Voimakas räjähdys tapahtui huoltoasemalla Irlannissa, joka tuhosi useita rakennuksia, on kuollut
Ainakin kolme ihmistä on kuollut räjähdyksessä huoltoasemalla Pohjois-Irlannin Crislaun kaupungissa, BBC raportoi paikalliseen poliisiin viitaten.
Loput uhreista voivat jopa lisääntyä, koska etsintä- ja pelastusoperaatio on edelleen käynnissä.
Räjähdys tuhosi huoltoaseman lisäksi myös sen vieressä olevan asuinrakennuksen, jonka alakerrassa oli ruokakauppa, posti ja kampaamo, ja vaurioitti pahoin naapuritaloa. Tapahtumapaikalta otetuissa videoissa näkyy roskien murskaamia autoja ja tuhoutuneita rakennuksia.
Vielä ei tiedetä, kuinka monta ihmistä loukkaantui. Aiemmin Letterkennyn yliopistollinen sairaala, johon uhrit siirrettiin, ilmoitti suuresta määrästä välitöntä hoitoa tarvitsevia ihmisiä ja kehotti ihmisiä olemaan menemättä ensiapuun, ellei se ole ehdottoman välttämätöntä.
Kansanedustaja Piers Doherty, jonka vaalipiirissä Chrislau sijaitsee, puolestaan sanoi, että sortuneen rakennuksen raunioiden alla oli ihmisiä. Pelastusryhmät työskentelevät paikan päällä koirien kanssa, jotka on koulutettu etsimään raunioiden alle haudattuja ihmisiä.
Toistaiseksi ei ole tietoa siitä, mikä olisi voinut aiheuttaa räjähdyksen, joka tapahtui kello 15:n jälkeen paikallista aikaa.
Irlannissa räjähti bensa asema
Anonyymi-ap
0
329
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787