Ruskeaa vuotoa

Anonyymi-ap

Moi.
Oon 14v tyttö ja mun kuukautiset alkoi noin puol vuotta sitten. En tiiä onko se normaalia että kuukautis vuotoni on melkeinpä kokonaan ruskeaa. Enemmän ruskeaa vuotoa kuin punaista. Ja kuukautisten lopulla vuoto alkaa olee sellaista vaaleenruskeeta. Mietin olisiko se mahollista että siihen ruskeaan vuoroon on vain sekoittunut valkovuotoa ja se muuttaa sitä väriä noin. Pitääkö asiasta olla huolissaan? Mitään muuta omituista ei ole. Vain tuo vuodon väri.

Kiitos jos vastaatte luotettavalle tiedolla!!

7

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käväise gynekologilla, siellä se selviää.

    • Anonyymi

      ruskea vuoto on kuivunutta verta.

    • Anonyymi

      Ruskeaan tai mustaan taittavan värinen vuoto

      Veri vain on vanhempaa ja kohdun vanha limakalvo poistunut hitaasti. Yleisesti ottaen tämä on täysin normaalia. Jokaisen naisen kuukautisvuoto poistuu yksilöllistä vauhtia, mutta useimmiten tummanruskeaa vuotoa näkee enemmän joko kuukautisten alussa tai lopussa.

      • Anonyymi

        Saattaa jopa olla ihan paikkaansa pitävää tietoa en itse sillai tiedä kun ei ole gynellä tarttin näi miehenä käydä siellä kun voi noista asioista keskustella hoitavan tai tutkivan gynekologin kanssa niin ei tarvi sillai iha pienestä ainakaan hätääntyä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saattaa jopa olla ihan paikkaansa pitävää tietoa en itse sillai tiedä kun ei ole gynellä tarttin näi miehenä käydä siellä kun voi noista asioista keskustella hoitavan tai tutkivan gynekologin kanssa niin ei tarvi sillai iha pienestä ainakaan hätääntyä

        Miksi vastasit vaikka olet mies ja et tiedä menkoista mitään.Itse olen keski-ikäinen nainen ja kokenut monet menkat ja koen edelleen.Ruskea vuoto on siis kuivunutta verta joka ei ole ehtinyt kohdusta nopeasti pois.Itsellänikin on ollut ruskeaa vuotoa ja se on ihan normaalia.


    • Anonyymi

      Niukka kuukautisvuoto on ruskeaa. Syytä huoleen tuskin on, jos kuukautiset tulevat suhteellisen säännöllisesti.

      Vuoto voi vielä muuttua runsaammaksi ja helakanpunaiseksi. Niukka vuoto on helpompi hallita ja sikäli mukavampi. Nainen kokee elämänsä aikana monenlaisia kuukautisia.

    • Anonyymi

      Tummempi veri on vaan ollu siellä sisällä pidempään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2479
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      74
      2331
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      113
      1144
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1108
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      233
      997
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      864
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe