Tuulimyllyjä tyhjän panttina,?

Nyt jo ja lisä valmistuu 150 tuulimyllyjä tyhjän panttina. Verkot ei vuosin kedtä liittämistä. Sama kait Auri kopaneleila? Se viherunelmasta!
59288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Miksi ne ei kestä liittämistä?

Äänestä
  • Eivät kestä koska niitä ei ole suunniteltu niin suuren tehon siirtoon. Verkkoyhtiö ei liitä liian tehokkaita yksiköitä mukaan koska silloin koko järjestelmä voisi mennä sekaisin.

    Äänestä

En osaa sanoa minkä verran tuulivoimaa ja sähköpaneleita oltava kummatkin tuottavat sähköä, valtakunnallisesti oltava säätövoimaa, vesivoimaa voidaan säästää kun edellä olevat tuotannot tuottaa sähköä ja päin vastoin.
Ydinvoima tuottaa jatkuvasti saman verran, teoriassa. Siirtolinjat niitä ei riittävästi, lämpölaitokset on ratkaisu paikallisesti, ensivuonna mahdollisuus omavaraisuuteen sähkön osalta.
Tämä tässä mitä meille kerrottu.

pe

Äänestä
  • Sähkölinjat ei kestä. Ne on täynnä. Uusia rakennetaan,mutta menee vuosia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Sähkölinjat ei kestä. Ne on täynnä. Uusia rakennetaan,mutta menee vuosia.

    Linjoja puretaan. Ei tarvita koska on langaton sähkö.

    Äänestä

Nyt on ainakin täällä ollut niin tuuliset ilmat, että olisi siinä myllyt pyörineet tuottamassa sähköä. Meinaa viedä hiukset päästä, kun ulos kurkistaa.

Äänestä

Ne tuulen tuvat määrätään purettaviksi ja luonto ennaallen. Kannattiko pözilöt? Niin tapahtuu muuallakin. Tyhmä ei tajua missä mennään. Teille jakojäännöksille pitää olla eri paikka jossain kolkalla maailmaantai jossain uudella avaruus tähdellä jossa ohjatusti teille,opetetaan perustaitoja. Ette ole kyenneet itsenäiseen ajatteluun kun otitte satanistien piikit noin vaan ja tekonne häitritsee harmoniaa ja humanityä mikä pian tulee edistyneille tietoisille ihmisille täysille humaneille. Poliitikot virkamiehet ja julkut ja tv ohjelmat on teidän taivaanne. Lapsen omaiset urheilu pelleilyt.

Äänestä
  • Luonto ennalleen niihin aikoihin "kun isä lampun osti"?

    Äänestä

  • No mitä pakkoneuroosia poteva ex opettaja, jospa menisit lääkäriin vaivojesi takia.

    Äänestä

  • Tellukka kirjoitti:

    Luonto ennalleen niihin aikoihin "kun isä lampun osti"?

    1960 luvulla oli vielä lakkasoita mutta sitten annettiin tilaa psykopaateille tuhota maamme. Turvetta piti saada vaikka maa kasvaa puuta. Metsät ja Luontoa tuhottiin ja maaseudun marja elinkeinot. Ihmiset ajettiin pois kaupunkeihin.
    Te ette tiedä minkä pahan kanssa olemme joutuneet elämään liian kauan.
    Sitten maatalous kun margariini piti saada lopettamaan maatalous. Siitä ne sairaudet alkoivat kun kelvotonta ruokaa tehtailtiin.
    Kaikki ikävä ja pahat jutut ovat zionisti Satanisti mafian tekemiä. Vauraus meni veroihin ja turhiin asioihin. Rakennukset ovat rumia satanistien muurarit suunnitteleet. Taantuminen kehityksessä. Ihmiskunnan tuhoaminen piikeillä vauvasta lähtien. ym.

    Äänestä

Kova pakkanen ja korkeapaine. Myllyt seisoo,Juuri,kun tarvittas pirusti sähköä!

Äänestä

Tehdään vihervouhotusta näkemättä kokonaisuuksia!

Äänestä
  • Loistava, tarkoin harkittu ja perusteltu kommentti.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Loistava, tarkoin harkittu ja perusteltu kommentti.

    Opi sinäkin tiivistämään!

    Äänestä

Uusiutuva vihreäsiirtymä ainoa vaihtoehto.

Äänestä
  • Miksi muka???

    Äänestä

  • Miten vihreä siirtymä uusiutuu? tarkoittaako tuo että nykyiset "vihreät" poliitikot vaihtuvat uudempiin vastaaviin jolloin vihreä siirtymä on tapahtunut?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Miten vihreä siirtymä uusiutuu? tarkoittaako tuo että nykyiset "vihreät" poliitikot vaihtuvat uudempiin vastaaviin jolloin vihreä siirtymä on tapahtunut?

    Uusiutuu,kun tuulimyllyjä varten pitää louhia malmia lisää. EI NE MYLLYT KAUAN KESTÄ.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Uusiutuu,kun tuulimyllyjä varten pitää louhia malmia lisää. EI NE MYLLYT KAUAN KESTÄ.

    Mitkä ihmeen myllyt, ei sähköä myllyllä tehdä, myllyllä jauhetaan vaikka viljaa mutta ei tehdä sähköä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Miten vihreä siirtymä uusiutuu? tarkoittaako tuo että nykyiset "vihreät" poliitikot vaihtuvat uudempiin vastaaviin jolloin vihreä siirtymä on tapahtunut?

    Vihreät poliitikot eivät ole terveitä. Unohtakaa polittikot ne tekee pahoja meille.

    Äänestä

Joo.

Jostain syystä asiasta ei ole aiemmin mainittu. Usein kyllä kerrottu ruotsin vastaavasta ongelmasta, energiaa tuotetaan pohjoisessa ja kulutetaan etelässä, kuin suomessakin. Oikeestaan kai tästä ruotsin siirtokapasiteetin puutteesta johtuen suomeen on voitu sieltä tuoda sähköä p-ruotsista.

Mutta oikeestaan ongelma laajempi, euroopanlaajuinen. Pitäis voida tasailla kulutuksia koko mantereella, koska kulutushuippujen ajat vaihtelee ja sääolot vaihtelee paljonkin mantereen eri osissa. Mutta juu, toi kaasuputkijuttu osoitti, että asiassa voi olla yllättäviäkin ongelmia.

Ongelma siis se, sähköä tuotetaan ja kulutetaan eri paikoissa.

Kaikki aina narisee sähkönsiirtomaksuista. Kaitpa ainakin osa alkaa tajuamaan, ei se sähkö ilman linjoja kulje ja linjat on hiton kalliita. Kun pitää jokatapauksessa rakentaa lisää sähkölinjoja, tuöee sähkönsiirtomaksuihin varmasti lähiaikoina korotuksia

Noh, jospa ite sähköön hinta sentään laskemaan lisäkapasiteetilla. Sähkön lisääminen kallista ja hidasta, siinä tuulivoima nopee ja halpa apu. Aurinkovoima voi toimia paikallisemminkin ja nopeeta ja halpaa senkin rakentaminen on. Näissä vaan se huono puoli, tuottotaso vaihtelee hurjasti kelien ja vuodenaikojen mukaan. Säätövoimaa pitäiis kehittää jostain, vesivoimakin jo rakennettu. Ehkä vetyvoimaloita saadaan kehiteltyä, ehkä jotain muuta. Ydinsähkö oikeesttan enenpi perusvoimaa, ei niinkään säätöhommiin hyvää. Mutta kenties pienreaktoreita ois paikallisenergiaksi...

Sähkön varastointia kehitellään, hidasta se on sekin. Ja kallista.

Sähkön kulutus kuitenkin kasvaa, vaikka säästeltäisiinkin. Sähköverkot käyneet jo nyt ahtaiksi, pakko rakentaa lisää. Muuten ei uusista voimaloista ole kovin suurta iloa.

Jokatapauksessa tietyllä tapaata pimitetty tota siirtokapasiteetin rajallisuutta. Keskitytty vaan voimaloitten rakentamiseen ja niistä jauhamiseen. Ihan selkeetä, ei sähkö ilman siirtoa liiku. Siks odotettavissa isot korotukset siirtomaksuihin, uusia linjoja pitää rakentaa lisää nopeasti.

Halvan energian ajat meni jo.

=DW=

Äänestä
  • Suomen voialakapasiteetista ylivertaisesti suurin osa nimen omaan EI sijaitse pohjoisessa.
    Vai ovatko Loviisa, Helsinki ja koko pääkaupunkiseutu, Turku jne. pohjoisessa? Suomen sähköstä suurin osa tehdään suunnilleen siellä missä sitä kulutetaankin, pohjoisessa on muutama vesivoimala ja siirtolinjat lännestä rajan yli.
    Onko sitten järkevää rakentaa uutta keskivertoaikaan tarpeettoman suurta siirtokapasiteettia vain jotta tuulivoiman isommat hetkellistehot voidaa hyödyntää? Ei vaikuta kovin järkevältä.

