Kuka hoitaa tällä hetkellä Kuhmoisten työttömiä ja missä heillä on työtoimintaa? Onko työvoimareservillä enää mitään toimintaa, kun kirpputori loppui?
Kuka hoitaa Kuhmoisten työttömien asioita
16
921
Vastaukset
- Anonyymi
Niin kuka kunta-poliitikoista tällä kertaa toimi o.t.o. (oman toimen/opiskelun ohella) työhön ohjaajana ?
- Anonyymi
Joka kunnassa on nimetty henkilö, joka hoitaa työllistymiseen liittyviä asioita. Ihan sama onko oto vai mikä. Ja kyllä. Samalla saa opiskella.
- Anonyymi
Kivijalkakirppari oli kai vain yksi työvoimareservin toimintatapa. Ne myös vuokraa työvoimaa ja on kai jotain verkkokauppaakin.
- Anonyymi
"Kuka hoitaa tällä hetkellä Kuhmoisten työttömiä ja missä heillä on työtoimintaa? "
Tekevän pajalla?- Anonyymi
Juu mut kehen otetaan yhteyttä, jos haluaa kuntouttavaan työtoimintaan? Siis mikä paikka tarjoaa paikkoja sellaiseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu mut kehen otetaan yhteyttä, jos haluaa kuntouttavaan työtoimintaan? Siis mikä paikka tarjoaa paikkoja sellaiseen?
Soita kunnan vaihteeseen tai laita sähköpostia
- Anonyymi
Tekevällä tuskin on työttömien kanssa mitään tekemistä ja kunta nyt ei halua moisesta maine-haitasta kuin työtön, kuullakaan. Menee kunnalla johtajan mukaan niin hyvin, ei siinä yli 6000,- / kk palkkaa saavaa voisi työtön vähempää kiinnostaa, mukavampaa on puhua näin joulunkin aikaan vain lämpöisiä ja pehmoisia.
- Anonyymi
Opiskelu ok omalla ajalla, ei työnantajan.
- Anonyymi
Eihän täällä ole työttömiä kun ei kirpparillekaan löytynyt työvoimaa eikä Rentukkaan
- Anonyymi
Ei se ollut työvoiman saatavuudesta kiinni vaan Miran jälkeen ei ollut sellaista päätoimista henkilöä, joka kädestä pitäen olisi auttanut alkuun ja johdattanut tekemisen pariin.
- Anonyymi
Saakohan sivuston punakynän käytöstä ihan täyttä palkkaa 24/7 ?
- Anonyymi
Ei kukaan hoida Kuhmoisten työttömien asioita, elleivät työttömät itse tartu sarvesta härkää. Alunperin yhdistyksen tavoitteena oli se, että työttömien yhdistyksen keulille palkataan max 2 vuodeksi työllistämistukeen oikeutettu henkilö. Viime vuosina tämä periaate on unohtunut ja ainakin 10 vuotta on putiikkia pyörittänyt sama politrukki.
- Anonyymi
Kepulit ja Demarit niitä hoiti. Kävi kuin Venäjällä. Kaatu koko erikoisoperaatio.
- Anonyymi
Miksi Kuhmoisissa työttömyysaste on lähes kaksinkertainen verrattuna naapurikuntiin (Pälkäne 5,6%, Kangasala 6,0%), vaikka sijainti on hyvä Jyväskylä-Lahti-Tampere-työssäkäyntialueella?
- Anonyymi
Kah, kun ei ole tarvittavaa osaamista eikä työvoima-neuvojaa joka neuvoisi mitä turhaa paikkaa tai koulutusta taas turhaan hakisit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kah, kun ei ole tarvittavaa osaamista eikä työvoima-neuvojaa joka neuvoisi mitä turhaa paikkaa tai koulutusta taas turhaan hakisit.
130 000 euroa pulitetaan taas ensi vuonna KELAlle kun ei panosteta työllisyydenhoitoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti28645954Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5211483Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24211080Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399860Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908688Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2916766Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j33563Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33450Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.333197Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023