Uusia asiakkaita tulossa ulosottoon. On tämä aikamoista.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009116716.html
Sähkölaskuista liriin
10
377
Vastaukset
- Anonyymi
Näihin uusiin tapauksiin kuuluu jo keskiluokan perheitä. Saa nähdä alkaako mielipiteet muuttua luottotiedottomille. Toivotaan.
- Anonyymi
Tänne ainakin moni kirjoittaa pelkästään vittuilu tarkoituksessa, itsellä kun on elämä niin hyvin, ettei ole muuta tekemistä kuin pilkata muita, jotka ovat ulosotossa.
- Anonyymi
Onko näiltä siis katkaistu jo sähkötkin, ainakin ennen se oli aika hyvä motivaatio laskun maksuun...hyvissä ajoin ennen maksuhäiriöitä?
- Anonyymi
Onneksi maahanmuuttajien ansioista luottotieto merkintä häviää nykyään kuukaudessa maksun maksettua, jos vertaa vuoden takaiseen aikaan vähintään kaksivuotta..,tosin itse törmäsin parivuotta sitten luottohäiriööni 90 luvulta, joka oli pankin omissa tiedostoissa vastoin lakia. Hyvinkin vanhoja luottohäiriötietoja kerää ja myy alan yritykset suomen lakien tavoittamattomissa. Tilanteen vakavuutta ei silti tule vähätellä, tuonhan on merkki siitä jotta taloudet on rajapinnoilla jo muutenkin, aika hurjia on sähkön hintaerot tänään esm. Oomin soppari kestona 38,90e KW norjalainen firma tarjosi 0, 49e Kw..vaikka pörssihinta kylläkin, kotimaisia sähkökeinottelijoita tuntuu suosivan hallitukset toimet tukea yhtiöitä saksassa briteissä on maximihinta hiukan alle 19e Kw saksan hinnasta suomen tuki kai noin 6 miljardia?
- Anonyymi
Ps. Saksa tukee kansalaisia näemmä 200miljardin potilla.
- Anonyymi
Nyt ei kannata tehdä määräaikaista sopimusta
- Anonyymi
Sekä ulosotto- että sähkömenot hyväksytään toimeentulotuen laskelmassa. Lain epäkohta on, että mummonmökki ym. omaisuus pitää myydä ennen tt-tukea. Omaa asuntoa ei sentään tarvitse myydä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekä ulosotto- että sähkömenot hyväksytään toimeentulotuen laskelmassa. Lain epäkohta on, että mummonmökki ym. omaisuus pitää myydä ennen tt-tukea. Omaa asuntoa ei sentään tarvitse myydä.
Toimeentulotuki ei ole tarkoitettu varakkaiden laskuihin. Jos omistaa mökkejä ym ne on syytäkin myydä. Muuten kaikki käyttäisivät rahansa sijoitusasuntoihin ja nostaisivat tuet päälle.
- Anonyymi
Isosta sähkölaskusta lähti minunkin vippikierre.
Kahden suorasähkötalon (toinen myynnissä, toisessa perhe) lämmityskulut tulivat mahdottomaksi maksaa, koska raha ei riittänyt. Seinä tuli vastaan helmikuun pakkasilla. Ja tämä tapahtui kolme vuotta sitten, ja kohtuullisella sähköhinnalla.
Ja koska lainan korkoprosentti oli sadan pintaan, pari kuukautta pystyin lyhennyksiin ja sitten en enää.
Kun jo satasien lasku pudotti maksuvaikeuksiin, miten käy tänä talvena, kun lasku on 2000 euroa kuussa!- Anonyymi
Kuinkahan moni ulosottomies joutuu maksuvaikeuksiin... heillä isot talot ja pytingit.
Ulosottovirkamies ulosottoon, siinäpäs tilanne. Virka menee alta, se on varma, onhan kyseessä talousrikos. Oppivatko olemaan, se jää nähtäväksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518194KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4257234Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693713Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463382Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092884Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään452408- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv301620Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821487