Kokemuksia Oululaisista

?????

kosteusmittausyrityksistä?

19

10204

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake

      En tiedä kumpaa kaupan osapuolta edustat, mutta aina kannattaa tehdä myös muutama poramittaus lattiarakenteisiin. Pintamittaus ei kerro vielä juuri mitään ja yllätyksiä saattaa löytyä. Tässä asiassa halvinta ei välttämättä kannata ottaa!

      Oulun kosteustutkimus Oy on kokemusten mukaan hyvä. www.oulunkosteustutkimus.fi

      Vältä Tehoinssejä(aka tuhoinssit) ja Talotarkkaa, näillä ammattitaidottomuutta!

      • Varokaa

        Oulun Kosteustutkimuksella ei pelaa mikään! Laatu on huono ja palvelu heikkoa. En suosittele edes pahimmalle vihamielelle. Tekivät meille mittauksen , purun, kuivauksen ja korjauksen.


      • Anonyymi
        Varokaa kirjoitti:

        Oulun Kosteustutkimuksella ei pelaa mikään! Laatu on huono ja palvelu heikkoa. En suosittele edes pahimmalle vihamielelle. Tekivät meille mittauksen , purun, kuivauksen ja korjauksen.

        oulun kosteustutkimus harrastaa erittäin kyseenalaista toimintaa, määrittelee ja tutkii, ja lisäksi itse tekee remontin !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        oulun kosteustutkimus harrastaa erittäin kyseenalaista toimintaa, määrittelee ja tutkii, ja lisäksi itse tekee remontin !

        Tuo on kyllä melko lähellä jo rikollista toimintaa

        äimistynyt?


    • Ei myytävään kohteeseen

      Rakennusalalla toimiva tuttavani suositteli Kari Päkkilää (www.kairitek.com). Kävi tekemässä meillä rakennuksen kuntotutkimuksen ja teki tosi tarkan työn ja raportin. Kari on toiminut mm. VTT:llä hyvin pitkään kosteus- ja rakennetutkijana ennen yrittäjäksi ryhtymistään.
      Jos haluat tietää kiinteistön todellisen kunnon, voi Karia suositella. Jos olet myymässä, tilaa joku epätarkempi.

      • kuullut

        Kuulin just että Kairitek tekee kyllä muka tarkat mittaukset ja hyvät raportit ja niin pois päin, mutta arviot ja korjausehdotukset ovat sitten täyttä soopaa eli ei riittävät, "silikoonia saumaan" jne. Toinen mittaaja kävi ja anto kylppärille epäröimättä välittömän korjaustuomion.

        Tosin mitä oon seurannut, niin itsestä tuntuu, että firmasta riippumatta välittäjän ehdottama mittaaja vähättelee aina kosteusarvoja helpon kaupanteon mahdollistamiseksi. Kannattaa itse hommata mittaaja. Tällöin saat sinä eikä välittäjä ensimmäisen kontaktin ja luottamussuhteen mittaajaan. Ja mittaajan kanssa on näin helpompi sopia, että mittaa kriittisesti.


      • Ällistynyt

        Todellinen kunto tuskin selviää. Taisi olla oma tai muutoin maksettu mainos? Vähättelevä asenne selviäkin vikoja ja puutteita kohtaan. Muun muassa vinojen sisäkattojen tuuletuksen puute ei ollut hänen mielestään ongelma (80-luvulla edellytettiin 50 mm) eikä aiheuttanut varsinaista korjaustarvetta.

        Ällistynyt


      • olematon oskari
        kuullut kirjoitti:

        Kuulin just että Kairitek tekee kyllä muka tarkat mittaukset ja hyvät raportit ja niin pois päin, mutta arviot ja korjausehdotukset ovat sitten täyttä soopaa eli ei riittävät, "silikoonia saumaan" jne. Toinen mittaaja kävi ja anto kylppärille epäröimättä välittömän korjaustuomion.

        Tosin mitä oon seurannut, niin itsestä tuntuu, että firmasta riippumatta välittäjän ehdottama mittaaja vähättelee aina kosteusarvoja helpon kaupanteon mahdollistamiseksi. Kannattaa itse hommata mittaaja. Tällöin saat sinä eikä välittäjä ensimmäisen kontaktin ja luottamussuhteen mittaajaan. Ja mittaajan kanssa on näin helpompi sopia, että mittaa kriittisesti.

        Tätä Kairitekiä kannattaa googlettaa mm. täältä suomi24:stä. Paljon huonoa kokemusta.


    • ei ammattiylpyttä

      oulun kostuetutkimus oy:llä tutkiminen ja vaurion purkaminen ok, MUTTA korjaamisen jälki täysin epäammattimaista.

      • Home- & korjaus Oy

        Ei kai kukaan sentään samasta firmasta mene tilaamaan hometutkimusta ja korjausta. Tämähän ei voi toimia kummankaan työn osalta.

        Esinnäkään rakennusalan koulutuksella ja kokemuksella ei tule hometutkijaksi. Toisekseen rakennusfirman "hometutkija" löytää varmasti korjattavaa.

        Muistattehan varmasti pyytää malliraportin nähtäväksi ennen hometutkijan tilaamista. Eihän kukaan osta edes tomaatteja niitä ensin näkemättä.


    • Makeetnaurut

      Älkäätte ainakaan Raksystemsiä ottako, koko tutkimus puolitoista tuntii /n.100m2
      hintaa kaikkineensa 1500€ ja raporttia saatte sitt ootella viikon vaikka on sapluunahommaa ja vielä kehottavat tilaamaan lisätukimuksia ( ei vissiin tohonhintaan kuulu kaikki) ja oli kuulemma ollu jo ennakkoon tievossa mikä
      pielessä.

    • Näin on

      No OHHOH tuohan on OULUTTUMISTA viimesen päälle, huh huu,
      ihan kuten tuo liikenteen punanen aalto, SE VAAN OULUSSA OSATAAN !!!!

    • Olisiko_han

      Oululainen osaaminen vissiin kärsiny I n f l a a t i o n !!!

    • Anonyymi

      nyt on uusi muoti tutkijoilla, jos ostaja on ystävä, arvioidaan lattiaremontille 100000€
      Toinen tutkija kertoo että työ voidaan suorittaa rossin kautta(arvio 30 000)
      Juristit katsovat lopputuleman, joka vielä kesken.
      varokaa! tutkijoita jotka itse korjaavat myös!
      he myös kilpailuttavat.

    • Anonyymi

      Kysymyksessä o.lla alkava, vielä hyvämaineinen firma joka vielä itse tekee remontteja,
      Monenlaisia kytköksiä takana.

    • Anonyymi

      Sama firma tutkii ja määrittelee myös remontin hinnan! kaiken lisäksi vielä myös korjaa itse!
      Herätkää ja ajatelkaa!

      • Anonyymi

        tarkoitin juuri oulun kosteustutkimusta , (asialla tutkii sekä korjaa) arvioi hinnat pilviin!


    • Anonyymi

      Elä ikinä ota firmaa joka itse tutkii, määrittelee ja korjaa. okt llä karmeaa toimintaa
      remonttiarviot pilvissä koska itse saa remonttirahat!

    • Anonyymi

      Oulun kosteustarkastus todella surkeaa toimintaa!!
      Takinkääntäjiä ja tarkastukset epämääräisiä joissa yritetään viilata asiakkaita linssiin jotta saadaan töitä hyvävelijärjestelmälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1780
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1392
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1257
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      173
      866
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      800
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      742
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      646
    Aihe