    Sähkölinjoja on kaiken aikaa kohennettu ja tehty uusiakin, se on normitoimintaa eikä sen jatkumisen tarvitse siirtomaksuja olennaisesti nostaa, esim. asuinpaikkakunnallani siirtomaksut ovat olleet lähinnä laskussa viime vuosina.

    Äänestä

Mitään tutkimusta ei vissiin ole tehty siitä, onko aurinkopaneeleista haittaa ihmisen terveydelle. Esim. jos asuu yksikerroksisessa omakotitalossa ja koko katto on paneloitu (pieni voimalaitos), onko ihan terveellistä?
Beng

Äänestä
  • Jospa ne vie hautaan nopeammin? Jää kituminen pois!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jospa ne vie hautaan nopeammin? Jää kituminen pois!

    15:43
    Varjoon, suojaan, alta polttavan auringon...
    Beng

    Äänestä

Kun verta pierren maksaa pakotesöhkölaskua? Tulee ikävä Venäjän halpaa sähköä,minkä Marini pilasi!

Äänestä
  • Muuta Venäjälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Muuta Venäjälle.

    Kerro natopelle Miksi minä muuttaisin? Muuta itse,kun se pyörii mielessäsi!

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kerro natopelle Miksi minä muuttaisin? Muuta itse,kun se pyörii mielessäsi!

    Koska siellä Venäjällä voisit nauttia siitä ikävöimästäsi halvasta sähköstä.

    Äänestä

  • Marin hyökkäsi venäjän kanssa ukrainaan ??

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Muuta Venäjälle.

    Muuta sinä siihen vale Israeliin jonka Ratsien suku kaappasi Palestiinalta.
    Pääset nylkyttämään muuria ts sataana niiden retardien kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Koska siellä Venäjällä voisit nauttia siitä ikävöimästäsi halvasta sähköstä.

    Miksi en voi Suomessa? Pakotemarin takia.. Pese sinäkin välillä se marininnuolikielesi!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Muuta sinä siihen vale Israeliin jonka Ratsien suku kaappasi Palestiinalta.
    Pääset nylkyttämään muuria ts sataana niiden retardien kanssa.

    Täällä te tämän päivän vanhukset näytätte nuoremmille mallia rasismista ja äärimmäisen heikosta keskustelutaidosta. Ehkä on turha odottaa edes nuoremmilta arvostusta, kun käyttäytyminen on tällä tasolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Muuta Venäjälle.

    Viestistään päätellen hän asuu ja työskentelee Venäjällä jo nyt.

    Äänestä

  • Kyllä Putin on todella pulassa, kun joutuu turvautumaan sinun tasoisiin trolleihin.

    Äänestä

Vielä nähdään, kuinka sähköyhtiöt vedättävät.
Beng

Äänestä
  • Täällä Vattenfall on tuottanut tänä vuonna jo tähän mennessä 42 miljardia kruunua voittoa.
    Ja me maksetaan ...

    Äänestä

  • En usko, et saata tajuta koko asiaa kuten et tajunnut eläkeasiaakaan..?

    Äänestä

  • Tellukka kirjoitti:

    Täällä Vattenfall on tuottanut tänä vuonna jo tähän mennessä 42 miljardia kruunua voittoa.
    Ja me maksetaan ...

    Täällä Fortum on tuottanut tähän mennessä ainakin noin 120 miljardin kruunun tappiot ja lisää lienee olla tulossa kun vielä Venäjän suunnan sijoitussotkut selviävät,

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Täällä Fortum on tuottanut tähän mennessä ainakin noin 120 miljardin kruunun tappiot ja lisää lienee olla tulossa kun vielä Venäjän suunnan sijoitussotkut selviävät,

    Suomessa vuonna 2021 valtio kuittasi Fortumilta osinkoina n.500 miljoonaa....

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Täällä Fortum on tuottanut tähän mennessä ainakin noin 120 miljardin kruunun tappiot ja lisää lienee olla tulossa kun vielä Venäjän suunnan sijoitussotkut selviävät,

    Fortum myi ruotsin toiminnot 2015.....

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Suomessa vuonna 2021 valtio kuittasi Fortumilta osinkoina n.500 miljoonaa....

