LINUX PERUSKYSYMYS

Boke

Näitä on varmasti kyselty tonneittain ennenkin, mutta...

Mikä linux paketti on suositeltava mahdollisimman helpoksi asennettavaksi (läppäriin) ?

Rinnalla Win XP, kumpi kannattaa asentaa ensin, LINUX vai WINXP ?

7

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oman kokemuksen mukaan ainakin SuSE, Mandrake/Mandriva ja Fedora ovat helppoja asentaa, ja ainakin Mandrake on hehkuttanut viimeisimpien versioiden sisältävän parannuksia läppärikäyttöön.

      Asenna ensin Windows ja vasta sitten Linux, muuten et pääse käynnistämään Linuxia. Windows ei ota ei-Windowseja huomioon käynnistysvalikoita tehdessään.

      • Boke

        noilla tiedoilla lähden mandrakea kokeilemaan.


      • aa/

        SuSe on mainittuja läppärivalmiimpi. Jos se on Thinkpad, IBM:n läppäri, niin sit ei ole niin tarkkaa.
        Fedoran kanssa laittaisin mallin nimen googleen ja FC3, ja lukisin jonkun kokemuksen Fedoran kanssa. Fedorassa on oletuksena päällä ties mitä palveluita, joita kannattaa sulkea läppärikäytössä. Se on aika työasema julkaisu.
        Osioinneista Windowsin kanssa kannattaa vilkaista ohjeita. Itse en tiedä meneekö oletuksilla.
        Kokeile ensiksi Knoppixilla ja kirjaa ylös mitä rautaa se löysi.
        Ubuntu vois olla hyvä läppäriin, kun se on niin pieni verrattuna noihin. Ja kuulemma helpoin noin yleisesti.


      • mdk

      • oikea järjestys
        mdk kirjoitti:

        Käyttikset voi asentaa missä tahansa järjestyksessä.

        Windowsin puolelta saa linuxin käynnistymään helposti, esim. Bootpart:n avulla:
        http://www.winimage.com/bootpart.htm

        "tuo ei ihan pidä paikkaansa Käyttikset voi asentaa missä tahansa järjestyksessä. "

        Kyllä toki voi asentaa, missä järjestyksessä hyvänsä. Mutta helpoimmin tuo käy asentamalla ensin "tyhmät" käyttöjärjestelmät.
        Linux-jakeluthan (yleensä) automaattisesti lisäävät Windows-järjestelmät käynnistysvalikkoonsa kun taas MS Windowssit jyräävät Linux-käynnistyksenlataajan mennen tullen.
        Vaikka käynnistyksenlataajan asentaminen uudelleen (ja Windowssien lisääminen valikkoon) ei olekaan kovin monimutkaista, on se turhaa vaivaa - eikä aloittelijoille kuitenkaan ihan simppeliä.


    • Boke

      kertokaas vielä linkkejä mistä uusimmat versiot saa imuroitua (ilmaiset)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe