KULTTUURIA RIIHIMÄELLÄ

Anonyymi-ap

Nyt on otettu käyttöön kulttuuri-sana. Mitä kaikkea kuuluu kulttuuriin. Kulttuuria ovat niin taide, kirjallisuus, ajattelu, tunteet, kehonkieli, elintavat, perinteet, vakaumukset, arvot sekä toimintatapamme. Kulttuuri on jokaisella yksilöllä hieman erilainen, mutta se on myös kollektiivinen ilmiö, ei yksilöllinen.

Kulttuuri-sanan googlaamalla löytyy paljon tietoa myös lastenkulttuurista ja hyvinvointikulttuurista, joita nyt on luvassa.

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokaisessa maassa on oma kulttuurinsa.

      Mikä on suomalainen kulttuuri? Se on osa pohjoismaista ja eurooppalaista kulttuuria. Siinä on vaikutuksia lännestä ja idästä.

      Nykyään kuulee, että matuja nimitetään kuttuurinrikastajaksi.

      Nyt pienen ajan sisällä meille on tullut sotapakolaisten mukana ukrainalaista kulttuuria ja itärajan ylittäneiden jo kymmeniin tuhansiin nousseen määrä mukana venäläistä kulttuuria.

      Kai on oikeus tuntea se uhkana tai rikastumisen omalle kulttuurille ilman, että syytetään rasistiksi, jos ei käyttäydy niin.

      • Anonyymi

        tämän takiako


    • Anonyymi

      Suomessakaan ei ole yhtä yhtenäistä kulttuuria. Eikä esim.kaikissa kaupungeissa. Riihimäen kulttuuri? Riihimäen alakulttuurit?

      • Anonyymi

        Suomen kulttuuri:sisu, sauna ja Sibelius


      • Anonyymi

        Siis korkeakulttuuria on taidemuseon sisällä. Entäs, muualla?


    • Anonyymi

      Vankilassa on vankilakulttuuri. Siitä on ihan ketjuja suomi24:ssä.

    • Anonyymi

      Riihimäelläkin on etnisiä ravintoloita, eri kulttuureihin kuuluvia ravintoloita. Ja nykyään etnisiä partureita.

      Onko tarjistettu ihmiskaupan mahdollisuus.?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe