Kannattaisiko hankkia pulsaattoripesukone? Eikö sillä saisi paremman pesututuloksen? Myös huuhtelut olisi tehokkaampia kai? Kuivauksen vois tehdä puristimella ja tarvittaessa lingolla. Kuumavesi on noin 60°C, mitä hanasta saa. Kuumempaa tarvitsen pyykinpesussa harvoin.
Miksi pulsaattoripesukoneet on niin harvinaisia nykyisin? Eikös ne kestä paljon kauemmin kuin nykyiset rumpukoneet? Ei tärise eikä pompi kylppäriä hajalle nuo pulsaattorikoneet.
nimimerkillä pesupäivät
Pulssattori vai rumpu pyykinpesukone?
7
220
Vastaukset
- Anonyymi
Miten ihmeessä kuvittelet että pesutulos olisi parempi?
- Anonyymi
No kun nykymasiinat käyttää niin vähän sitä vettä. Pulsaattoripesukoneissa käytetään paljon enemmän vettä. Silloin myös huuhtelut on tehokkaampia, kun vettä on enämpi.
nimimerkki pesupäivät - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kun nykymasiinat käyttää niin vähän sitä vettä. Pulsaattoripesukoneissa käytetään paljon enemmän vettä. Silloin myös huuhtelut on tehokkaampia, kun vettä on enämpi.
nimimerkki pesupäivätKyllä pulsaatoripesukonerlla tulee tosi puhdasta pyykkiä. Itse olen pessyt reilut 25 vuotta pyykit vanhalla pulsaatoripesukoneella. En vaihda nykyaikaiseen pesukoneeseen .Olen jo pikkupojasta asti pitänyt pyykinpesusta pulsaatoripesukoneella. Päivässä pesee ehtii todella pestä suuren pyykkikasan.
- Anonyymi
Kun olin lapsi, meillä oli pulsaattorikone, mutta ei sillä huuhdeltu, vaan ainoastaan pestiin. Huuhteleminen suoritettiin käsin. Kyllä automaattipesukone on minusta paljon mukavampi.
- Anonyymi
Minä rakastan pyykinpesua vanhalla pulsaatoripesukoneella nykypäivänäkin. En vaihda sitä nykyaikaiseen pesukoneeseen. Pikkupoikana jo olin mielelläni äidin ja joskus kummitädin apuna pesemässä pyykkiä pulsaatoripesukoneella.
- Anonyymi
Pesupallo paras, tehoja nin paljon kuin jaksaa pyörittää.
- Anonyymi
Jos vain on aikaa pestä pyykit pulsaatoripesukoneella niin suosittelen. Tulee tosi puhdasta pyykkiä ja nopeasti. Päivässä pesee todella suuren määärän pyykkiä. Minä pesen nykyisinkin pyykit mielelläni vanhalla pulsaatoripesukoneella. Pesun jälkeen puristan telojen välissä liika veden pois ja sitten lopuksi linkoan pyykit. Olen jo pikkupojasta asti pitänyt pyykinpesusta vanhalla pulsaatoripesukoneella. En vaihda nykyaikaiseen pesukoneeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892