Nivustyräleikkaus. Tuli ohjeet ja siinä luki, että pitää olla aikuinen valvomassa leikkauksen jälkeisenä yönä. Saattajan saan, mutta en ketään yöseuraksi.
Kyseleekö/tarkistaako sairaalahenkilökunta tuosta yöseurasta. Miksi se pityää edes olla? Uskaltaisko vaan valehdella, että kyllä on yöseuraa tulossa?
Leikkausosasto vaatii yöseuraa leikkauksen jälkeen? Ei ole ketään.
3
616
Vastaukset
- Anonyymi
No keksi joku tarina. Hillevi(hiiri) oli talossa.
- Anonyymi
Tuskin ne nyt rupee soittelemaan yöllä, että onko joku valvomassa.
- Anonyymi
Tuo yön yli valvonta vaaditaan siksi että jos tuleekin joku yllättävä komplikaatio eikä potilas pystykään itse hälyyttämään apua, niin on joku apuna hoitamaan vaikkapa yllättävää verenvuotoa (ulkoista tai sisäistä). Tuo on siis oman turvallisuuden takia ja jos haluaa riskeerata, keksii jonkun omaisen tms.
Sairaalat pyrkivät säästämään vuodepaikkoja päiväkirurgialla ja silloin tarvitaan tätä kotivalvontaa. Potilaalle tulisi jopa halvemmaksi mennä osastolle ja olla yön yli siellä leikkauksen jälkeen. Hätätilassa päiväkirurgiastakin voidaan siirtää osastolle leikkauksen jälkeen, jos vaan löytyy vuodepaikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään744545Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533306Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,712694Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621358Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041278Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?171195Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1111080- 461030
- 411026
- 80991