On ollut puhetta että jokin kunnanvaltuutettu hakisi peräkärrytolkulla paikallisen leipomon sekunda tuotteita kasvatti sioille Lusiin. Eikö voisi Heinolan kaupungin elintarvikemyymälät sekä leipomo jakaa tuotteita vähävaraisille ja kasvaville nuorille esimerkiksi Lyseonmäen ylä-aste, päiväkodit ja sosiaaliavustuksissa Kämmen ,Torppa jne. Kasvavat lapset ja nuoret sekä syrjäytymisvaarassa olevat ihmiset olisivat tosiasiallisia tarvitsijoita paljon enemmän kuin keskusteltu Korjuuyrittäjä tai kunnanvaltuutettu, näinä nousevien ruokatavaran hintojen aikoina.
Kauppojen ja leipomon ylijäämä tuotteiden levitys
Anonyymi-ap
301518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 427 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Heinolassa paljon vähävaraisia perheitä, yksinäisiä joille aivan hyvin kelpaisi leipomon uunituore sämpylä, vaikka se ei täyttäisi kauppojen myyntistandardia, kooltaan, väriltään. Kyllä Kunnanvaltuutettu voisi sioilleen ostaa ihan omalla palkalla ruokaa, ei hyväksikäyttää ollutta asemaansa. Ja jos herralla sattuu olemaan omia lapsia niin ymmärtää että kasvava nuori esimerkiksi Lyskalla ansaitsisi iltapäivä sämpylän leipomolta, kun taas siellä valtuustossa aika niukalle päätetty koululaisten ruokamenot koulussa.
Apuna on Korjuu.com-niminen alusta. Sen kautta ylijäämäraaka-aineet päätyvät sekä tavallisen kuluttajien että pienyrittäjien hyödynnettäväksi.Pilaantuvat tuotteet
(esim. tuore leipä, pullat)
Varmista tuotteen laatu aistinvaraisesti, ei fysikaalisia eikä kemiallisia muutoksia.
Voi myydä ”yön yli levänneinä”, kunhan siitä ilmoittaa asiakkaalle.!!!
Ottavat löysät pois 100% muttei toki itseltään.
Iso paikallinen Leipomo tekisi ison PR:n työn muistamalla koululaisia kakkoslaadun leivillä, pullilla.
Syötätkö sioille pilaantunutta ruokaa, sitten se sama aine ihmisen lautasella?
Tekeekö metsäkoneyrittäjä putineja ? Syyttää muita eskallaatiosta.
Tein pientä tavarakauppaa ja ostaja tarjosi leipiä maksuksi, onko se oikein.
𝑻𝑬𝑹𝑽𝑬𝒀𝑺
𝑻𝑬𝑹𝑽𝑬𝒀𝑺𝑬𝑳𝑰𝑵𝑻𝑨𝑽𝑨𝑻
𝑹𝒊𝒑𝒖𝒍𝒊𝒓𝒊𝒊𝒔𝒊, 𝒍𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒂𝒍𝒊𝒉𝒂, 𝒉𝒐𝒎𝒆𝒍𝒆𝒊𝒑𝒂̈: 𝟏𝟐 𝒂𝒓𝒌𝒊𝒔𝒕𝒂 𝒕𝒆𝒓𝒗𝒆𝒚𝒔𝒓𝒊𝒔𝒌𝒊𝒂̈, 𝒋𝒐𝒕𝒌𝒂 𝒕𝒂̈𝒚𝒕𝒚𝒚 𝒕𝒖𝒏𝒏𝒊𝒔𝒕𝒂𝒂
𝑽𝒂𝒊𝒌𝒌𝒂 𝒉𝒂𝒍𝒖𝒂𝒕 𝒗𝒂̈𝒍𝒕𝒕𝒂̈𝒂̈ 𝒓𝒖𝒐𝒌𝒂𝒉𝒂̈𝒗𝒊𝒌𝒌𝒊𝒂̈, 𝒂̈𝒍𝒂̈ 𝒐𝒕𝒂 𝒕𝒖𝒓𝒉𝒊𝒂 𝒓𝒊𝒔𝒌𝒆𝒋𝒂̈ 𝒔𝒚𝒐̈𝒎𝒂̈𝒍𝒍𝒂̈ 𝒗𝒂𝒏𝒉𝒂𝒂 𝒕𝒂𝒊 𝒎𝒖𝒖𝒕𝒆𝒏 𝒓𝒊𝒔𝒌𝒆𝒋𝒂̈ 𝒔𝒊𝒔𝒂̈𝒍𝒕𝒂̈𝒗𝒂̈𝒂̈ 𝒓𝒖𝒐𝒌𝒂𝒂.!!!
Mun työkaveri kuoli listeriaan. Sairasteli ja parani, vasta 6 kk kuluttua ajateltiin listeriaa eikä pystytty parantamaan. Toisen 6 kk riutui jatkuvasti ja menehtyi. oli 53v.
www.Tommi Laurila Jedu käsitys fransila on vain väkivalta kuuloke paristus Haapajärvi.tätä vahvistaa Nivala kaupungin info tatuoitu työ
On ollut puhetta että jokin mönkijä kauppias hakisi peräkärrytolkulla paikallisen leipomon sekunda tuotteita kasvatti sioille Lusiin.
Apuna on Korjuu.com-niminen alusta. Sen kautta ylijäämäraaka-aineet päätyvät Bioetanoli on uusiutuvaa energiaa, jonka tuottamisessa St1 käyttää Etanolix-laitoksillaan muun muassa elintarviketeollisuuden sokeri- ja tärkkelyspitoisia jätteitä. Niitä ovat esimerkiksi leipomoiden taikinatähteet...
Pilaantuneen ruuan tunnistaa helpoimmin pahasta hajusta ja kärsineestä ulkonäöstä. Haistelusta ei kuitenkaan ole apua ruokamyrkytysbakteereja vastaan, sillä niitä ei voi haistaa eikä maistaa ruuasta. Ruokamyrkytys johtuu ruokaan joutuneista bakteereista, viruksista tai bakteerien muodostamista myrkyistä....-
𝑻𝑬𝑹𝑽𝑬𝒀𝑺
𝑻𝑬𝑹𝑽𝑬𝒀𝑺𝑬𝑳𝑰𝑵𝑻𝑨𝑽𝑨𝑻
𝑹𝒊𝒑𝒖𝒍𝒊𝒓𝒊𝒊𝒔𝒊, 𝒍𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒂𝒍𝒊𝒉𝒂, 𝒉𝒐𝒎𝒆𝒍𝒆𝒊𝒑𝒂̈: 𝟏𝟐 𝒂𝒓𝒌𝒊𝒔𝒕𝒂 𝒕𝒆𝒓𝒗𝒆𝒚𝒔𝒓𝒊𝒔𝒌𝒊𝒂̈, 𝒋𝒐𝒕𝒌𝒂 𝒕𝒂̈𝒚𝒕𝒚𝒚 𝒕𝒖𝒏𝒏𝒊𝒔𝒕𝒂𝒂
𝑽𝒂𝒊𝒌𝒌𝒂 𝒉𝒂𝒍𝒖𝒂𝒕 𝒗𝒂̈𝒍𝒕𝒕𝒂̈𝒂̈ 𝒓𝒖𝒐𝒌𝒂𝒉𝒂̈𝒗𝒊𝒌𝒌𝒊𝒂̈, 𝒂̈𝒍𝒂̈ 𝒐𝒕𝒂 𝒕𝒖𝒓𝒉𝒊𝒂 𝒓𝒊𝒔𝒌𝒆𝒋𝒂̈ 𝒔𝒚𝒐̈𝒎𝒂̈𝒍𝒍𝒂̈ 𝒗𝒂𝒏𝒉𝒂𝒂 𝒕𝒂𝒊 𝒎𝒖𝒖𝒕𝒆𝒏 𝒓𝒊𝒔𝒌𝒆𝒋𝒂̈ 𝒔𝒊𝒔𝒂̈𝒍𝒕𝒂̈𝒗𝒂̈𝒂̈ 𝒓𝒖𝒐𝒌𝒂𝒂.!!!
Erektio-ongelmat tulee siitä että pedofiili ei kiinnostu ja kiihotu aikuisista ihmisistä. Apua on vaikea etsiä ja hakea, kun sitä asiaa ei yhteiskunnassa ensinnäkään hyväksytä millään tasolla että joku oikeasti on seksuaaliselta suuntautumiseltaan pedofiili. Ei sitä kukaan valitse. Miten pedofiiliä voidaan edes auttaa? Miten seksuaalinen suuntautuminen muutetaan toiseksi? Vuosisatojen ajan sitä on yritetty kyllä tehdä mutta mitään muuta siitä ei tapahtunut kuin homojen traumatisoituminen ja ajautuminen oikeasti mielisairaaksi. Homoksi syntyi ja se joka syntyy pysyy homona hautaan asti.
Pedon ex-puolisona voin vain sanoa että pedon psyyke ei ole kunnossa, äiti-suhde ei ole normaali ja pedo kärsii erektio-ongelmista. Eikä pedo halua etsiä apua koska on omasta mielestään normaali.
St1 valmistaa bioetanolia ja saa sivutuotteena lannoitteita
Suomessa bioetanolia tuottaa muun muassa kotimainen St1-energiayhtiö, joka toimii myös muissa Pohjoismaissa. Se aloitti bioetanolin valmistamisen liikennepolttoaineeksi vuonna 2007.
Bioetanoli on uusiutuvaa energiaa, jonka tuottamisessa St1 käyttää Etanolix-laitoksillaan muun muassa elintarviketeollisuuden sokeri- ja tärkkelyspitoisia jätteitä. Niitä ovat esimerkiksi leipomoiden taikinatähteet, kotitalouksien biojäte sekä virvoitusjuomien ja oluen tuotannon tähteet. Raaka-aine voi olla myös pakattua, kuten vanhentunutta leipää.
Missä meidän mönkijät on!??
Ei liity mitenkään Puunkaatohommiin nämä ellei ole muuttanut yrityksen toimenkuvaa.
K,uuluuko sulle jotenkin naapurin sosiaaliturvatunnus?
Me toivoisimme kaikki niin kauniisti tuolle puunkaatoyrittäjälle pitäytymistä omien seinien sisällä.
Pahasti on Rouva alkanut inhoamaan kohdettaan.
Elämämme on rajallista, ehkä ei kannattaisi katkeruuttaan arvon rouvan hautoa sisällään, se ei ainakaan terveyttä edistä. Emme saa mukaan täältä toiselle aiheutetun häirinnän kunniakirjaa.
Lusin Trumph ei pysty.
Asiallinen kommentti.
Vanha sananlasku kertoo seuraavaa ; "Kateutta ja kateellisia on aina ympärillämme - vaan sen kanssa on opittava elämään". Ei anneta sen hallita elämäämme.
Pahasti on tuo Rouva alkanut inhoamaan naapuriaan, onneksi se on kuitenkin yksipuolista!
Asiallinen ja reilu kommentti.
Vanha viisaiden ihmisten sananlasku ilmeisemmin pitäisi paikkaa?" Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa?" Jos vertaa näitä keskusteluja täällä ja olettaa niiden olevan vastine eli kommentti otsikkoaiheeseen jossa ihmeteltiin jonkin kunnanvaltuutetun peräkärrykuormin hakemia sämpylä ja viinerikuormia sioilleen jonnekin Heinolan ympäristöön.
Pientä vaihtelua sikain ravitsemusketjuun. Maistus varmaan jollekin.
Ihan varmasti tietää noi paikalliset ja inhoavat oikein kovasti,..... ja nuo paikalliset ovat niitä joiden työaika 23.00 -- 06.00, eli pelkkää "yötyötä". Saavatkin inhota ja mitä paremmin tietää, sen parempi! Uug.