Täällä päin mm. yli 65-vuotiaat voivat varata ajan rokotuksille 18.10. alkaen. Aiotteko te ottaa vielä nämäkin rokotukset?
Korona- ja flunssarokotus
Anonyymi-ap
16243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jep, kummatkin.
Ei kiinnosta kulkutaudit. Sinällään koronaa ja influenssaa pystyy kyllä välttelemään korona-ajan opeilla aika hyvinkin, mutta ei sitä voi täysin eristyksissäkään elellä.
Jos olisi muutaman kymmenen vuotta nuorempi ja olisi vieläpä terveys- ja kuntoiluintoilija, ehkä rokotukset ei tuntuis kuin hätävarjelun liioittelemiselta. Nykyikä ja nykykondis kuitenkin eri juttu.
Joo, kaikki palstalaiset vaan hanhenmarssia rokotuksiin. Pieni vaiva, voi olla suurikin hyöty.
=DW=
Koronarokotuksia olen ottanut kaikki 4 kpl, enempää en saakaan olen alle 65-v. Sama juttu influenssarokotteen suhteen, en saa, ellen sitten ota maksullisena yksityispuolelta, täytyy harkita..
Minulla on jo 4 koronarokotusta, en taida enää lisää saada, mutta influenssarokotteeseen varaan ajan heti kun ajanvaraus aukeaa lokakuun loppupuolella.
Rokotteita ei tarvita minkään takia.. Ne heikentäneet ihmisten vaztuskykyä ja aiheuttavat sairauksia. Ne on lopetettava kokonaan ja vaihdettava luonnon mukaisiin parantaviin. On sanottu että joka vaivaan on hoito olemassa Eikä syöpiä tarvitse tutkia koska on olemass hyviä hoitoja joista ei tule vammoja kuten nyt. Ruuuan laatu ja lääkkeet ei sirastuta tulevaisuudessa enää niin kuin nyt. On pimitetty hoitoja. Koko piikki ja lääketeollisuus on tehty vain tappamaan ihmisiä ja pitämään sairaina.
Liika lääkitys ei ole hyväksi. Lääketehtaat tekivät rahaa huonoilla lääkkeillä.
Rockefeller lahjoi tiedettä ja opetusta ja kiesi oikeasti parantavien luonnon lääkkeiden käytön. Siksi meille on tuputettu liikaa. Itse olen yli 20v käyttänyt kahta verenpaine ja sydän lääkettä. Enkä haluasi ja se on ongelma koska tiedän mitä ne voi sisältää. ja tekee elimistölle. Käärmeen myrkyn käyttö on yleistä. Tiedän että tulee muutos lääkkeisiin koska tämä C19 ja piikit on tehnyt pahaa ihmisille. Eikä pahuus voi jatkua. Tästä tulee juttua,tietoa myöhemmin. Terveyden huolto on muutoksessa parempaan. Ei tarvita sairaaloita rakentaa eikä hoitajia kuten nyt haluavat meille uskotella. Joten ei kannata voin ottaa hoitaja pulasta. Kunnolliset hoitajat palaa töihin kun tämä korona valhe menee ohi ja asiat muuttuu. Poliitikot obat vain huonontaneet elämää koska ne teke niin kuten EU natsit.YK käskee korruptio roistoja kaikki.
4 koronarokotusta olen jo saanut mutta influenssarokotusta en ole tähän ikääni (67v) koskaan ottanut enkä aio nytkään ottaa.
En ole myöskään koskaan inluenssaa sairastanut, vain tavallisia räkätauteja jotka muutamassa päivässä ohi enkä kovin usein niitäkään.
Aikoinaan työssäollessa olisin saanut influenssarokotuksen työpaikan piikkiin mutta jätin ottamatta kun iso päällikkö otti ja kertoi että ei ole ikinä ollut niin sairas kuin sen piikin jälkeen.
Mutta flunssa rokteen saa saman aikaan .Flunssa rokoteen ajan varaus alkaa kun loppu.Samalla soitolla voi varata sen korona rokotus ajan.Helsinki ainakin kun flunssa rokotuset alkaa myös eka viikko linjoista ei läpi pääse ja jos takaisin soitto.Sitä ei koskaan tule.Meillä ei rokotus piste ole enää itä Helsinki. Väärin! Joudutan menen hankalan matkan taakse julkisella kulkunevolla. Kaikilla ei omaa autoa ei kela taksia.
Otin 10 vuotta sitten pneumokokki-rokotuksen.
Esim. kovassa flunssassa voi saada keuhkokuumeen,
joka vie hengen, pneumokokki-rokote suojaa siltä.
Muistaakseni sitä tarvitaan yksi vai tarvittaisiinko tehosterokotus
10 vuoden välein ? Pitää tsekata.
Tarvitaan tehosterokotuksia.
Yli 50‐vuotiaat suomalaiset sairastavat vuosittain noin 30 000 pneumokokin aiheuttamaa vakavaa tautia (keuhkokuume, aivokalvotulehdus, yleisinfektio).
Keuhkokuume on näistä yleisin ja iäkkäille vaarallinen. Lievimmillään pneumokokkibakteeri aiheuttaa ylähengitystieinfektioita kuten poskiontelo- ja välikorvatulehduksia. Lievät infektiot ovat yleisiä rokottamattomilla pikkulapsilla.
Monesti pneumokokin aiheuttama tulehdus alkaa influenssan tai muun virustaudin jälkeen. Bakteeri läpäisee silloin helpommin heikentyneen immuunipuolustuksen.
Pneumokokkirokotteen voi huoletta ottaa samanaikaisesti influenssarokotteen kanssa.
Pneumokokin aiheuttamien sairauksien riskiryhmään kuuluvat yli 50-vuotiaat ja perussairauksista kärsivät. Korkea ikä, tupakointi, astma, diabetes ja krooninen sydänsairaus lisäävät riskiä sairastua pneumokokkibakteerin aiheuttaman vakavaan tautiin.
Pneumokokki on vain yksi keuhkokuumeen aiheuttajista. Myös muut bakteerit ja virukset aiheuttavat keuhkokuumetta.
Influenssarokotuksen otan, häytynee vaan selvitellä ostanko sen itse vai saanko ilmaiseksi. Koronarokotusta neljättä harkitsen vielä.
Pneumokokkipneumoniaan on rokote.
Pneumokokkibakteerien vastustuskyky antibiootteja kohtaan on kasvanut viime vuosina, mikä vaikeuttaa infektioiden . Tämän vuoksi rokotteen ottaminen on entistäkin tärkeämpää pneumokokkitautien ehkäisyssä.
Vaikeuttaa siis infektioiden hoitoa.
Olen aina ottanut kaikki tarjotut rokotukset. Influenssarokotukset vapaaehtoisina ja maksullisina jo 50v ikäisestä alkaen.
Olen sairastanut yhden ainoa influenssan ja senkin varsin nuorena, 1967 vuotena.
Edes kunnon nuhakuumetta ei ole ollut.
Pitkään meni ilman rokotetta ja sairastumista. En tiedä onko rokotuksista ollut mitään hyötyä. Mitään haittakaan en ole havainnut.
Olen ottanut kaikki koronat mitä ensi vuonna 80v täyttävä ukko on saanut.
Minulla ei ole mitään perustautia eikä herkkyyttä.
Kyllä ehdottomasti. Aion ottaa viidennen piikin samassa yhteydessä jokavuotisen influenssarokotuksen kanssa.
Influessa rokotteen otan heti kun on saatavilla. Olen 6 tai 7 kertaa ottanut rokotteen, ei mitään haittaa....eikä lenssua:))