Mitä kokemuksia Maskun patjoista ja yleensäkin asiakaspalvelusta, reklamaatioiden käsittelyajoista, sekä vastuu huonon tuotteen vaihtoon, tai kaupan perumisen epäonnistuneen tuotteen kohdalla?
”Sukarin mukaan hänellä on takanaan 40 värikästä vuotta huonekalukauppiaana. Seuraavaksi hän aikoo järjestää suomalaisille paremmat yöunet. Jos se Sukarista on kiinni, terveysteknologian seuraava kvanttihyppy otetaan patjamarkkinoilla”
Paskaa myyvä huuhaaukko koko mies, mutta syytä tuohon taatusti onkin paneutua ja kunnolla, koska nykyisin Maskussa myynnissä olevat joustinpatjat ovat täyttä roskaa.
Takuuta on, mutta eihän se mitään hyödytä, jos puolenvuoden käytön jälkeen tuntee nukkuvansa montussa, josta ei löydä millaista rentoa asentoa ja selkä kipeytyy ja kun sinne tekee asiallisen reklamaation kuvaliitteineen, niin asiakaspalvelussa onkin täysi pösilö, joka väittää ongelman olevan normaalia, eli hän ei ymmärrä ongelmasta tuon taivaallista, eikä näe korvausvastuuta niin miten asian saisi etenemään takuun piirissä?
Olen asiakaspalvelun pyytänyt välittämään reklamaationi myös Sukarille, mutta tuskin pyyntöäni on toteutettu!
MASKUN JENKKISÄNGYT
Anonyymi-ap
1
302
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422492Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022108- 231882
- 241625
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta411381- 441366
- 1001349
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391305- 361076