Tuli vain mieleen. Asun kyllä metsän kupeessa ja ensimmäinen vaihtoehto oli saunan lauteiden alle, toinen keittiön pöytä raahattuna päälle, kolmas mennä mettään...isäni oli sotilas kapteeni (evp) ja ymmärsin, että joka kunnassa/kaupungissa on väestönsuoja, mutta entäs kun asut kaukana siitä? Voisiko joku kertoa tavalliselle tallaajalle miten reagoida?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Ja valot pois tietenkin heti.
- Anonyymi
Rakenna korsu ilman- ja vedenpuhdistajineen ja varastoi sinne vettä ja ruokaa.
Niin minä tekisin. Turvallisempaahan siellä on kuin kaupungissa, luulisin. - Anonyymi
Itse varmaankin juoksisin metsään. Ja eteisessä valmiina pakkaus jossa jonkunlaista majjoitustarvetta (maastokuvioista pressua, vilttiä narua, puukko, kirves) , ruokaa ja vettä. pieni pattereilla toimiva radio, kasa pattereita, joku trangia tai muu keitin.
Jos lentokoneita tuntuu olevan ilmassa silloin tietenkään ei pidä mihinkään juosta sillä hetkellä jos voivat nähdä sinut juoksemassa.
Ja kuten joku jo totesikin, metsästä paremman turvan saanee kuin kaupungista. Syötävää myöten kun vain osaa ruokansa pyytää tai kerätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45727
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49640- 53618
- 79614
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568- 50563
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190551