Leikkauksen jälkeen saattaja?

Anonyymi-ap

Kelpaako taksikuski saattajaksi, kun ei ole mahdollista saada ketään muuta?

2

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle tehtiin kerran pieni toimenpide, ja Kela-taksin kuski haki minut autolle sairaalan sisältä odotushuoneesta asti.
      Ohjeena tosin oli, että seuraavan yön täytyi olla aikuinen läsnä, ja sen sain onnistumaan omaisten kanssa.
      Taksikuskin palveluun kun ei noi yön yli seurannat kuulu....

      Mutta jos saat luvan olla ekan yön kotona yksin ( siis jos asut yksin ), niin kyllä kuskin pitäisi riittää saattajan rooliin kotimatkaksi.

    • Anonyymi

      Yleensä päiväkirurgian jälkeisellä "saattajalla" tarkoitetaan aikuista henkilöä, joka valvoo kotona yön yli potilaan kuntoa ja terveydentilaa. Taksikuski ei ole tällainen "saattaja", vaikka kuljettaisikin potilaan kotisohvalle saakka.

      Jos ei saa ketään valvojaksi kotiin, pitää sitten sopia sairaalan kanssa että leikkauksen jälkeen on vuodepaikalla osastolla yön yli. Näin tein minäkin joitakin vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2558
    2. 135
      1964
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1291
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1286
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1141
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1133
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1089
    9. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1053
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1048
    Aihe