    Joo, tiedetään, mutta 0,5 miljardin suhde 12 miljardiin on aika vähäinen, se on noin 1/16- osa!
    Se 12 miljardia Euroa eli noin 120 miljardia kruunua on ilmeiseti vasta osatotuus sekin...mitä maksaa Venäjältä poispääsy...

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Fortum myi ruotsin toiminnot 2015.....

    Fortum omistaa osittain tai kokonaan Ruotsissa ja Suomessa yht. 150 vesivoimalaa, Ruotsissa niistä sijaitsee 122 kpl!

    Äänestä



Harvoin päivällä täysin tyyntä.

Äänestä

Minä haluan halpaa sähköä Venäjältä. En muuttaa sinne!

Äänestä

Pienellä maalla suuret murheet. Sovitellaan uutta liian nopeasti, pelotteilla saadaan vähäinen kansa maksamaan aina vain kohoavat kustannukset. Kuuliaisina tottelemme ja vain ihmettelemme päättäjiemme kohellusta, järjettömiä tuottavien yritystemme myyntejä, järjettömiä tuottamattomien laitoksien hankintoja, mutta ei näille äly-ylimyksille mitkään realiteetit ole hyväksyttäviä olleet. Maailma ympärillä saastuttaa, tuhlaa, kasvattaa populaatiotaan tuhatvuotisiin uskomuuksiinsa vedoten, mutta piskuisessa maapallonpläntillä seurataan sydämet syrjillään: pyöriikö vai ei se tuulimylly, paistaako paneeleihin mikään. Yksi vain on varmaa: tavallisen tallaajan elinkustannuksien tasainen, esteetön, onnistunut kallistuminen.

Äänestä
  • Minkälainen maailma jossa ei järjettömyyttä, täydellisyys selitäs se.

    Äänestä

Tyhjän saa tekemättäkin.

Äänestä
  • Matini paljon pahojaan!

    Äänestä

Ilman tuulimyllyjä olisimme pulassa, Don Quijite ilman tuulimyllyjä.

Äänestä
  • Ei taida Suomessa olla yhtään tuulivoimalla toimivaa myllyä, myllyissä jauhetaan viljoja ja sellaista.
    Tuulivoimalat eivät ole myllyjä.

    Äänestä

Tuulimyllyt lapsellinen hanke.. Ei ne ole ikuisia.. niitä vsten pitää louhia mineraaleja!

Äänestä
  • MIkään ei ole ikuista!
    Tuulivoimalat eivät ole tuulimyllyjä...

    Äänestä

  • Ei niin, tuulimyllyjä oli vähän joka kylässä ja isommassa talossakin 1700-luvun puolelta asti ja osin vielä 1900- luvun alkupuolellakin mutta kyllä ne nyt ovat ihan pois lahonneita.
    Eräässä vaiheessa enin osa sekä tuuli- että vesimyllyistä oli ns. kruununmyllyjä, ne kuuluivat kruunulle ja muita ei silloin juuri sallittukaan jotta kruunu saattoi hankkia tuloja viljojaan noihin myllyihin jauhauttamaan tulevilta talonpojilta.
    Kruununmyllykäytäntö lopahti kun Ruotsi joutui luopumaan Suomen alueesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    MIkään ei ole ikuista!
    Tuulivoimalat eivät ole tuulimyllyjä...

    Tuulivoimalat ei ole tuulimyllyjä.
    Säätila tänään Hailuoto 24.10. 2022 klo 8:20 Ilmatieteenlaitos tuulen voimakkuus 15m/s. Kelikamerat tuulen voimakkuus Hailuoto 2m/s.
    Fingridin sähköjärjestelmän tila 8.20: Nyt tuulesta temmataan n. 2 000 MW lähes 25% Suomen tarvitsemasta energiasta, kun tuulen voimakkuus on maanpinnasssa alle 7 km/h.
    Uutta matematiikkaa tarvitaan.
    Mistä ihmeestä se tuulienergia tulee? Häh

    Äänestä

Kummasti ydinkoimaloiden vaarallisuus hävisi?? Muistan,kun kaikki puolueet vannoi,että ei Suomeen koskaan enää lisää ydinvoimaloita!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt jo ja lisä valmistuu 150 tuulimyllyjä tyhjän panttina. Verkot ei vuosin kedtä liittämistä. Sama kait Auri kopaneleila? Se viherunelmasta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu