Kaivataan osallistujia graduun

HenriettaHi

Hei!

Löytyykö sinulta kouluajoiltasi opettajakokemuksia, jotka ovat jääneet mieleen? Olen luokanopettajaopiskelija Itä-Suomen yliopistosta ja teen parhaillani pro gradu -tutkielmaa, jossa selvitän narratiivikirjoitelman keinoin ihmisten merkittäviä kokemuksia heidän opettajistaan ja näiden kokemuksien mahdollisia vaikutuksia. Merkittävillä kokemuksilla tarkoitan positiivisia, neutraaleja tai negatiivisia kokemuksia esimerkiksi opettajien sanoista tai teoista, jotka erityisesti ovat tehneet syvän vaikutuksen. Veikkolainen ja Heikkinen (2020) mainitsevat kuinka opettajalla voi olla merkittävä vaikutus kasvavaan ja kehittyvään nuoreen ja lapseen, kuten heidän ammatinvalintoihinsa. Haluan tutkielmallani antaa mahdollisuuden tuoda ilmi näitä kokemuksia sekä huomiota opettajakokemuksen merkitykselle.

Oletko vähintään 18-vuotias tai vanhempi ja löytyykö sinulta jokin mieleen painunut opettajakokemus, joka on vaikuttanut elämässäsi jollakin tavalla? Mikäli löytyy ja haluat kertoa siitä, niin pyydän sinua osallistumaan tutkielmaani tämän linkin kautta: https://link.webropolsurveys.com/S/F89CBF3DBEE72CE0 . Linkin takaa löytyy myös tarkempi ohjeistus, johon pyydän tutustumaan ennen kuin päätät osallistumisesta. Jokainen kertomus on arvokas tutkielmalleni.

Kerään tutkielman aineiston sähköisellä Webropol-kyselylomakkeella, jonka vastausmuotona on kertomus. Lomakkeessa on yksi kysymys, johon vastataan. Kyselylomakkeen alussa kerätään myös muutamia taustatietoja. Aineisto sekä luodaan että käsitellään niin, ettei vastauksista voida tunnistaa yksittäisiä henkilöitä. Henkilötietojen käsittely on tietosuojalain mukaista. Linkki lomakkeeseen sulkeutuu 16.10.2022 vuorokauden vaihtuessa.

Mikäli herää kysymyksiä tai haluatte lisätietoa, voitte olla yhteydessä minuun ([email protected]).

Suuri kiitos osallistumisesta jo etukäteen!

Ystävällisin terveisin
Kaisa Hirvonen
[email protected]

LÄHTEET

Veikkolainen, S. & Heikkinen, A. 2020. "Jos jokaisella opettajalla olisi yhtä suuri sydän, ei kellään olisi koulussa hätää" – Nuoret arvostavat opettajaa, joka kuuntelee. Yle Oppiminen 5.10.2020. "Jos jokaisella opettajalla olisi yhtä suuri sydän, ei kellään olisi koulussa hätää" – Nuoret arvostavat opettajaa, joka kuuntelee | Oppiminen | yle.fi [luettu 31.5.2022]

1

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monta arkkia kirjoitaisin jos sinulla olisi kirje posti osoite.Eli kirjeni veisin keltaien posti laatikoon ja itse maksaisin postin.Iso suku joten sukua paljon itä Helsingin eri kouluissa 60 vuotaaeri vuosina. Nyt ei enää koulaisia.Yhteinen tekijä koulukiusaus .eri itäHelsingin koulut.Kuin myös ystävien tuttavien suvun lapsilla kokemuksia koulu kiusaus eri vuosikymenillä. Sivulisena sanon lumetta ollut Kiva Koulu Kampanjat ymm.Resussi pulat,ei tarpeeksi opetajia valvomaan välitunit. Mutta ei se opetaja opilasta kunteele jos yrtää sanoa minua kiusatin välitunilla.Opetajilla likka tressiä ,lian isot luokat.Vahvat opilaat kävelvät myös opettajien yli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      62
      1942
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1742
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1283
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      134
      1187
    5. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      110
      965
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      169
      780
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      173
      755
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      422
      684
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe