Miksi omakotitaloni ei mene kaupaksi Ei yhtään tarjousta. Jälleenmyyjäkin joka ostaa asuntoja Ei tehnyt tarjousta. Talo on kivestä tehty v.2019 vaihtoehtoisia lämmitys vaihtoehtoja. Talo sijaitsee Uudellamaalla.
Ei mene kaupaksi
17
1384
Vastaukset
- Anonyymi
Helppo arvata. Maailman tilanne, energian hinnan nousu, epävakaat olosuhteet, ruoan hinnan nousu, elinkustannusten nousu, asumisen kustannusten nousu, kiinteistöveron todennäköinen nousu..loputtomiin.
Ei paras hetki myydä omakotitaloa, ei todellakaan. Jos pystyy asumaan edelleen, kannattaa myynti jättää tulevaisuuteen, ehkä vuoteen 2025- 2030?
Tai vuokrata ja asua toisaalla, jos on pakko päästä pois vaikka työpaikan vaihdon vuoksi
Avioeron vuoksi tehtävä omaisuuden jako tässä tilanteessa tosi vaikeata , kannattaa pitkittää lopullista eroa, ositusta jne. - Anonyymi
Kuvauksesta päätellen talolla on hintaa yli 500 000 euroa? Jos, niin se voi selittää asiaa, ihmisillä ei nyt vaan ole laittaa sellaisia rahoja samaan tapaan kuin vielä vuosi sitten.
- Anonyymi
Talo on tehty kivestä... kiinnostaa kovasti että minkälaisesta kivestä?
Onko peräti graniittia? Jos on graniittia, ymmärrän ettei käy kaupaksi, on se sen verran kallis materiaali.
Vai onko se muurattu esim. kevytbetoniharkoista?
Tässä tapauksessa laita hinta kohdilleen, aivan varmasti joku sen ostaa. - Anonyymi
Onko aloittajalla muitakin aloituksen aiheeksi kelpaavia murheita ?
- Anonyymi
Hinta kohdalleen niin kyllä menee kaupaksi. Näin se vaan menee. 500 tuhannen taloihin löytyy vähemmän ostajia. Ehkä pyynnissä on puolet liikaa.
- Anonyymi
Asuntojen hinnoissa liian paljon ilmaa. Asintojen hintojen lasku on jo alkanut ja vauhti kiihtyy vuoden loppua kohden.
- Anonyymi
Kunhan talossa on maalämpö vesikiertoisella lattialämmityksellä niin sen saa myytyä hyvään hintaan. Ei ihmiset enää muuta halua ostaa kuin maalämpötalon, kaikki muu on ihan roskaa ja huonoja sijoituksia. Maalämpötaloja ei ole juuri siksi myynnissäkään kun niistä ei haluta muuttaa. Suorasähkö on nyt myrkkyä jo ilmoituksessa, tuskin tulee kukaan edes katsomaan. Jos sulla on suorasähkö niin hommaa siihen heti maalämpö ja myy vasta sitten saat myös paremman hinnan. Maalämpö on huoleton ja pitkäikäinen. Kokemusta on. Halpaa sähkölaskua myös talvella. Itseasiassa talven laskut ei maalämpötalossa juuri kesästä eroa ainakaan näissä uusissa joista kokemusta.
- Anonyymi
Sähköä kuluu 2000-3000 kwh vuodessa. Ja kasa halkoja. Käyttövesi ja 200 neliötä lämpiää ilman sähköäkin.
- Anonyymi
Onko maalämpö? Takka. Leivinuuni Asiallinen kunto
Paljo menee vuodessa energiaa lämminveteen lämmitykseen sähköön - Anonyymi
Ei ole maalämpöä. Vesikeskuslämmitys. Vanhassa talossa patterit ja autotallissa lattialämmitys. Halkokattila ja 3 kuution varaaja.
Lämmitin juuri ja liki sataan asteeseen meni varaajan lämmöt. Kattilassa noin sata myös. - Anonyymi
Johtuisiko siitä, että hyvin harva uskaltaa enää ostaa omakotitaloa kun niistä on löytynyt niin paljon ongelmia. Jos rakennukset ovat pahimmillaan jo muutaman vuoden ikäisinä kosteusvaurioisia ja homeessa ja talojen rakenteista löytyy varmuudella ties mitä yllätyksiä samalla kun kuntotarkastukset ovat lähinnä huuhaata ei kai tarvitse ihmetellä jos talot eivät mene kaupaksi?
- Anonyymi
Mulle tontut höpisee että kun onse valesokkeli. Olen teettänyt rakennusvaiheessa firmalla salaojat v.1983 joten ei ole sokkeli kostunut. Hajuja ei ole ja kuntokartottaja sanoi talo on kunnossa. Vaan eivät ryökäleet osta. Puurunko ja tiiliverhous, peltikattokin, kaukolämpö!
- Anonyymi
Ja mitähän seuraavaksi ?
- Anonyymi
Omakotitaloja niin paljon myynnissä,että hinta laskee.Kuolinpesien talot,kun ei ole ostajiaedes tarjouksia,mutta talosta pitaäisi huoltakin kantaa.
- Anonyymi
Kuolinpesien talot ovat vihoviimeisiä. Asukaat olleet sitä mieltä, ettei remonttia tarvitse tehdä, koska ei ennenkään ole tehty. Eikä kyllä viimeisten 20 vuoden aikana ole enää ollut rahaa eikä kuntoa remonttien tekoon. Työn teettäminen ulkopuolisilla on syntiä, kauhean kallista ja muutenkin ihan tarpeetonta, koska talo kestää muutoinkin siihen asti, kunnes minut kannetaan puupalttoossa ulos.
Kun talo on ollut vailla kunnossapitoa 30 vuotta, niin helpompi lyödä koko roska nurin ja rakentaa uusi. - Anonyymi
Ihan kaikille löytyy ostaja kunhan hinta on ostajalle oikea.
- Anonyymi
Kaikki menee kaupaksi kun hinta on sopiva.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621575- 121559
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211431Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91213Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit451005Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 171875
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747