Palmia riistää nuoria työntekijöitään, ja samalla järjestää kouluruokailun

19-v juuri lukiosta päässyt tyttö oli Palmialla työssä koulun ruokailussa, lähinnä tiskaamassa. Minimipalkka oli 10.50e/tunti, taukoja ei saanut pitää. Tauot oli kuulemma sovittava esimiehen kanssa. Ruokaa ei myöskään saanut. Ylijäämäruoka heitettiin roskiin, mutta työntekijöille sitä myytiin 5e/ annos.Tytölle tuli huono olo , kun ei saanut syödä, yritti napsia leipää. Tämä on nykyajan orjatyötä, ja nuorten juuri koulusta päässeiden hyväksi käyttöä. Sama yritys järjestää kouluruokailun. Kouluruoan toimittaja pitäisi vaihtaa, koska harrastaa riistoa, ja kohtelee huonosti nuoria työntekijöitä.

3

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä lakisääteiset tauot voi pitää vaikka työnantaja sanoisi mitä. Kyllähän minullekin on yritetty selitellä vaikka mitä sääntöjä mutta ne menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Firmat tekevät yleensä vaikka mitä ihme temppuja jotta saisivat toimintaa tehokkaammaksi ja halvemmaksi mutta ei niitä esimiehiä kannata edes kuunnella ne on ihan firman narupellejä.

    • No, eipä tuo minusta vielä riistämiseltä kuulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe