Suu säkkiä myöten

Nyt hintojen kohotessa ja varsinkin sähkön kallistuessa hurjasti monen pitää panna suu säkkiä myöten. Jos on oikein tiukkaa rahasta, sanotaan että eletään kädestä suuhun. Valitettavan totta näinä aikoina niin nuorilla perheillä kuin pieneläkeläisilläkin.
22338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Mitä tarkoittaa suu säkkiä myöden?

Äänestä
  • Elää tulojen mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Elää tulojen mukaan.

    Kun on oikein tiukkaa rahasta, eletään kädestä suuhun.
    Silloin on myös syytä panna suu säkkiä myöten eli elää varojensa (= rahasäkkinsä) mukaan.

    Äänestä

  • Tähän ikään olet elänyt, etkä ole sanontaa muka kuullut? Oletko oikealla palstalla?

    Äänestä

Miten ne pärjäävät, joilla on ennestäänkin tiukkaa ?
Saarikon jouluinen ylimääräinen lapsilisä on laskelmoiva ja väärä tapa
kohdentaa apua. Varakkaat laittavat lapsisisät sijoitustileille tulevaisuutta varten,
no - - - mutta saahan sillä rahalla toki öyhä lapsiperhe jouluruokaa
jos ei tarvitse ostaa uutta vaatetta tai kenkiä lapsille tai muuta sellaista.
Kehen turvautuu pieneläkeläinen ? On nöyrryyttävää alkaa pyytää apua lapsiltaan. Kaikki työikäiset aikuiset eivät tajua vanhempiensa taloudellista tilaa.
Eläkkeen ostovoiman alentuminen saattanut syödä eläkeläisen säästöt vuosien varrella.
Lähes miljoona ihmistä elää köyhyysrajalla tai sen alapuolella,
kun lasketaan perhe kokonaisuudessaan mukaan.

Äänestä
  • Lapsilisä on ainut paljon veroja maksavan saama tulonsiirto, ja kyllä lapsista koituu paljon menoja kaikille perheille. Hyvätuloinen maksaa päivähoidostakin kalleimman mukaan, ei saa asumistukia jotka vie yhteuskunnan rahoista valtavan potin. Siinä lapsilisä on pieni kulu.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Lapsilisä on ainut paljon veroja maksavan saama tulonsiirto, ja kyllä lapsista koituu paljon menoja kaikille perheille. Hyvätuloinen maksaa päivähoidostakin kalleimman mukaan, ei saa asumistukia jotka vie yhteuskunnan rahoista valtavan potin. Siinä lapsilisä on pieni kulu.

    Saarikon ajamasta ylimääräisestä lapsilisästä oli kyse, Se on äänten kalastelua.

    Äänestä

  • Niin eikä vanhukset saa lapsilisää. Wouwou.

    Äänestä

Aloituksen sanontaa käytetään paljon valtiontaloudessakin, kun pitäisi suhteuttaa menot tuloihin. Budjettineuvotteluissa vaaditaan kukkaron nyörien kiristystä, jopa vyön kiristystä, mutta sehän tietäisi ikäviä menoleikkauksia. Usein päädytään ottamaan lisää velkaa, ja siihen taas todetaan, että veli on velka otettaessa, veljenpoika maksettaessa. Tuon suu säkkiä myöten -sanonnan muistan kotoakin, kun puhuttiin talouden tasapainosta ja onhan sanalaskun sisäistämisestä hyötyä elämässä ollut.

Maatalousyhteiskunnassa täydet viljasäkit turvasivat vuoden ruuan, muutenkin merkitsivät varallisuutta ja turvallisuutta. Olen joskus kuullut väittelyä siitä, että onko oma suu vai säkin suu pantava säkin sisältöä myöten. Mutta tulos on sama, tyhjähkön säkin suuta tai omaa suuta on tarvittaessa pidettävä supummalla, tai molempia.

Suu on paitsi syömisen, myös puhumisen vertauskuva, esimerkiksi on hyvä pitää välillä pienempää suuta. Vaikka toisaalta : eiväthän suuret sanat erään sanalaskun mukaan suuta halkaise. Sellainenkin selitys löytyy suun ja säkin yhteydestä, että se tarkoittaa yleisemminkin mukautumista, samaa mieltä olemista.

Äänestä
  • Kyllä tuo sananlasku on useimmille tuttu jo lapsuudesta, vähän väliä sitä terotettiin. Eikä silloin voinut sosiaaliapuun turvautua. Sitten kun lapsilisä tuli, monella perheellä se meni ihan kauppalaskuihin, ei edes lasten vaatteisiin liiennyt. Kenellä oli peltotilkku, sai edes perunaa säkkeihin, mutta keväällä ne säkit alkoi tyhjentyä. Jauhoista sai leipää ja puuroa, ne säkit oli kullan arvoisia myös eikä huonona viljavuonna seuraavaan satoon aina riittänyt kunnolla, piti sitä suuta todellakin pienemmällä pitää. Nyt saa sentään ruoka apua, mutta kyllä tuleva talvi tulee olemaan vaikea monelle. Toivottavasti ei ihan nälkää kukaan joudu näkemään eikä vilua kärsimään.
    Kyllä nuo sananlaskut paikkansa pitää vieläkin.

    Äänestä

  • Miten tämä liittyy aloitukseen ?????????

    Äänestä

  • YRITTÄKÄÄ edes pysyä aiheessa, persut !

    Äänestä

  • Yliopisto-opiskelu lasketaan koulunkäynniksi.

    Äänestä

Suu säkkiä myöten on ollu läpielämän hyvin tuttu elämän muoto,

tavallinen työtä tekevä suomen kansalainen ei ikinä ole voinu rikastua työnteolla,
elää on ollu aina tiukkaa,

me sota-ajan ihmiset olemme tehneet lapsesta asti töitä pienellä palkalla,
ja suomen politiikka sodan jälkeen salli ihmisten ottaa lainaa
joten suomen kansa rikastui ottamalla lainaa kykynsä mukaan
ja maksamalla työtä tekemällä lainat takasi pienissä erissä,

näin rakennettiin asunnot ja hankittiin pikkuhiljaa autot
velkarahalla,

harvat suomen kansalainen peri maatiloja
perillisiä oli useita keskimäärin 5 - 10 jälkeläistä, joten perinnöt ei koskaan voinu olla suuria,

suomen kansalaisista hankki omalla työllään asunnot ja autot velaksi,

vanhana suuret ikäluokat suurinpiirtein omistavat omat velattomat asuntonsa
jotka jää aikanaan jälkeläisille perinnöksi ,

mutta ei näilläkään omaisuuksilla jälkeläiset rikastu,
joka perheessä on perillisiä useampia
perittävät asuntojen hinnat pitää jakaa useamman perillisen kanssa,

jälkeläisille jää kuitenki pieni pesä-muna
jolla he voivat hankkia sitten taas omistus asuntonsa
kynnysrahana pieni pesä-muna
ja loput lainarahaa,
jota he taas omalla työllään makselee takasi pankille,

tavallinen suomalainen on köyhä ja köyhäksi jää,
ja
elämä jatkuu SUU SÄKKIÄ MYÖTEN päivästä toiseen
hamaan ikuisuuteen,,,,

Äänestä
  • Kun meidän ikäiset kuolee,
    jälkeläiset on jo joutuneet hankkimaan asuntonsa ja maksamaan sen,
    nehän on jo kohta itsekin eläkeiässä,
    suurin osa ainakin päälle viiskymppisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kun meidän ikäiset kuolee,
    jälkeläiset on jo joutuneet hankkimaan asuntonsa ja maksamaan sen,
    nehän on jo kohta itsekin eläkeiässä,
    suurin osa ainakin päälle viiskymppisiä.

    On lapsen-lapsetki olemassa,
    heillä voi olla suuriaki taloudellisia vaikeuksia,
    he tarvitsevat paljon tukea läheisiltään,,

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    On lapsen-lapsetki olemassa,
    heillä voi olla suuriaki taloudellisia vaikeuksia,
    he tarvitsevat paljon tukea läheisiltään,,

    Lapsenlapsilla on omat vanhempansa. Sinun lapsesi.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Lapsenlapsilla on omat vanhempansa. Sinun lapsesi.

    Kyllä mummot ja ukit haluaa auttaa, jos on varaa. Paras antaa tukea kun lastenlapset tarvitsevat, tavallaan ennakkoperintönä. Säästötiliä syö inflaatio.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kyllä mummot ja ukit haluaa auttaa, jos on varaa. Paras antaa tukea kun lastenlapset tarvitsevat, tavallaan ennakkoperintönä. Säästötiliä syö inflaatio.

    Lapset ovat perillisiäsi.
    Lapsenlapset perivät vain jos rintaperillinen vanhempi on kuollut. Silloin kuolleen osuuden perivät hänen lapsensa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Lapset ovat perillisiäsi.
    Lapsenlapset perivät vain jos rintaperillinen vanhempi on kuollut. Silloin kuolleen osuuden perivät hänen lapsensa.

    Olkoon perimisjärjestys miten tahansa, minä ja mieheni avustamme opiskelevia lastenlapsia rahallisesti ja sijoitusasunnossamme on heistä kaksi asumassa opislelunsa aikana.

    Äänestä

Ainahan on maksettava eikös juu
mitä tässä maailmassa velkaantuu !

;D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt hintojen kohotessa ja varsinkin sähkön kallistuessa hurjasti monen pitää panna suu säkkiä myöten. Jos on oikein tiukkaa rahasta, sanotaan että eletään kädestä suuhun. Valitettavan totta näinä aikoina niin nuorilla perheillä kuin pieneläkeläisilläkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu