Paljonko saatte avustaja tunteja?

Anonyymi-ap

Olen sängyn vankina. Avustaja käy kolme tuntia päivässä. Silloin pääsen ylös sängystä. Muuton makaan vaipoissa yksin. Jalat ei kanna. Toinen käsi vaan toimii.Olen kuullut että jopa kävelevät saa enemmän tunteja? Mihin määrä siis perustuu?

5

1218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei todellakaan ole mitenkään lakien määräinen määrä tuollainen tilanteessasi. Otahan vammaispalveluihin asiasta yhteys samantien.

    • Anonyymi

      Tätä olen miettinyt itsekin. Ne ketkä osaa puhua kuin politiikko, saavat tunteja, koska tarviivat siivoojaa, pyykkäriä ja ruoantekijää, kun itse eivät viitsi edes yrittää vaikka olisivat toimintakykyisiä, lisäksi eivät asu edes yksin. Sitten ihmisiä, jotka yrittävät vaikkeivat pysty ja ovat mukana tekemässä oman pystymisen rajoilla. Sanoisin, että osuit asian ytimeen, koska joko käytännöt ei ole kunnissa yhdenpitäviä tai perustuu vain puhelahjoihin.
      Toiset ihmiset haluavat vain passuuttaa itseään, eivätkä tee vaikka kykenisivät.

      • Anonyymi

        Hyvä vastaus tarvitaan hyvää puhetaitoa ,ninkuin on poltikolla kaikki tulee ilmasiksi.Lisäksi saman veneseen jotuu ystävät ilmaisapuun jos heidän empatiakyky ei rajalinen autavat lähisukua,henkilöitä jotka itse eivät vitsi tehdä yhtän mitään.Vetoavat ikäänsä. Mutta jos on oikeasti henkilö makaa vuotessa odotamassa avustajan käytintiä ja kokee avustaja ei toimi oikein.Otetan yhteys vanhuspuolen sosialityöntekijään.Jos petipotilas nuoremipi kuin vanhus? Sosialivraston.Jos ei tehoa lehdistön. Kerran tänne kykene aihe kirjoitaa kykenen itse otta yhteys sosialivirastoon tai iltapäivä lehtiin netin kautta kaltoinkohtelustaan..


    • Anonyymi

      Itse autoin muistisairasta sukulaismiestä omalla ajallani kun vaimo ei jaksanut 4 vuotta ilmasiksi siivosin pyykkäsin,ostin omalla rahalla mitä puteita oli,Hän söi 1 palmian aterian päivässä.Se kullema ritti sanoi vaimo eri osoitessa asui.Tamikusta silloin aloin laitaa jarruja pälle huusholli auttaminen.Taisi kevät talvea olla. Kun otetin ostopalveluna siivoja vanhuspuolen yksikön kautta ja pieni summa joutuvat maksaa.Jo saivat kevät kotihoidon laitaa pyykin koneeseen ja toinen seuraava käynti riipustaa kuivuu ne.Kauppa kassi palvelu tuli vasta syyskuu.Kotihoito autto tilaa 1 kertako viikossa? Kun mies sit lähti palativinen hoito jossa kai oli 8kk,kun kuoli alzmer.Jos on työeläkeet kaikesta lisä palvelusta maksetaan.Terveyskeskus lääkäri yleensä kirjotaa todistus sosialiviraston Vanhuspuolelle.Jotka tulee kotiin tarkistaa ja kirjataan avun tarve kuin kotihoidon käynyt.Jos on vaan kelan eläke ja takuu eläke haetaan sit tukia mitä kelalta saa.Kotihoito maksut on hyvä tuloselle kaliit.Kun ne lasketaan kokonaisverotuksen brutto tuloista.Ei kai kelaneläke ja takuu eläke,edes veroja makseta? Niinpä saavat sitten ilmasiksi kaiken tuki viidakon kautta?Pyydätte vaan sinne kotiinne Vanhuspuolen tarkastajan käymään ja kartotaa avun tarve.Kuin Serakunalta kirkon diakoni käynyt ,siihen tervehtii teitä.Ei se uskonosta paasaa.Monella käy.Kirkolta saa ystävänkin juuri diakonilta.Puhutte halutte.se on ilmanen.Se vaan ei saa otaa kahvia ei pulla ja sen tehtäviin ei kuulu kotityöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6212
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      92
      2793
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      38
      1472
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    9. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe