Kertokaapa

Mitenkä on . Onko vanhana parempi , että olisi tyhjätasku , vaiko omaisuutta. Saako hoitoa köyhänä . Mitä jos on omaisuutta paljon niin otetaanko ne hoitoihin. Esim mökki , osake jne
578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos olet sossu olet automaattisesti tyhmätasku joten asia on kohdaltasi
ratkaistu Siitä vain anomus sosdem-toimistolle tai jonnekin

Yleensä kyselijät ovat sossuja ja niitä kiinnostaa vain raha ja elintaso
joten vastaus on
siitä vain anomus sisään

Äänestä

Ota mökki mukaan vanhainkotiin ja pidä osaketta tyhjänä.

Äänestä

Älä vain käytä omaa varallisuuttasi hyvinvointiisi ! Kidu mieluummin.

Äänestä

Pääpiirteet. On kaksi paikkaa, Kunnallinen hoitokoti heille, joilla on pieni eläke. Silloin kunta maksaa hoidosta suurimman osan.
Heidät, joiden eläke ylittää tietyn rajan (jota en tällä hetkellä tiedä) kunta sijoittaa yksityisiin hoivakoteihin. Silloin asukkaan omista tuloista voi ottaa enemmän ja kunnalle jää vähemmän katettavaa.
Molemmissa on jokseenkin samanlainen hoito ja molemmissa on hyviä ja vähemmän hyviä hoitajia.
Omaisuutta ei lasketa, vain tulot. Jos minulla olisi rahaa, pitäisin ne tilillä. On paljon sellaisia hankintoja, joihin tarvitaan omaa rahaa, vaatteet, rillit, viihdetapahtumat, hammaslääkäri (hoitokodissa käy hammashoitaja putsaamassa joskus), lääkkeet, fysioterapia, henkilökortin uusiminen, hiustenleikkuu, jalan kynsien leikkuu tai jalkahoito (sormen kynnet leikkaa hoitaja).....
Jos lääkkeisiin ei riitä varaa kunnallisessa, myös ne maksaa kunta.
Tämä vaihtelee eri kunnissa. Asukkaalle jätetään eläkkeestään määrätty prosentti juuri näihin henkilökohtaisiin kuluihin, joita hoitokoti ei tarjoa.

Äänestä

Eläköidyimme suunnitellusti noin 10 vuotta etuajassa.
Suunnittelusta johtuen meillä oli, ja on vieläkin yli 20 vuotta myöhemmin mahdollisuus toteuttaa kohtuullisia mielitekojamme.
Pieni varallisuus antaa vapauden tunteen.
Emme ole ajatelleet hoivakotiin saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitenkä on . Onko vanhana parempi , että olisi tyhjätasku , vaiko omaisuutta. Saako hoitoa köyhänä . Mitä jos on omaisuutta paljon niin otetaanko ne hoitoihin. Esim mökki , osake jne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu