Kishida: Japani pyrkii tekemään rauhansopimuksen Venäjän kanssa

Anonyymi-ap

Kishida: Japani pyrkii tekemään rauhansopimuksen Venäjän kanssa

Japanin pääministeri Fumio Kishida väittää, että Tokio haluaa allekirjoittaa rauhansopimuksen Moskovan kanssa.
Japanin pääministeri Fumio Kishida totesi maanantaina iltapäivällä julkisesti, että ottaen huomioon Tokion päätöksen tukea Ukrainaa konfliktissa Venäjän kanssa, Japanin ja Venäjän suhteet elävät erityisen vaikeaa ajanjaksoa. Samalla Kishida korosti, että Japani haluaa edelleen tehdä rauhansopimuksen Venäjän kanssa ja ratkaista kaikki vaatimukset alueellisen koskemattomuuden alalla.

Toisen maailmansodan päätyttyä Venäjä ja Japani eivät ole vieläkään allekirjoittaneet rauhansopimusta, mutta Tokio on toistuvasti ilmaissut halunsa saada takaisin Kuriilisaaret, jotka ovat nyt Venäjän federaation hallinnassa.

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisi Japaninkin järjestää kansanäänestys noilla Kurillien saarilla, ja liittää ne takaisin historialliseen emomaahansa. Putlerokin varmaan tähän suostuu.

    • Anonyymi

      Venäjä on paska maa.

    • Anonyymi

      Venäjällä on paljon paskaa ja se paska valuu koko aika suomeen.

      • Anonyymi

        Oli odotetavissa että kun vihamielinen Venäjä käy sotaa (epäsuorasti Suomeakin vastaan) Suomi ottaa vastaan venäläisiä Kelan mannekiineiksi. Vihollisten elätiksi ottamisen tilanne tuskin muuttuisi miksikään vaikka Venäjä kävisi suoraa hyökkäyssotaa Suomea vastaan. Suomen Kela palvelee koko maailmaa veronmaksajien varoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe