"Suomi on menestynyt erilaisissa onnellisuusmittauksissa jo pitkään. Jokunen aika sitten Suomi luokiteltiin kaikkein onnellisimmaksi maaksi maailmassa. Siitä huolimatta olemme edelleen itsemurhatilastojen kärkipäässä, vaikka myönteistäkin kehitystä on tapahtunut. Tämä kuulostaa kummalliselta ja epäloogiselta. Voiko tämä olla oikeasti totta, vai onko kyseessä tilastojen väärä tulkinta tai jonkinlainen tilastoharha?"
kupla on väkevä
kuinka kauan?
"Tutkimusryhmän mukaan paradoksin selittää se, että ympärillä näkyvä onnellisuus korostaa yksilön pahoinvointia ja johtaa sitä kautta itsetuhoisiin ratkaisuihin"
tarvitaanko tähän joku vitun USA:n superryhmä meni alle sekunti??!!!!
"Onneton ei siis jaksa katsella toisten hyvää oloa ja päätyy surulliseen ratkaisuun helpommin. Tämä selittäisi myös sitä, miksi sodan ja taloudellisen laman aikana itsemurhien määrä vähenee. Toisin sanoen oma henkilökohtainen ahdinko ja hätä tuntuvat siedettävämmältä, kun muillakin menee huonosti."
ihmiset heräävät muistamaan mikä oli tärkeätä!!!!!!
tämä selittää myös ne itsemurhat.
tarvitaanko tähän nyt vielä joku selittämätön helvetinalgoritmi?
kryptataan todellisuus ymmärtämättömäksi mutta on pakko nähdä epäonnistumiset joita ei ymmärretä.
kenen käsissä tää homma oikein on???
en pystyny lukee pidemmälle
https://www.laakarilehti.fi/ajassa/verkkokommentti/maailman-onnellisimmat-itsemurhantekijat/
KOKEMUSTERAPIA
Anonyymi-ap
0
343
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233