Tilanne.
Yksinasuva eläkeläinen jonka työ + kansaneläke on noin 1000 euroa netto.
Omistusasunto kerrostalossa jonka arvo noin 50 000 euroa. Ei velkaa. Pankkitilillä on noin 10 000 rahaa.
saako asumistukea vai pitääkö alkaa laittaa asuntoa myyntiin ja muuttaa vuokralle?
Saako omistamaansa asuntoon asumistuen?
14
917
Vastaukset
- Anonyymi
Saat osakehuoneistoon paremmat tuet, mutta jos asut kiinteistössä et saa paljon mitään. Osakehuoneistossa kuluksi katsovat yhtiövastikkeen ja joku summa sähkö ja vesikuluille. Veikkaan sinun yksineläjänä saavan noin 150/kk.
- Anonyymi
Asumistukea ei saa ellei sitä hae.
Sitkeässä on pyörinyt huhu ettei omistusasuja saa asumistukea eikä toimeentulotukeakaan. Tuki ei riipu asumismuodosta vaan tuloista, varallisuudesta ja asumiskuluista, asuntoa jossa itse asuu ei lasketa omaisuudeksi. Ei sitäkään vaikka asuisi omistamassaan roskalaatikossa.- Anonyymi
Tai banaanilaatikossa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai banaanilaatikossa
😂👍🏻😅
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
😂👍🏻😅
Roska- eikä banaanilaatikossa asumisen asumiskustannuksiin ei saa asumistukea koska roska- eikä banaanilaatikkokaan ole asumiseen tarkoitettuja.
- Anonyymi
Kelan sivuilla on laskureita, joilla voi laskea, että saako ja paljonko, että kannattaako hakea.
- Anonyymi
Onko siellä laskelmassa ohjelma myös roska- ja banaanilaatikoille?
- Anonyymi
Voit saada Kelasta yleistä asumistukea, jos tulosi ovat pienet. Yleisen asumistuen tarkoitus on auttaa sinua asumismenojen maksamisessa. Asumistukea voi saada vuokra-, omistus-, asumisoikeus- tai osaomistusasuntoon.
Asumistuki voi olla korkeintaan 80 % asumismenoista. Tukea voi saada esimerkiksi vuokraan tai vastikkeeseen. Asumismenoilla on yläraja eli suurin asumismenojen euromäärä, jonka perusteella asumistukea voi saada.
Voit hakea asumistukea OmaKelassa. Kuvaa tai skannaa tarvittavat liitteet ja lähetä ne OmaKelassa. Hakemuksesta selviää, mitä liitteitä tarvitset. Voit saada asumistukea takautuvasti enintään 1 kuukaudelta.
Kelan sivut.- Anonyymi
Mutta kysehän on nyt eläkkeensaajan asumistuesta:
https://www.kela.fi/elakkeensaajan-asumistuki
- Anonyymi
Et saa,sinun pitää turvautua säästöihin ja kun ne on käytetty niin sitten on asunnon myynti edessä.Vuokralla halvempi aina,jää rahaa viinan juontiinkin ja taksilla ajeluun viinakauppaan.Tämän päivän kun olisi joskus tajunu niin en olis itse päivääkään töitä tehnyt enkä mitään hommannut,saman saa jopa enemmän nuo juopot ja luuserit jotka on ikänsä istunu puiston penkillä,niille ei haittaa sähkönhintapaineetkaan yhtään mitään.
- Anonyymi
Onko eläkeläisille eri ohjeet kuin työikäisille?
Työikäisillä ainakin huomioidaan vain varallisuuden tuotot asumistuessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko eläkeläisille eri ohjeet kuin työikäisille?
Työikäisillä ainakin huomioidaan vain varallisuuden tuotot asumistuessa.Kyllä työikäiselläkin asumistuen määrään vaikuttaa kaikki tulot eli ansiotulot, eläke ja pääomatulot.
Asumistuki ei riipu iästä, vaan tuloista ja vuokrasta, vastikkeesta tai käyttövastikkeesta. Asunnon koko vaikuttaa, on yläraja sille, kuinka monta neliötä tuetaan tietylle asukasmäärälle. Ylärajan yli menevät neliöt on maksettava kokonaan itse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä työikäiselläkin asumistuen määrään vaikuttaa kaikki tulot eli ansiotulot, eläke ja pääomatulot.
Asumistuki ei riipu iästä, vaan tuloista ja vuokrasta, vastikkeesta tai käyttövastikkeesta. Asunnon koko vaikuttaa, on yläraja sille, kuinka monta neliötä tuetaan tietylle asukasmäärälle. Ylärajan yli menevät neliöt on maksettava kokonaan itse.Asunnon koko ei enää vaikuta samoin poistui asunnon rakennus- ja/tai perusparannusvuosi sekä kuntaluokitus joskus kymmenkunta vuotta sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä työikäiselläkin asumistuen määrään vaikuttaa kaikki tulot eli ansiotulot, eläke ja pääomatulot.
Asumistuki ei riipu iästä, vaan tuloista ja vuokrasta, vastikkeesta tai käyttövastikkeesta. Asunnon koko vaikuttaa, on yläraja sille, kuinka monta neliötä tuetaan tietylle asukasmäärälle. Ylärajan yli menevät neliöt on maksettava kokonaan itse.Kyllähän eläkkeensaajan asumistuessa vaikuttaa myös omaisuus, alletukset, osakkeet, rahastot, Kiinteistöt, metsäomaisuus ym..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282681- 1342442
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162083- 1332071
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121804Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161521327Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291172Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt901130Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901115Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno361049