Sijaishuollon etuja valvova psykoanalyyttinen traumaterapia näyttää perustuvan trauman ja terapeutin sijaistraumatisoitumisen pelkäämiseen ja siihen, että työntekijä lähtee tekemään asiakkaalle asioita joita itse tarvitsee eikä asiakas tule kohdaksi omien kokemustensa ja tarpeidensa kautta. Systeeminen lastensuojelumalli , traumaterapia ja ACE-ideologia näyttävät tuottavan sosiaalityöhön lisää tutkimuspuutteita ja systemaattista lakien väheksyntää(mielivaltaa), josta jopa palkitaan.
-Onko asento ok? Entä ilmeet, eleet ja puheen prosodia? Onko syke ja ihon kosteus kohdallaan? Onko pää kallellaan oikeassa kulmassa? Onko pöydällä vesikannu ja lasi?
-Hakkeroidaan nyt kaikki yhdessä se vagushermo ja sitten myymään!
Traumaterapiakoulutuksia ja -kirjoja kahlatessa tekee hämmästyttävän havainnon: trauma-asiantuntijoiden tavoite ei tunnu olevan traumojen kartoittaminen, niiden syiden selvittäminen, hoito tai uusien traumojen ehkäisy vaan korruptoituneen "onnellisen vatsan" ( ventraalisen) trauma-ideologian ja - käytäntöjen markkinointi ja palvelujärjestelmän traumatisoimien kansalaisten ajattelun ja käytöksen muokkaaminen asiantuntijoita miellyttäviksi ja vaurastuttaviksi (= sopiva sietoikkuna).
Päätöksiä, tapaamisia ja tulkintoja ohjaa siten ammattilaisten ahdistus. Tarvitaan ja vaaditaan tietty vauhti ja “sietoikkuna” jotta ammattilaiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi.
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/tietoisuustaidot-lastensuojelussa
Asiantuntijoiden kansalaisille aiheuttamat traumat ja niistä puhuminen( = vihapuhe) vaikuttavat uhkaavan paitsi asiantuntijoiden vaurastumista myös heidän vallan- ja reviirinlaajennushankkeitaan.
Tiedossa on, että palvelujärjestelmän traumatisoima ei enää hakeudu palveluihin ja pyrkii välttämään asiantuntijoita, joiden osaamisen hän on todennut olemattomaksi. Tällaiselle ihmiselle on vaikeaa, ellei mahdotonta myydä mitään ja hänellä on usein ammattilaisille ikävä taipumus kertoa kokemuksestaan ja antaa siitä suoraa palautetta.
Tämä kokemusasiantuntijuus määritelläänkin psykoanalyysista ammentavassa traumaterapiassa lapsuudenkodin oletettujen traumojen aiheuttamaksi "palveluvastaisuudeksi", jota pyritään “hoitamaan”.
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/osallisuutta-vai-osallistumispetosta
Kansalaisen traumatisoineen palvelujärjestelmän korjaamisen sijaan aletaankin korjata kansalaista "positiivisemmaksi", jotta tälle olisi helpompi kaupitella lisää traumatisoivia ja syrjäyttäviä "palveluja." Ihanneasiakkaaksi muodostuu Pollyanna, jolla on kyky nähdä vain asioiden positiivinen puoli ja jolle pyritään luomaan ikuisen kuntoutujan identiteetti ja ura.
Työskentelyn kohteeksi otetaan asiakkaan käytös ja menneisyyden oletetut lapsuustraumat nykyisyydessä konkretisoituvan rakenteellisen väkivallan, järjestelmäpuutteiden ja asiantuntijoiden mielivallan sijaan, josta maksetaan jopa bonuksia:https://leeniikonen.fi/2022/09/08/jaossa-mielivaltabonuksia/
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/varoitus-traumaterapiasta
Eettisinä vartijoina toimivien kokemusasiantuntijoiden ja toimittajien pitäisikin suojella muita ihmisiä, erityisesti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakkaita terapeuttiselta vallalta; toimimattomilta pseudopalveluilta ja sosiaalityön ristiretkeläisiltä, korruptoituneilta asiantuntijoilta jotka hoitavat itseään ja/tai ajavat taustayhteisönsä/yrityksensä agendaa ja ideologiaa asiantuntijaroolinsa ja työtehtäviensä esim. asiakastyön ja tutkimustoiminnan kautta.
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/lastensuojelututkimukset-sijaishuollon-ja-sosiaalityontekijoiden-edunvalvontana-tunnista-pseudotutkimus
#varoitustraumaterapia #traumaterapia #systeeminenlastensuojelumalli #ACE
Varoitus traumaterapiasta
Anonyymi-ap
0
251
Luetuimmat keskustelut
- 1141584
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111212- 101186
- 681124
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi56996Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k52992Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.130891Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a398830- 73824
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant64782