnyt toimimaan Pohjantähden hallituksen puheenjohtajana kuin pari kuukautta, niin firma oli niin sekaisin, että Fifa otti sen valvontaansa, ja taas sai Vekka mennä.

Edes omaa bussifirmaansa ei Vekka saanut millään jaloilleen, kun EU:n vapaa kipailu astui myöskin Hämeenlinnass voimaan, ja joutui pakon edessä myymään firmansa. Näitä taustoja vasten, on sulaa hulluutta valita tällainen kaikessa asiansa tunaroinut henkilö kaupungin elinvoimaa vahvistamaan
571620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

Päinvastoin. Kaverilla on kokemusta kovista paikoista. Ei huono asia kovina aikoina. Tuntee lisäksi hyvin tämän kaupungin ja sen metkut.

Äänestä

Onko Pilkkalan Kari tyrkyllä?

Äänestä
  • Talousnero on perziikkien musta hevonen. bua-aaa-h-h

    Äänestä

Luin saman lehdestä. Voisi siis sanoa, että Vekalle on järjestetty eläkevirka kaupungilta, johon täytyy kuitenkin järjestää näennäinen kilpailutus.

Äänestä
  • Sinusta ei ole laitapuolelta sanojaksi kun kannatat Pilkkalaa.

    Äänestä

Pitäkääpä pienempää ääntä. Kaikki mitä Tapsu on kouraissut on muuttunut hopeiksi ja kulliksi.

Äänestä

Varma valinta

Äänestä

Mies joka on epäonnistunut kaikessa, ei voi olla oikea valinta

Äänestä
  • Juu, ei ole Karilla onnistunut oikein mikään.

    Äänestä

Tämähän on vekan epätoivoinen yritys nostaa elintasoaan, koska pikkuisen majatalon tuloilla ei todellakaan juhlita. No eihän Vekalla mitään mahdollisuuksia ole

Äänestä

Persuilla on vahva hv-verkosto. Tuomittuja ei jätetä.

Äänestä
  • Veikkaan talousnero tuomittu Gary valitaan parhaana ja Persu kun olen olen aina oikeassa

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Veikkaan talousnero tuomittu Gary valitaan parhaana ja Persu kun olen olen aina oikeassa

    Koskahan sinut valitaan osastohoitoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Koskahan sinut valitaan osastohoitoon.

    Täälä meitä jo paljo on peruja.

    Äänestä

Veikkaan Gary talousnero häviää tämänkin hakemisen.

Äänestä

Ei kai ole kaupungin edun mukaista että kaikessa epäonnistunut henkilö valitaan näin tärkeään virkaan

Äänestä
  • Sunny Car Center 2.0 siis tulossa?

    Äänestä

Sitä olen ihmetellyt, miten Vekka onnistui ryssimään oman firmansa, koska alueella toimii monia menestyviä firmoja ja niitä on syntynyt jopa sen jälkeen kun Vekka menetti omansa

Äänestä

Case Pilkkala oli käsittämätön jopa persujen omalla mittarilla mitattuna. Raastupaanhan Kari sitten joutui ja tuomio tuli.

Äänestä

Mä peukutan ainakin vekkulia facessa.

Äänestä

On oikeastaan ihme, miten kaksi ihmistä voi tulla taloudellisesti toimeen kuuden huoneen majatalolla ja pikku baarilla. Kai tässä onkin syy, miksi Vekka yrittää hakea tähän virkaan. Jos Rautio olisi vielä hallituksen puheenjohtajana, Vekalla olisikin hyvät mahdollisuudet, mutta nykyjohto varmasti ymmärtää, ettei Vekka ole kykeneväinen tehtävään.

Äänestä
  • Miksei ole?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Miksei ole?

    Lueppa vastaus avauksesta, tyyppi joka epäonnistuu alinomaan tehtävissään ei ole sopiva näin tärkeään virkaan

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Lueppa vastaus avauksesta, tyyppi joka epäonnistuu alinomaan tehtävissään ei ole sopiva näin tärkeään virkaan

    Opettelepa sinä kirjoittamaan!

    Äänestä

Frank ja Vekka liiketulos oli vuonna 2021 33000 euroa, juhlat on juhlittu

Äänestä

Missä Vekka, siellä ongelma. Tämä pätee edelleen.

Äänestä
  • Näin se on

    Äänestä

Missä Pilkkala siellä oli ongelmia, hämeenlinnalaiset muistavat tämän.

Äänestä
  • Ei liity Tapio Vekkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ei liity Tapio Vekkaan.

    Miten sinä liityt Tapio Vekkaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Miten sinä liityt Tapio Vekkaan?

    Olen äärimmilleen sille kateellinen.

    Äänestä

Tapsussa ei ole juuri huonoja puolia. Moniammatillinen. Kuljettaja. Kunnallispoliitikko/ Kokoomus ja Hki Valtuuston ja Hallituksen jäsen/puheenjohtaja.
Vakuutusyhtiön Hallituksen jäsen. Tekme. Majataloisäntä, Kahvioyrittäjä. Upseeri ja Herrasmies. Osaava. Oppiva. Avarakatseinen. Luotettava. Minkä sanoo, sen pitää. Hetero. Suvaitseva. Kaikinpuolin tolkun mies!
Kannatan ehdokkuutta. Äänestän puolesta.
Yt. V. Tekka

Äänestä
  • Ei riitä nuo meriitit elinkeinoJOHTAJAKSI, vaikka elinkeinoista jotain tietäisikin ja vaikka olisi kuinka suvaitseva ja tolkun mies. Pitää olla myös tehtävään sopiva ja pätevöittävä koulutus!

    Äänestä

Pilkkala oli hyvä mies.

Äänestä
  • Tämän täytyy olla ironiaa

    Äänestä

Paras kaupunginjohtaja oli.aikoinaan Leo Kohtala

Äänestä
  • Huonoin oli Kohtala. Paras Hellstén!

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Huonoin oli Kohtala. Paras Hellstén!

    Hiplasi aikoinaan sensuellisti minunkin karvaista kämmenselkääni.

    Äänestä

En tiennytkään että kansainvälinen jalkapalloliitto olisi tutkinut hänen asioitaan.

Äänestä
  • No heh heh ymmärsit varmaan itsekin. Fifa= Fiva. Minulla olen halvaantunut kahdesti. Etusormi ei aina osu. Ei minua haittaa tälläiset saivareet tällä ikää.

    Äänestä

Vekkuli ei tunnu edelleenkään käsittävän tai ymmärtävän, että hänen track record Hämeenlinnan asioiden hoidossa on tolkuttoman huono. Hämeenlinna asukkaineen ansaitsee paremman viranhoitajan kuin sarja-epäonnistuja Vekan.

Äänestä

Listasin Pilkkalan onnistumiset:
......

Äänestä

Hehe hee eipä montaa ole hehheh. Soittaako seuraavaksi Ruandaan? Uhhuhhuhuhahahaa!

Äänestä
  • Pilkkala hoiti kaupungin afrikkasuhteet ja sai tuomion.

    Äänestä

Olisko muuten Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirissä jotain Vekalle sopivaa pestiä auki?
Vekka olisi varmasti kovin pätevä myös sairaalapuuhissa.
Esim. ihmisten bussikuljetukset Assi-sairaalan parkkitalolta sairaalan ettuovelle.

Äänestä
  • Jos vaikka tehtäs bussipysäkki siihen alkuperäisen Vekka & Kienunki Radanvarsisairaalan paikalle. Vekka vois ajaa bussia ja kuljetella hämeenlinnalaisia ja muitakin kauempaa junalla saapuvia potilaita vanhalle Sairaalamäelle. Radanvarsi kuljetukset vois alottaa jo nyt, ennen Assin valmistumista, niin ihmiset oppis tän uuden reitin etukäteen. Ja Vekka vois ylpeänä esitellä Radanvarsisairaalan pysäkkiä.

    Äänestä

Voitaisko jo pikkuhiljaa luopua noista Vekoista ja Rautioista, ne on niin last season. Siis mokannut kaiken johon ovat koskeneet. Tais olla jotain sutinaakin jossain vaiheessa.

Äänestä

Vepio Takka on miesten mies! Sukumme Mersunmerkki!

Äänestä

En muista Garyn onnistuneen missään paitti tuomion hankkimisessa.

Äänestä

Ei se onnistunutkaan täällä missään. Muutto Tampereelle kuulemma onnistui ihan hyvin, otti tuomion raskaasti.

Äänestä
  • Erinomaisen kummallista on, että esim. Lohjalla kaupunkinjohtaja erosi välittömästi kun meni arvostelemaan luottamushenkilöiden äänestämisiä. Tavastehusissa sama ei johda mihinkään.

    Äänestä

Pilkkala äänesti jaloillaan ja muutti Tampereelle. Tampereen persut kuulemma kannattavat oikorataa.

Äänestä

No en kyllä yhtään ihmettele.

Äänestä

Vepio Takka, parasta ennen päiväystä Hämptonille.

Äänestä
  • Vekan parasta ennen päiväys on umpeutunut jo aikoja sitten.
    Vekan käsissä happanee niin omat businekset kuin muiden palveluksessa suoritetun työn *tulos*.
    Surullista kun Vekan normitulos on, että mies heitetään toimestaan ulos.

    Äänestä

Kari joutui muuttamaan Hämeenlinnasta. Kertovat, että tuntee edelleen syvää katkeruutta hämeenlinnalaisia kohtaan.

Äänestä
  • Gary esiintyy täälläkin katkerana tuomiostaan ja pakkomuutosta häpeän takia

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vekka hakee siis Hämeenlinnan kaupungin elinkeinojohtajan paikkaa. Mietitäänpä nyt hieman kaverin taustoja työelämän osalta. Vekka valittiin ns. tiskin alta taannoin Tekmen johtoon, mutta sai monon kuvan persuulle, kun firma sulautettiin Palmiaan.

Vekka ei kerinnyt toimimaan Pohjantähden hallituksen puheenjohtajana kuin pari kuukautta, niin firma oli niin sekaisin, että Fifa otti sen valvontaansa, ja taas sai Vekka mennä.

Edes omaa bussifirmaansa ei Vekka saanut millään jaloilleen, kun EU:n vapaa kipailu astui myöskin Hämeenlinnass voimaan, ja joutui pakon edessä myymään firmansa. Näitä taustoja vasten, on sulaa hulluutta valita tällainen kaikessa asiansa tunaroinut henkilö kaupungin elinvoimaa vahvistamaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu