kenelläkään kokemusta/tietoa saako asumistukea,jos brutto n.3000e kk ja vuokra
1050ekk,mutta ulosmittauksen jälkeen palkasta n.1500e käteen vai
onko toimeentulotuki ainia vaihtoehto?
asumistuki!
10
428
Vastaukset
- Anonyymi
Asumistuessa tulot huomioidaan bruttotulona, siis tulot ennen verotusta ja mahdollista ulosottoa, kun taas toimeentulotuen laskelmassa otetaan huomioon vain tilille tosiasiallisesti saapuneet rahat (siis ulosoton ja ennakonpidätyksen jälkeen).
- Anonyymi
1500 euron nettotuloilla ei saa asumis- eikä toimeentulotukea.
- Anonyymi
Kelalla on nettisivulla laskuri jolla voi tarkistaa Paljonko saa tukea sivulla on luettelo kuntakohtaista maksimi vuokrista Mitä toimeentulotuessa hyväksytään
- Anonyymi
Ei noilla tuloilla irtoa senttiäkään kumpaakaan tukea. Sen sijaan saat hyvän neuvon muuttaa edullisempaan asuntoon. Yksiöitä saa alle 300 e /kk ja kaksioita alle 500 e /kk eikä tartte asua isossa kaupungissa .
- Anonyymi
Ilman kuntakohtaisia maksimivuokrarajoituksia saisi kyllä toimeentulotukea, sillä toimeentulotuen laskelmassa ansiotuloista tehdään 150 euron vähennys. Lisäksi huomioidaan vuokran ja ulosoton ohella lääkemenot, tarpeellisen sähkön kulut, kohtuulliset työmatkakulut. Googlaustaitoinen löytää kyllä myöntöperusteet ja laskurin.
Maksimivuokra yksinäisellä Helsingissä on 694 euroa ja nelihenkisellä perheellä 1089 euroa. Muualla Suomessa rajat ovat pienemmät ja vaihtelevat kunnittain.
Linkki kuntakohtaiseen listaan (pdf) löytyy Kelan sivulta sivulta otsikolla "Asumismenot perustoimeentulotuessa".
- Anonyymi
Höhlää asua ulosottovelallisena ylihintaisessa vuokra-asunnossa. Luulenpa että vuokranantaja ei huoli sinua vuokralaisekseen.
- Anonyymi
Takuueläkeläisyys olisi hyvä asia, kun siinä oleva voi löydä lättyyn ketä tahansa joutumatta vastuuseen, ellei nyt sitten ehdotonta vankeutta tuomita. Velkojakaan ei tarvitse maksaa eikä sairaala- ja poliklinikkamaksuja, koska takuueläke on ulosottokelvotonta.
- Anonyymi
Tottakai vuokranantaja huolii, hyvänen aika sun kommenttiasi. Jos joku suostuu maksamaan isoa yli tonnin vuokraa kuussa, se on kuule onnenpotku ahneelle land lordille. Miten siinä nyt kenenkään maksuhäiriömerkintä vaikuttaa yhtään mitään kun raha liikkuu 30 vrk kuluttua aina uudelleen tilille. Lyömätön yhdistelmä: pelokas nujerrettu vuokralainen ja ahne paskiainen vuokranantajana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai vuokranantaja huolii, hyvänen aika sun kommenttiasi. Jos joku suostuu maksamaan isoa yli tonnin vuokraa kuussa, se on kuule onnenpotku ahneelle land lordille. Miten siinä nyt kenenkään maksuhäiriömerkintä vaikuttaa yhtään mitään kun raha liikkuu 30 vrk kuluttua aina uudelleen tilille. Lyömätön yhdistelmä: pelokas nujerrettu vuokralainen ja ahne paskiainen vuokranantajana.
Tai sitten paskat välittävä vuokralainen ja hyväuskoinen vuokranantaja. Vuokralainen loisii yli puoli vuotta ilmaiseksi asunnossa, vuokranantajalla vaikeus saada häädettyä. Mitä menetettävää ulosotossa olevalla vuokralaisella on? Muutama tonni lisää ulosottoon ja ilmaiset puoli vuotta, so what.
- Anonyymi
parikymppiä voit hyvällä lykyllä saaha tt tuen riippuu vuokrasta yms muusta,
https://www.kela.fi/laskurit#toimeentulotuki
Siitä laskurille kattomaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1568345KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4337428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei713831Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521503522Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1112998Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512567- 1262016
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530